jak sázet česnek



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?)
13.9.2007 19:12
Jirko, to sis teďka vymyslel, žejo?
Myslím, že nyní je ještě na podzimní výsadbu česneku dost brzo. Sázívám jej až krátce před zmrznutím. Nevím sice proč, někdo mi, tuším, říkal, že předčasně zasazený česnek na jaře brzy vykvete a nemá dobré palice. 
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 70.122 (?), 12.9.2007 9:44, zobrazeno: 419945x
Prosím pěkně o radu. Chci si teď na podzim zasadit česnek a vůbec nevím jak na to. Jsem v zahradě naprostý nováček. Jaké mám koupit sazenice, jak hluboko a daleko od sebe to mám zasedit. Nemám se doma koho zeptat a v knihovně se mi nepovedlo nic najít kromě enciklopedie. Poraďte prosím třeba aspoň internetovou adresu kde najdu postup pro začátečníka. Mnohokrát děkuji Zuzi 
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 162.128 (?), 12.9.2007 17:00

Sadbu si kupte v zahradnictvi, ted ji maji skoro vsude.  Pytlik s cca 4mi palicemi stoji kolem 40-50 Kc, ale sklizen z toho bude velka. Ja sazim vetsi strouzky z cca 6-8mi palic a staci mi to na cely rok, a jeste cast sklizne rozdam. Neni nad cesky cesnek.

Puda by mela byt poradne prokyprena (zryt rycem), a nechte ji tyden dv slehnout. Pak uz je to jednoduche - cesnek po strouzcich zapichat do zeme, cca 5-7 cm pod zem. Dirky je mozne udelat sazecim kolikem. Dejte je od sebe cca 15 cm.

A to je vsechno. Roste to samo, sklizet budete cca v cervenci, az se zacnou narovnavat kvetni pupeny.

Nekde doporucuji to namorit Sulkou proti skudcum, to jsem zatim nedelala.

Hodne stesti a dobrou chut.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 70.122 (?), 13.9.2007 1:10
Jste úžasná, moc děkuji za rady a jdu do toho. Na jaře vám napíšu jak to dopadlo. Krásné dny přeje Zuzi
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 13.165 (?), 13.9.2007 7:52
Snad ještě malá rada - stroužky v řadách sázejte vypouklou stranou ve směru řádku - listy pak porostou kolmo na řádek a nebudou si vzájemně překážet.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 13.9.2007 19:12
Jirko, to sis teďka vymyslel, žejo?
Myslím, že nyní je ještě na podzimní výsadbu česneku dost brzo. Sázívám jej až krátce před zmrznutím. Nevím sice proč, někdo mi, tuším, říkal, že předčasně zasazený česnek na jaře brzy vykvete a nemá dobré palice. 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 13.165 (?), 13.9.2007 20:53

Je to starý zahradnický trik, před lety o něm psali v Zahrádkáři.

Rostlina česneku má z boku smáčknutou růžici listů takže tvoří jakoby řídký vějíř. Rovina tohoto vějíře je kolmá na rovinu, ve které je smáčkutý stroužek česneku.

Pokud sázíme stroužky jak nám příjdou do ruky, rostou vějíře listů na všechny strany a dosti často se listy jedné rostliny pletou do listů rostliny sousední. Pokud sázíme stroužky vypouklou stranou ve směru řádků, všechny vějíře listů rostou kolmo na směr řádku, záhon vypadá úhledně a rostliny si vzájemně nestíní.

Vyzkoušej a uvidíš!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 13.9.2007 21:12

To je teda dobrá finta, znamená to lepší oslunění, tím pádem možnost nasázet stroužky hustěji.
   Mám ještě loňký česnek. Daly by se jeho stroužky vysadit? Má asi 1 cm klíčky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 13.165 (?), 13.9.2007 21:22
Když má klíčky a není zpráchnivělý, tak proč ne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 231.121 (?), 13.9.2007 22:11
Pred nekolika lety jsem pestoval cesnek v dost velkem mnozstvi. Sazel jsem ho vypouklou stranou k severu. Sazel jsem v rijnu, a i kdyz do zimy vylezl nebylo to na skodu. Vzdy jsem mel krasnou urodu. Cesnek jsem nemoril.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 70.122 (?), 24.9.2007 12:16
Jedna bába povídala, že prý v obchodě koupený česnek na jídlo nemohu zasadit. Prý je nějak upravený proti plísni. Co je na tom pravdy. Děkuji předem za odpověď. Zuza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika