Skladování cibule a česneku



host - 243.210 (?) 
21.10.2013 13:26, zobrazeno: 17802x

Dobrý den, můžete mi poradit jak správně skladovad česnek a cibul? Dal jsem si česnek a cibul do sklepa, bohužel mi obě dvě plodiny dosti hnijí.Můžete mi poradit kde a zajakých podmínek nejlépe skladovat uvedené plodiny?Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.10.2013 15:18

pro cibuli a česnek je nejlepší větraná půda (jako podkroví). Cibule i česnek snesou i teploty mírně pod bodem mrazu (cca do -5°C), jen s nimi v té době nesmíte hýbat. To v našich podmínkách na půdě chráněné pálenou taškovou krytinou trvá maximálně 14 dní v kuse (do další oblevy) a na toto období by jste měli mít příruční zásobu v kuchyni (2 paličky česneku a kilíčko cibule).

Jinak pro klimatizované sklady se uvádí optimální teplota 2-4°C a vlhkost 55-65% (Lednička mí sice těch 2-8°C), ale vlhkost nad 70%).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.130 (?), 21.10.2013 20:06

Dobrý večer. Sklizený česnek oloupejte a umelte na mlýnku. Potom přidejte sůl 1: 1 a dejte do skelniček s víčkem. Takto konzervovaná pasta vám vydrží do nového česneku . Cibule je třeba řádně usušit - až se zatáhnou krčky, potom ji uložte do vzdušných bedniček a uložte na suché větrané místo. Klidně snese mráz - 25 stupňů. Co uskladněná cibule nesnáší je vlhko těsně nad bodem mrazu! Zdeněk  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 39.219 (?), 21.10.2013 20:19

V podhledu střechy chaty česnek v celých palicích vydrží až do nového. Nevydržel jen jedenkrát ty únorový holomrazy -20 a míň předloni. Cibuli mám ve dřevníku, jak přijdou mrazy jde do sklepa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 21.10.2013 21:53

pro česnekovou pastu se solí stačí poměr 1+4 až 1+9 a uložení v chladu pod 12°C. Proti žloutnutí, hnědnutí či černání přidejte na špičku nože kyseliny citronové (0,5 až 1 g na Kg).

Poměr 1:1 používají většinou producenti pro prodej, protože kg soli je za 4Kč a kg česneku v kvalitě pro zpracování cca od 80Kč. takže kg pasty tak mají i s prací za cca 60Kč.

Česnek co projde mrazem pod 14°C zesklovatí a není možné jej považovat za čerstvý ale za mražený, tudíž rozmrznutí by mělo být provedeno rychle před spotřebou. Mražený česnek je dobrý do teplé kuchyně, ale na topinku si zásadně dávejte česnek čerstvý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 237.211 (?), 22.10.2013 23:07

Zdeňku, neverte tomu, že cibuľa znesie mráz 25 st.Celzia. Iba ak v mrazničke. Po rozmrazení, keď ju hneď nepoužijete, Vám zhnije. Cibuľu uskladnenú na chate či v záhradnej kôlni je potrebné pred príchodom mrazov dobre prikryť- vrecia, vzdušná tkanina, staré deky, kabáty...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 23.10.2013 23:33

Cibule snese mráz tak do - 15 stupňů, víc ne. Mám dvacetileté zkušenosti se skladováním cibule zavěšené v stodole. Při větších mrazech mi zmrzla. Zesklovatěla a potom zhnila. Jistě to nebylo - 25, to u nás nebývá, nežiju na Horské Kvildě. Od té doby ji při velkých mrazech dávám do přepravky a přikrývám dekou. Bedýnku na spotřebu mám ve sklepě pod domem. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.33 (?), 21.10.2013 20:37

Pokud vám cibule a česnek hnijí, nebyly před uskladněním dost usušeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 109.108 (?), 25.10.2013 17:20

Sklizený česnek svážu, ale až na konci stonku.Když uschne, odrolím hlínu a špinavou slupku, zastřihnu kořínky a nastrkám do nádob paličkou nahoru a stonkem dolů.Takto skladuji v kuchyni na lince, kde je kolem 22st. a vydrží krásný, neseschlý do nové sklizně.Mám odzkoušeno 2 sezony.M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
terezec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (196) - 38.5 (?), 28.10.2013 21:57

Ano, ano, též mám vyzkoušeno, že takto vydrží až do nové sklizně. Sklizený česnek svážu tak po sedmi kusech a pověsím ven pod stíněný přístřešek. Po uschnutí očistím od hlíny, zastřihnu stonek a opět po několika kusech svážu. Mám ho v kuchyni a v obýváku.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika