Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Cibulnatá zelenina > jak sázet česnek

Pokojové rostliny, orchideje, masožravé rostliny, kaktusy a sukulenty, palmy, choroby a škůdci, půdy a hnojiva

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.25.2 (?)
23.6.2013 21:44

Proti klíčení mohou být brambory ošetřené, ale nikoli po celou dobu skladování, toto se dělá v bramborárnách při sklizni, ale manipulací od pěstitele ke spotřebiteli se tato ochrana stírá a ruší. Takže nakonec je to s bramborami i cibulovinami podobné jako za našich pradědů, pro vyklíčení stačí změna podmínek skladování světlo a teplo a sadba klíčí. Ošetření konzumních brambor se dělá postřikem, proto není problém brambory omýt a oškrábat a je po zdravotních problémech. K poznámce, že pěstitel brambor sklidil jen to co nasázel je chyba na straně zahrádkáře. O brambory je nutné se i po výsadbě starat. To znamená kopčit a přihrnovat a nutit k dalším kořenovým pukům na nichž se tvoří bramborové hlízy. Potom může být pod natí i dvě kg brambor.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Také sázím jako na obrázku, kdyby byly listy..., host, 25.4.2014
to máte pravdu, len myslím, že potom by boli..., Adri , 25.4.2014
No jo, jenže původní post jsem pochopil tak,..., PP. [PE, 550] , 25.4.2014
takto sadím už pár rokov, myslim, že sa to v..., Adri , 25.4.2014
Udělal jsem výzkum rad seshora. Česnek sázen... , PP. [PE, 550] , 25.4.2014

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.70.122 (?)
12.9.2007 9:44, počet návštěv: 191496
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Prosím pěkně o radu. Chci si teď na podzim zasadit česnek a vůbec nevím jak na to. Jsem v zahradě naprostý nováček. Jaké mám koupit sazenice, jak hluboko a daleko od sebe to mám zasedit. Nemám se doma koho zeptat a v knihovně se mi nepovedlo nic najít kromě enciklopedie. Poraďte prosím třeba aspoň internetovou adresu kde najdu postup pro začátečníka. Mnohokrát děkuji Zuzi 
Připojit reakci   

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.162.128 (?)
12.9.2007 17:00
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Sadbu si kupte v zahradnictvi, ted ji maji skoro vsude.  Pytlik s cca 4mi palicemi stoji kolem 40-50 Kc, ale sklizen z toho bude velka. Ja sazim vetsi strouzky z cca 6-8mi palic a staci mi to na cely rok, a jeste cast sklizne rozdam. Neni nad cesky cesnek.

Puda by mela byt poradne prokyprena (zryt rycem), a nechte ji tyden dv slehnout. Pak uz je to jednoduche - cesnek po strouzcich zapichat do zeme, cca 5-7 cm pod zem. Dirky je mozne udelat sazecim kolikem. Dejte je od sebe cca 15 cm.

A to je vsechno. Roste to samo, sklizet budete cca v cervenci, az se zacnou narovnavat kvetni pupeny.

Nekde doporucuji to namorit Sulkou proti skudcum, to jsem zatim nedelala.

Hodne stesti a dobrou chut.

Připojit reakci

jak sázet česnek

13.9.2007 1:10
Jste úžasná, moc děkuji za rady a jdu do toho. Na jaře vám napíšu jak to dopadlo. Krásné dny přeje Zuzi
Připojit reakci

jak sázet česnek

Jiří Janča (1006) - xxx.xxx.13.165 (?)
13.9.2007 7:52
Snad ještě malá rada - stroužky v řadách sázejte vypouklou stranou ve směru řádku - listy pak porostou kolmo na řádek a nebudou si vzájemně překážet.
Připojit reakci

jak sázet česnek

Miloš Vysloužil (10520) - xxx.xxx.77.39 (?)
13.9.2007 19:12
Jirko, to sis teďka vymyslel, žejo?
Myslím, že nyní je ještě na podzimní výsadbu česneku dost brzo. Sázívám jej až krátce před zmrznutím. Nevím sice proč, někdo mi, tuším, říkal, že předčasně zasazený česnek na jaře brzy vykvete a nemá dobré palice. 
Připojit reakci

jak sázet česnek

13.9.2007 20:53

Je to starý zahradnický trik, před lety o něm psali v Zahrádkáři.

Rostlina česneku má z boku smáčknutou růžici listů takže tvoří jakoby řídký vějíř. Rovina tohoto vějíře je kolmá na rovinu, ve které je smáčkutý stroužek česneku.

Pokud sázíme stroužky jak nám příjdou do ruky, rostou vějíře listů na všechny strany a dosti často se listy jedné rostliny pletou do listů rostliny sousední. Pokud sázíme stroužky vypouklou stranou ve směru řádků, všechny vějíře listů rostou kolmo na směr řádku, záhon vypadá úhledně a rostliny si vzájemně nestíní.

Vyzkoušej a uvidíš!

Připojit reakci

jak sázet česnek

13.9.2007 21:12

To je teda dobrá finta, znamená to lepší oslunění, tím pádem možnost nasázet stroužky hustěji.
   Mám ještě loňký česnek. Daly by se jeho stroužky vysadit? Má asi 1 cm klíčky.

Připojit reakci

jak sázet česnek

13.9.2007 21:22
Když má klíčky a není zpráchnivělý, tak proč ne.
Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.231.121 (?)
13.9.2007 22:11
Pred nekolika lety jsem pestoval cesnek v dost velkem mnozstvi. Sazel jsem ho vypouklou stranou k severu. Sazel jsem v rijnu, a i kdyz do zimy vylezl nebylo to na skodu. Vzdy jsem mel krasnou urodu. Cesnek jsem nemoril.
Připojit reakci

jak sázet česnek

24.9.2007 12:16
Jedna bába povídala, že prý v obchodě koupený česnek na jídlo nemohu zasadit. Prý je nějak upravený proti plísni. Co je na tom pravdy. Děkuji předem za odpověď. Zuza
Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.153.130 (?)
24.9.2007 15:41
Ono to může být spíš naopak, česnek určený k setí může být namořen proti plísním, a proto by se neměl jíst.
Připojit reakci

jak sázet česnek

Miloš Vysloužil (10520) - xxx.xxx.85.27 (?)
24.9.2007 16:04
Brambory i cibuloviny prý mohou být ošetřeny proti klíčení. Většinou však nakonec vyklíčí, je možné, že jim to jde hůře. Konzumní brambory mi vyklíčily normálně.
Připojit reakci

Jak sázet česnek

Hloupej sedlák (8) - xxx.xxx.60.157 (?)
9.10.2012 12:56

Zkusil jsem zasadit brambory z hypermarketu celkem 2x a pokaždé jsem zasadil kýbl a kýbl jsem taky sklidil. Jen brambory byly podstatně meší.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.230.121 (?)
13.11.2013 11:59
ahoj, prezdivka host ma pravdu, zkusila jsem to taky a ze dvou brambor zakoupenych v marketu jsem sklidila 5kg: D a dokonce jsem u jedne brambory urizla jen ten kousek s klickem a brambor jsem mela celkem 22 kg z 10ti brambor... hm ani ja neverila svym ocim: D:D a male nebyly naopak hodne velke.
Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.25.2 (?)
23.6.2013 21:44

Proti klíčení mohou být brambory ošetřené, ale nikoli po celou dobu skladování, toto se dělá v bramborárnách při sklizni, ale manipulací od pěstitele ke spotřebiteli se tato ochrana stírá a ruší. Takže nakonec je to s bramborami i cibulovinami podobné jako za našich pradědů, pro vyklíčení stačí změna podmínek skladování světlo a teplo a sadba klíčí. Ošetření konzumních brambor se dělá postřikem, proto není problém brambory omýt a oškrábat a je po zdravotních problémech. K poznámce, že pěstitel brambor sklidil jen to co nasázel je chyba na straně zahrádkáře. O brambory je nutné se i po výsadbě starat. To znamená kopčit a přihrnovat a nutit k dalším kořenovým pukům na nichž se tvoří bramborové hlízy. Potom může být pod natí i dvě kg brambor.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.195.248 (?)
15.1.2014 15:35

Česnek určený k sadbě namořený proti ničemu být nemůže, protože před výsadbou se moří jednotlivé stroužky, nikoliv celá cibule. Navíc to ani česká legislativa nepovoluje. Naopak s konzumním česnekem je to trochu jiné. ten se vozí odkudkoliv, kde s tím mohou dělat cokoliv. Jeden prodejce mi ukazoval čínský česnek, který musí nejprve nechat otevřený na skladě, aby se vyvětral smrad jakýchsi chemikálií, které používají, aby dlouho vydržel. více než proti plísním se používají chemikálie proti rašení, přirození je totiž, aby česnek po překonání určité doby dormance začal rašit. Čínský česnek, který se k nám vozí, je údajně starší více než rok. Zkoušel jsem, co udělá španělský konzumní česnek. Uchovával jsem ho v chladu, jako kdyby přečkal období zimy, Po pár měsících jsem jej namočil do vody. Měl by tedy začít kořenit. Nedělal však nic. Něco tedy proti rašení používají. Proti rašení se dokonce používalo i ozařování česneků radiačním zářením...

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Standa von Königgrätz (2190) - xxx.xxx.244.2 (?)
15.1.2014 15:51

Fámy o čínském česneku říkají, že je starý, pravda je taková, že jen měsíc stráví při přepravě v kontejneru na lodi a 3 dny v kamionu po Evropě. Je tedy stejně starý jako stejnou trasou přepravované pomelo nebo hrušky Nashi.

Jisté je, že číňani neoznačují česnek odrůdami a tak nevíte jestli kupujete ostrý nebo lahůdkový. Čína je natolik velká země a s klimatickým rozsahem takovým, že mohou pěstovat jak italské a španělské odrůdy pro jihoevropský trh, tak francouzské a polské pro většinu evropy, nebo i české a své místní. Jedinou jistotu kterou máte, že v 5 kg bedně čínského česneku bude jen česnek z jedné oblasti a od jediného pěstitele. Ale vzhledově stejná krabice jen o loď pozdější může mít kvalitativně jiný obsah.

Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.44.124 (?)
24.9.2007 19:31

Česnek prodávaný v obchodě jako konzumní není nikdy mořen proti plísni. Ovšem problém je v něčem jiném. Tyto odrůdy jsou většinou dovezeny a to hlavně z Číny. U nás nepřezimují, nebo velmi špatně. Záleží jaká je zima. Proto jsou na sadbu nepoužitelné.

Milan Boštička 

Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.210.34 (?)
12.12.2007 16:43

Zajímalo by mně kde se dá koupit na jaře sadbobvý česnek? Na podzim jsem to už nestihla, zasadit můžu na jaře?

Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.136.34 (?)
12.1.2008 16:37

Tuším že existuje česnek paličák a "ten druhý". Doma jsme na podzimní výsev používali vždy česnek paličák. Obávám se, že ten druhý tvoří převážnou část česneku prodávaného v supermarketech, původem většinou z Číny. Proto je lepší přidat pár korun a koupit známou sadbu. Zdraví Pepík

Připojit reakci

dá se česnek hnojit?

host - xxx.xxx.172.35 (?)
8.2.2008 7:34
Již několik let nemám valnou úrodu česneku, dá se tomu nějakým způsobem pomoci
Připojit reakci

dá se česnek hnojit?

host - xxx.xxx.183.197 (?)
5.3.2008 13:18

Před sadbou tak 4týdny pole dostatečně vyvápnit a než začnete sázet do řádku tak stačí pridat drobek hnojiva NPK.

Připojit reakci

dá se česnek hnojit?

5.3.2008 13:49

Česnek nemá rád chlór a v NPK je draslík v chloridové formě. Sázíte-li na podzim, přihnojení  bych nechal na jaro a raději bezchlórovým hnojivem.

Připojit reakci

dá se česnek hnojit?

host - xxx.xxx.183.197 (?)
5.3.2008 13:55

Jaké byste navrhoval vy osobně bezchlorová hnojiva?

Připojit reakci

dá se česnek hnojit?

5.3.2008 14:05

Místo draselné soli síran. Tuším, že Cererit je na rozdíl od NPK bezchlórový, ale přesně to nevím, dá se to přečíst na obale. Nebo hnojivo pro cibuloviny
   Pokud se hnojí NPK na podzim, větší část chlóru se zimní vláhou vyplaví. Ovšem včetně dusíku, takže dusíkem ani kombinovaným bych na podzim spíš nehnojil.

Připojit reakci

dá se česnek hnojit?

host - xxx.xxx.45.32 (?)
20.3.2008 22:37

Úroda česneku přece nezáleží jenom na hnojení... Má dostatek světla, propustnou půdu a pod.?

Připojit reakci

dá se česnek hnojit?

host - xxx.xxx.200.188 (?)
4.6.2008 10:23

Cesnek se doporucuje sazet az koncem rijna hlavne z duvodu potencialniho skudce molika cesnekoveho. V pripade ze cesnek vyklici jeste pred zimou klade do sazenic vajicka a to velmi peclive, do kazde jen jedno. Nevim ted jak presne skody pusobi, ale je to tak, verte mi!

at vam to roste!   Ondra

Připojit reakci

dá se česnek hnojit?

host - xxx.xxx.199.214 (?)
8.11.2008 10:37

Doporučuji hnojit hnojivy v podobě síranu. pokud se týče Cereritu tak se hnojí tzv. na sníh v únoru, aby se vyplavil chlor. Je to dražší hnojení, ale velice účinné. Jinak hnoji jednosložkovými hnojivy.

Připojit reakci

jak sázet česnek

Oxalistriangularis, Chlum 366m (473) - xxx.xxx.90.28 (?)
19.6.2008 19:02

Ten druhý jarní česnek se jmenuje "Japo", vyšlechtil ho Jan Pohl. Vůbec není z Číny ani odjinud, je český a bezvadný a perfektně skladovatelný. Ono to jeho jméno "Japo" svádí si myslet, že je čínský nebo japonský.

Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.176.18 (?)
3.11.2008 21:55

Česnek je paličák a nepaličák. Paličák tvoří na kv.stvolech pacibulky, které se dají dále pěstovat + má středovou osu. Při podzimní výsadbě dává vyšší výnos než při jarní. Nepaličák nemá ani palice, ani středovou osu, sází se na jaře. Výnosy nejsou tak vysoké jako u paličáku, ale méně vysychá a má delší skladovatelnost. Jarní sadba se dá koupit v zahr.prodejnách.

S ohledem na škůdce a choroby se má česnek pěstovat na stejném místě až po sedmi letech. Sází se těsně před zamrznutím půdy, v 2. nebo 3. trati (nesnáší čerstvý hnůj, kompost ano).

Mezi mořeným a nemořeným jsem osobně rozdíl nepozorovala, ale raději teď  "pro jistotu" mořím sulkou.

Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.176.18 (?)
3.11.2008 22:00

p.s. Uvedený "Japo" lze sázet na jaře i na podzim, proto JA-PO.

Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.202.130 (?)
20.2.2009 22:11
Není to "Japo" spíš od jména šlechtitele "Jan Pohl"?
Připojit reakci

jak sázet česnek

8.11.2008 10:56

Chtěl bych oopravit předešlý příspěvek. Paličák i nepaličák se dá sázet na podzim tak na jaře. Nutno zán odrůdu (klon) o kterou chceme sázet nebo jsme si objednali. Výnos a skldovatelnost je jiná u každého výše popsaného. Pokud jsme zakoupili cetrifikovanou sadbu tzn., že je bezvirozní a podobně je moření na zváženou. Doporučuji Vám mořit jak Sulkou tak i Fundazolem nebo Rovralem.  Nebudete zklamáni z úrody a nezanesetesi půdu.  Po hnojení kompostem a hnejem se může sázet již druhý rok. Česnek po česneku třeba za rok či dva, lae doporučauji za čtyři roky pokud jste si jisti, že půda je zdravá.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

PP. [PE, 550] (3303) - xxx.xxx.14.199 (?)
25.4.2014 10:54

Udělal jsem výzkum rad seshora. Česnek sázený podle obrázku má první listy zatím takto. Budu sledovat průběh vegetace.

Obrázky:
Česnek bříšky po řádku
Česnek bříšky po řádku
Připojit reakci

Jak sázet česnek

Adri (208) - xxx.xxx.58.247 (?)
25.4.2014 19:57

takto sadím už pár rokov, myslim, že sa to volá nejako ako striktne orientovaná sadba, alebo tak akosi. listy rastú tak, ako ste nakreslil... lahodí to môjmu matematickému oku wink, rastlinky sú ako podľa pravítka... adri

Připojit reakci

Jak sázet česnek

PP. [PE, 550] (3303) - xxx.xxx.9.2 (?)
25.4.2014 20:06

No jo, jenže původní post jsem pochopil tak, že ty listy porostou zároveň s řádky podélně, ne napříč. Podle té zkušenosti by se to mělo sázet naopak, bříšky napříč řádků. Pak by listy rostly podélně.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Adri (208) - xxx.xxx.58.247 (?)
25.4.2014 20:23

to máte pravdu, len myslím, že potom by boli poprepletané listy a menej by na ne svietilo slnko (husto v riadkoch, prázdno v uličke) - teda aspoň ja si to takto zdôvodňujem, preto sadím ako na obrázku. a možno je to blbě a brušká by mali ísť do uličky, aby boli listy v riadku a cestičky voľné. pridá niekto iný názor? adri

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.248.29 (?)
25.4.2014 22:02

Také sázím jako na obrázku, kdyby byly listy rovnoběžně s řádkem, měly by podle mne málo vzduchu a víc by chytaly houbové choroby, navíc by si je víc mohly vzájemným dotekem předávat. Takhle zasunu ruku pod stříšku z listů a mohu okopávat  ;-))   Lída

Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.160.248 (?)
17.7.2008 14:26

Dobrý den dá se na horách v kyselé půdě pěstovat česnek? Brambory tam jdou nádherně.děkuji Ivana

Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.4.122 (?)
13.10.2008 15:54

Chtěla bych se zeptat, dává někdo než sází česnek do hlíny hnůj? Slyšela jsem, že česnek nesnáší hnojení.Já jsem sice doposud nehnojila, ale letos bych to zkusila.Má stím někdo zkušenost?

Připojit reakci

jak sázet česnek

13.10.2008 17:18

Před výsadbou česneku - jako plodiny 3. trati bych hnůj nedával. Ani bych jej nesázel tam, kde se takto hnojilo loni.

Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.67.226 (?)
13.10.2008 18:57

...když vám není pomoci, tak to zkuste. Ale určitě to již zkoušel někdo před vámi a já jsem dokonce slyšel, že i Jára Cimrmann s česnekem experimentoval. Nakonec se došlo k závěru, který zde prezentuje p. Vysloužil.

Připojit reakci

jak sázet česnek

Daniela (1125) - xxx.xxx.204.208 (?)
13.10.2008 19:20

Já také nehnojím, ale než česnek zasadím, tak rozházím po záhonu trochu kompostu, který motykou vpravím do půdy.  Zdravím - Daniela.

Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.97.44 (?)
24.10.2008 19:30

Dobrý den,

určitě česnek před sadbou ani v rámci růstu nehnojte. Česnek má rád neutrální půdu která se přes období růstu kypří motykou. Termín pro sadbu je nejvhodnější na přelomu října a listopadu.

Mnoho úspěchů. Martin

Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.180.74 (?)
29.10.2008 10:31

Prosím jen pro upřesnění. Víme jak hluboko (5-7 cm), jak daleko od sebe (15 cm), ale jak široké řádky? 20 centimetrů bude stačit? Díky!!!

Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.121.238 (?)
29.10.2008 10:42

Tri otazky o sadeni cesnaku:

Ake mate skusenosti s morenim. Ide to aj bez morenia? Cim morite proti comu? Ake su skusenosti tych, co nemoria?

Niekde som cital, ze nie je dobre sadit opakovane z vlastnej urody, ze po dvoch opakovaniach je uroda znacne mensia. Odporucalo sa kupovat sadbu. Je sadba nejak specialne ziskavana, trebars zo semena? Alebo len III. trieda, co sa nepredalo do kuchyne?

Ake vzdialenosti medzi rastlinkami pouzivate? Mate skusenosti s cesnakom nahusto?

Juro

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.93.224 (?)
16.10.2009 11:21

Vážení, my jsme koupili sadbu paličáka před 15 lety a sázíme ho rok co rok od té doby. Nepozorovali jsme žádné degenerativní změny ani menší výnosy. Samozřejmě ho moříme před sadbou.

Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.67.226 (?)
29.10.2008 18:58

K těm vašim mírám. Hloubka 5-7cm, tak to se mi líbí, pokud je tím myšlena výška zeminy nad špičkou stroužku. Od sebe 15 cm, to ne, mi se líbí když jsou od sebe tak 8-10 cm. Řádky od sebe 20 cm, s tím se dá žít, ale pokud máte dost místa, můžete i 5cm přibrat.

Připojit reakci

jak sázet česnek

29.10.2008 20:00

Já jsem sázela česnek v neděli, než začalo pršet. Dva dny před tím jsem ho namořila sulkou (došel mi hypermangan). Pak jsem ho nechala 24 hod. schnout a šup s ním do země. Na moření existuje mnoho přípravků, já mám vyzkoušené tyto dva.  Pokud česnek nenamoříte, tak ho může část shnít.  Také jsem to vyzkoušela.  Podle mého názoru, je lepší mořit.  Zdravím - Daniela.

Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.247.162 (?)
30.10.2008 10:46
Taky už jsem o víkendu zasadil česynek. Úž prší pátý den a tak mam starost, jestli nezhnije dřív, než vyroste.
Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.217.142 (?)
30.10.2008 16:29

Je pravda, ze vyrastie len z dostatocne velkych struckov? Juro

Připojit reakci

jak sázet česnek

30.10.2008 19:58

Česnek vyroste vždy ze všech stroužků.   Zdravím - Daniela.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Hloupej sedlák (8) - xxx.xxx.60.157 (?)
9.10.2012 13:04

Dva roky po sobě jse začal sázet česnek od největších stroužků až po malé na konci záhonu. Rozdíl ve velikosti byl nepatrný. Jen snad, možná ze začátku záhonu bylo víc větších palic. Možná se mi to jen zdálo, v zápalu vykopávání jsem to početně nesledoval.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.200.181 (?)
12.11.2013 15:02

Ze začátku jsi sázel větší stroužky, pak menší a na začátku sklizně jsi sklízel větší česnek, pak menší... Mě to už leta vychází, že z pěkného, velkého česneku sklízím to samé... Čarovat s tím nějak nelze.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.223.4 (?)
20.11.2013 16:52

Chtěl bych se zeptat, jestli jste už začali sázet česnek. P.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.137.170 (?)
20.11.2013 17:43

Já jsem sadila 15.11. wink L.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Paľo: (1739) - xxx.xxx.61.238 (?)
20.11.2013 21:56

Chystám sa na zajtra, ale dnes u nás dosť napršalo, tak výsadbu odložím zrejme až na piatok.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Paľo: (1739) - xxx.xxx.212.186 (?)
21.11.2013 18:59

Nakoniec som sa predsa len pustil do výsadby dnes. Ílovito- hlinitá pôda vo vinohrade našťastie nebola až tak mokrá a chodiť sa dalo v pohode po zatrávnenom medziradí. Úzkou špicatou motyčkou som najprv vyhrábnul cca 8 cm hlbokú rýhu v tesnej blízkosti radu viničových kmienkov. Do rýhy som napichal strúčky- oblúčkom v smere radu, potom som celú rýhu so strúčkami pohnojil granuľovaným hnojom a nakoniec širšou motyčkou prihrnul zeminu. Aby náhodou skorý mráz strúčky nevytiahol, pritlačil som motyčkou pôdu nad vysadeným cesnakom. Vlani som sadil 1.12. pomocou kolíka a bez hnojenia. Úroda nebola najhoršia, priemer palíc bol do 7 cm. Som zvedavý, ako zaúčinkuje Hoštický hnoj. V marci po roztopení snehu príde na pôdu samozrejme štartovací liadok s vápencom. Proti fúzavke nestriekam. Problémy s krútiacou sa vnaťou zatiaľ neboli. Hĺbka výsadby do 8 cm v ťažkej pôde je ideálna, pri sklizni preto netreba krompáč, ale stačí rýľovacími vidlami nadvihnúť pôdu pod palicami a ťahom za vnať cesnak ide hore ako po masle. Toť moje know how. Teraz opäť prší, strúčky pri teplotách tesne nad nuľou môžu spokojne koreniť. Čo viac si môžeme priať? Už iba priložiť polienko do krbu. laugh

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.223.4 (?)
24.11.2013 10:10

Tak jsme taky včera nasadili česnek.Uvidíme, jak se bude dařit.Snad vyroste pěkný.Teď už záleží hlavně na přírodě.laugh P.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Mirek (5435) - xxx.xxx.242.167 (?)
24.11.2013 10:44

U nás na jihu je stále dosti teplo a zároveň neskutečné mokro. Rýt se dá jen s velkými obtížemi (a je jedno zda je to Fiskars nebo obyč wink, rýč má díky mokré hlíně o dvě kila navíc), poryté nebo nařádkované záhony jsou za pár dní pokryty zeleným povlakem mechu nebo co to je. Alespoň se nemusí sadba máčet. Zhotovil jsem pro česnek vyvýšené záhony ohraničené fošnami, do který jsem navezl písčitou zeminu, jednoduše je bude možné i v případě potřeby nakrýt. Asi sto stroužků (Unikat)  jsem vysadil a další odrůdy (Dukát a Karel IV) budu sadit po neděli. Mrznout má zhruba ve středu (-3°C) a pak má být zase až 9°C, a to jsem včera v rádiu zaslechl jak má k nám dorazit arktická zima laugh. Mě osobně by mrazíky nevadily, hlavně aby už konečně přestalo to věčné chcaní.frown

PS: pane Paľo, nevadí přímý kontakt granulí hnojiva se sadbou?

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Paľo: (1739) - xxx.xxx.192.156 (?)
24.11.2013 15:14

Zdravím Vás Mirku! Korienky zo strúčkov porastnú smerom dole, takže budú vlastne pod úrovňou granúl. Našťastie hnoj nie je soľ, strúčky nerozleptá. Verím, že to vyjde a na jar- po vytvorení humusovo- minerálneho komplexu v hlinitej pôde voda spláchne živiny do zóny koreňov. Na porovnávanie rastu mám suseda. Jeho cesnak medzi radmi viniča je vždy koncom zimy krajší, ale potom mu dochádza dych a sused už iba pozerá, ako ten môj napreduje.laugh

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Jiřina (572) - xxx.xxx.141.32 (?)
25.11.2013 22:45

Česnek jsem sázela o víkendu před 14 dny. Sázela jsem tentokrát jen svoji sadbu, kterou označuji šňůrkou již v porostu, vybírám nejvitálnější rostliny. Letos mi nejlépe vyšel Havran.  J.

Obrázky:

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.224.33 (?)
30.11.2013 17:46

Palo, asi ten vas sused sadi skoro na jesen, pretoze na konci zimy este nemame cesnak ziaden. Sadim vzdy co najneskor, ked este nie je tuha zima.

Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.161.138 (?)
2.11.2008 22:46

Paní Danielo! Sulkou moříte česnek proti háďátku, nikoliv proti houbovým chorobám. Současně s vaším příspěvkem jsem pročítal i ostatní a přiznám se, že bych podle těchto příspěvků nevypěstoval ani pažitku jak jsou rozdílné a někdy i zmatečné. Na př. moření konzumního česneku, či brambor proti klíčivosti. Brambory se stříkaly prostředkem Tecto, ale poze ty určené k sadbě, aby předčasně neklíčily ve skladu. Čínský česnek lze u nás zasadit, jako jiný, ale výnos je slabý. Ne že by vymrzl. Ale abych nepolemizoval zbytečně. Doporučuji vzít k ruce časopis Zahrádkář ze října 2008. Je tam podrobný článek šlechtitele česneku, odrůdy, výsadba, hnojení, sklizeň, sušení - vše pěkně pohromadě. Nebudeme se pak muset vyjadřovat jako "podzimní paličák a ten druhý". S pozdravem Pavel Skála

Připojit reakci

jak sázet česnek

2.11.2008 22:59

Pane Skálo, pochybuji,  že mluvíme každý o jiném přípravku SULKA, protože tato sulka, kterou používám já, je nejen proti živočišným škůdcům, ale též proti houbovým chorobám.  Tudíž má širší spektrum účinosti, než hypermangan.  Zdravím - Daniela.

Připojit reakci

jak sázet česnek

8.11.2008 11:09

Sulka je jen jedna. Pokud ji použijeme k možení česneku je proti háďátku. JIná Sulka není!

Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.76.241 (?)
8.11.2008 14:33

Ono je to viac zamotane. Sulka skutocne ucinkuje proti hubam a je to napisane aj na samotnom vyrobku, Napr. sa pouziva na striekanie broskyn (alebo nie?) Dalsi jej efekt je proti hadatku. Paradoxne v pripade cesnaku sa sulka "predpisuje" akoze proti hadatku, nie proti hubam. Na huby su ine prostriedky. Zvlastnostou je, ze mnohi odbornici tvrdia, ze hadatko je rezistentne voci sulke. Tak zmudrite z toho. Azda urobi sulka sluzbu proti tomu aj onomu. Nebude sa pytat hadatko, ci je tam sulka proti hubam alebo proti hadatku. Ja vam poviem pravdu, sulka je smradlave svinstvo, Byt hadatkom idem kade lahsie. Juro

Připojit reakci

jak sázet česnek

8.11.2008 20:34

Je samozřejmě pravda, že Sulka nevoní a má i další účinky. Musíme si uvědomit co chceme. Platí, že všeho moc škodí. Budeme-li chtít Sulkou působit na houby pak dojde k popálení česneku proto je nutno použít houbám - fusáriu jiné prostředky. Pokud nevoní Sulka pak nemůže vonět člověku ani česnek. Typická vůně - zápach pro česnek je nutná a jedána zejména množstvím síry tzn. množstvím síre v půdě. Pokeste se marušit slupku v supermarketu tzv. Čínského česneku to však platí i jiném doveženém česneku jakou bude mít vůni. Já pěstuji  amnožím Dukát. V letošním roce byly příznivé klimatické podmínky pro pěstování. Ozývají se mi moji oděratelé s pochvalou jaký má říz. protože jsem se odchýlil od tématu ještě přidám svoji zkušenost. Pěstuji česnek na malém kousku cca 0,5 ha.

Připojit reakci

jak sázet česnek

9.11.2008 4:44

Otazka: Ako moze sulka popalit cesnak ak sa pouziva proti hadatku. Je sulka proti hubam pouzivana vo vyssich koncentraciach? Inak ja ako chemik davam prednost skodlivym latkam, ktore zapachaju oproti tym, ktore su bez zapachu. Takto mozno identifikovat miesto pripadneho zamorenia ak by doslo k nejakej nehode. Pisete, ze cesnak mate na 0.5 ha. To sa Vam oplati hrat s cesnakom kvoli takemu kusku? 

Připojit reakci

jak sázet česnek

9.11.2008 10:31

"Popálit" může tzn., že všeho moc škodí ať se již jedná o délku doby po kterou moříme nebo o koncentraci. Proč si hrát.  Pokud si "hrajete" získáte kvalitní produkt. Nutno si hrát, aby jste měl na konci kvalitní (bez virozní, bez vedlejších látek, které bx se mohli dostat do potravinového řetězce).

Připojit reakci

jak sázet česnek

20.11.2008 15:34

...som mimo domova a zena vravela ze cesnak uz vybehol von. Netusim, ci je toto dobre a ci prezije uspesne zimu. Jesen bola (vraj) tepla, asi pomohla. Ako je to? My sme sadili cesnak takto systematicky prvy krat. 

Připojit reakci

jak sázet česnek

20.11.2008 15:48

I z takého malého kusku može byť veĺa cesnaku pre jednu rodinku.  Keď cesnak uz vybehol von, tak to naozaj vobec nevadí.  Asi jste ho sázeli moc brzo. Nejlépe je sázet česnek podle počasí - pokud je koncem října ještě teplo, tak sázím až v listopadu.  Zdravím - Daniela.

Připojit reakci

jak sázet česnek

20.11.2008 16:51

Pani Daniela, ste zlata... ze rozptylujete moje obavy. Ono je tazko nieco robit v zahradke podla pocasia. Pocasie je take krutene,... ze som cesnak skoro sadil zaciatkom septembra. Je pravda, ze uz 5 centimetrikov vybehol von... neviem, osobne som este nevidel. Len tak som pocul.

Připojit reakci

konec listopadu a sadba?

host - xxx.xxx.122.113 (?)
26.11.2008 9:58

Dobry den preji,

ponekud jsem se opozdila. Myslite, ze je cire blaznovstvi pokouset se o vikendu o sadbu?

Dekuji Erinayet

Připojit reakci

konec listopadu a sadba?

host - xxx.xxx.161.138 (?)
26.11.2008 20:55

Nebujte se, pokud nemáte hluboko zmrzlou půdu, zasázet česnek ještě teď. I když odkopete zmrzlou půdu a zasázíte ho cca 10 cm hluboko, bude mu tam dobře. Přece jen je to cibulovina. I když by mi to někdo mohl vytýkat přirovnám k tulipánu. Kdysi jsem dostal "pašované" tulipány mezi Vánocemi a Novým rokem. Nezbylo než použít krumpáč a vsedit pod vrstvu zmrzlé země. A byly! Tak to zkuste s tím česnekem taky. Pavel Skála

Připojit reakci

Konec listopadu a sadba?

host - xxx.xxx.221.166 (?)
10.12.2013 15:28

Dělat to tak můžete, ale zkuste to dělat na ploše o velikosti pěti arů!!!Co pět, stačí jeden ar.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.93.224 (?)
16.10.2009 11:37

Ano, teď jste to vystihl úplně přesně, Sulka je opravdu smradlavé svinstvo, a moření je období mých největších muk zahradničení kromě období, kdy mi začne záhony upravovat krtek. Pokud je tam jeden, ten se dá vyštvat nebo chytit, ale jakmile vám začne makat na záhonech celá rodina nebo "parta úderníků" tak...

Připojit reakci

jak sázet česnek

host - xxx.xxx.235.230 (?)
5.2.2009 12:35

Při sázení střídám dva záhony. Na jednom pouze česnek, na druhém okurky, rajčata, papriky. Pod okurky a spol. dávám na jaře hnůj, a na podzim, po těchto plodinách, do vyhnojené půdy česnek. Jinak řečeno - na podzim hnůj pod česnek NE!

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Tonda (875) - xxx.xxx.164.136 (?)
14.4.2009 20:27

k původnímu dotazu... česnek nesnáší hnojení, je nejlepší půda po třeba fazolích, je krásně sypká a prolezlá kořínkama... když česnek vyjede tak 20 cm, tak jsem ho decentně přihnojil, obsypal jsem ho troškou hnojem po povrchu, konkrétně králičím, trocha nahnilého sena s bobkama.Jednak tím zadusím plevel a hnůj se vsakuje jen za deště nebo zaléváním, nehukne do kořenů najednou.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.235.249 (?)
14.4.2009 22:57

Promiňte, ale nezdá se vám že si silně protiřečíte?

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Tonda (875) - xxx.xxx.164.136 (?)
16.4.2009 18:14

jo, beru,já to myslel tak, že než vyjede, tak nesnáší hnojení, když je už vylezlý, tak pak pěkně nabere a asi už mu to nevadí.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.235.249 (?)
16.4.2009 19:10

Po těch fazolích bude půda plná dusíku.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Skála Pavel (336) - xxx.xxx.161.138 (?)
3.6.2009 23:40

Někde tady nahoře se psalo o směrování stroužků při výsadbě. Zkusili jsme to a můžem potvrdit. V našem případě bříškem k západu (máme řádky východ - západ). Dneska je vysoký česnek pěkně postaven listy po řádku a mezi ním se dobře obdělává půda plečkou aniž by se nať olamovala.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.127.176 (?)
15.6.2009 12:30

Dobrý den. Dostali jsme darem od souseda sadbový- již naklíčený česnek.Údajně do podzimu ho nelze skladovat a je třeba ho vysadit ihned.Prosím o radu zda to má vzhledem k roční době smysl. Děkuji.M.N.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.22.31 (?)
15.6.2009 14:19

Vzhledem k roční době to skutečně smysl nemá.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.6.67 (?)
15.6.2009 19:58

Děkuji za odpověď. M. N.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.220.89 (?)
29.9.2009 9:11

Dobrý den chci se zeptat, jsem nováček v sázení.Česnek-stroužky před setím loupat, nebo neloupat?

Díky.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.16.190 (?)
29.9.2009 13:05

Rozebrat na stroužky a neloupat. Sázet co nejpozději, nejlépe pokud teplota trvale klesne pod 9 stupňů. Zvážit moření v Sulce a pod., před výsadbou.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.220.89 (?)
29.9.2009 15:15

Děkuji za radu.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Juro (344) - xxx.xxx.121.238 (?)
16.10.2009 12:59

...chcel som namorit cesnak a siel do obchodu kupit potrebne chemikalie. Pani mi povedala, ze maju len sulku. Vraj prostriedky predtym pouzivane proti plesni prestali vyrabat, ze su asi uz zakazane. Poculi ste nieco o tomto?

Připojit reakci

Jak sázet česnek

19.10.2009 8:09

Ano je to tak, přestala se vyrábět asi i sulka. Šlechtitel česneku doporučuje místo toho namočit stroužky na 1-2 hod do vody.Déle ne.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

19.10.2009 8:46

Doplňuji: dále píše šlechtitel, že pokud dojde sulka, není ji čím nahradit, spolehlivě ničí vlnovníka česnekového, je to roztoč, který se jinak obtížně likviduje.Místo Rovralu krátce před výsadbou /max 2dny před výsadbou/ namočit česnek na 1-2 hod do čisté vody.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.54.36 (?)
7.3.2013 12:27

mohu česnek namočit do sulky před vysazením když už česnek klíčí děkuji Katka

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Martin Labaj (2) - xxx.xxx.167.77 (?)
14.10.2012 19:31

Už léta praktikuji podobný způsob sázení česneku. Rád bych se podělil o své skušenosti. Sázení česneku co nejvíc oddaluji, vzhledem k nadmořské výšce (450 m/n.m) se mi to daří tak ve druhé polovině října. Sázím stejným způsobem jako je popsané níže. Po zasazení povrch záhonu lehce uhrabu a přikryji nadrcenými větvemi z drtiče. Síla vrstvy se pohybuje kolem pěti centimetrů a nahoru ještě přidám vrstvičku trávy s drceným listím ze sekačky, pokud to stihnu před sněhem. Pokud ne nic se neděje. Na jaře se nestačím divit, jak krásně česnek vyraší aniž by ho spálil mráz. Pletí odpadá, pokud přece jen nějaký plevel vyraší není ho tolik aby se nedal průběžně protrhat. Když začne česnek kvést tak pokroucené výhony s květy vylamuji. Sklízím v době kdy se začne česnek "vtahovat" do země to bývá u nás v půli července. Palice jsou hezké a zdravé. 

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.156.89 (?)
22.11.2012 18:57

Prave jsem take vysadila cesnek, letos je pocasi velmi vstricne, je konec listopadu a na zahrade se da stale delat. Jinak bych to uz byvala vzdala.  V mnoha chytrych knihach jsem se docetla, ze je dobre sazet cesnek mezi jahody, pry si navzajem zvyrazni chut a dokonce se i ochrani od skudcu. A jelikoz jsem zalozila ted na podzim i novy zahon jahod, tak jsem to hned vyzkousela. Uvidime. Mozna je to i dobry tip pro ostatni :) D.P.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.151.158 (?)
11.11.2009 15:31

Návod na pěstování česneku si můžete přečíst zde

Připojit reakci

Jak sázet česnek

11.11.2009 15:48

Dost dobře je to zpracováno

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.235.208 (?)
4.9.2010 17:25

Po namoření česneku sušit na přímem slunci nebo ve stínu a jak asi dlouho? A můžu mořit již nyní, když budu sázet řílen/listopad? Děkuji

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Hráběnka (kolínsko, 200 mnm) (318) - xxx.xxx.222.238 (?)
21.4.2011 17:21

Tak jsem naštvaná na česnek z obchodu, že chci vysadit svůj. A ke všemu zatím nemohu do záhonu, tak to chci zkusit v malém do květináčů. Dokonce nemám ani sadbu, jen tři paličky nějakého konzumního ze Španělska. Asi řeknete, že mi není pomoci...?

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.0.20 (?)
1.7.2011 9:35

Dobrý den, může mi prosím někdo poradit, teď je červenec a já dostala od známého česnek-chci si ho vysadit a pěstovat svůj vlastní.Jak mám uchovat stroužky? V lednici do října? Nebo sušit?

Díky za odpověď.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Oxalistriangularis, Chlum 366m (473) - xxx.xxx.40.225 (?)
1.7.2011 10:01

Je důležité vědět, zda česnek je z letošní, nebo loňské sklizně. Pokud je z letošní, tak paličky česneku uchovejte v suchu, někde na ošatce. Pokud jsou to zbytky z loňské sklizně, tak je do výsadby v říjnu, nebo v listopadu neuchováte v kvalitním stavu.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.176.1 (?)
8.11.2011 19:24

Nemůžu se nikde dočíst, jestli zasazený česnek zalívat, nebo to prostě nechat tak (ikdyž hlína na povrchu vypadá suchá)?

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.161.152 (?)
8.11.2011 19:28
Nebojte sa, strúčky Vám v pôde nevyschnú. Ak ich teraz zalejete, urýchlite rast korienkov a následne listov, čo v tomto čase ešte nie je potrebné. Nechajte to na prírodu. Paľo
Připojit reakci

Jak sázet česnek

KUKY (2096) - xxx.xxx.38.136 (?)
8.11.2011 19:39

Já jsem po výsadbě ho hodně zalil jak radí pan Kozák - uválet a zavlažit. Ale pokud to nelze, tak bych to nechal na přírodě také.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.121.238 (?)
8.11.2011 21:38

Palo mate pravdu. Ak doteraz nevyschli v garazi, tak nevyschnu ani v zemi.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.161.152 (?)
8.11.2011 22:16
Aj keď teraz fúkajú vysušujúce vetry, pôda si minimálnu vlhkosť v hĺbke 5 cm udrží, lebo teplota pomalu klesá. Neviem akú máte pôdu? Ak nie je ľahká, piesčitá, poliatím by ste ju zbytočne rozbahnil. Počkajte do prvého dážďa. Celodenné mrazy zatiaľ nehrozia, s výsadbou počkám ešte cca 2 týždne. Valcovanie ani zavlažovanie po výsadbe som nikedy nerobil. V ílovitohlinitej pôde to nebolo nutné. V čase, kedy mráz "vyťahuje" plytko zasadené cibuľky z pôdy, už strúčky cesnaku po zakorenení pevne držia v pôde. Paľo
Připojit reakci

Jak sázet česnek

Tomáš Holub (6) - xxx.xxx.110.30 (?)
27.10.2012 16:33

koupil jsem český česnek v kauflandu je na něm napsáno že je suchý myslíte že jej mohu zasadit? dodavatel Bramko Semice 

Připojit reakci

Jak sázet česnek

ivap (434) - xxx.xxx.243.114 (?)
27.10.2012 16:42

A proč ne?

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.224.45 (?)
27.10.2012 17:53

na sadbu su prisnejsie kriteria. Napr napadnuty cesnak mozete zjest, ale sadenim si mozete zamorit zahradku chorobou. Tak tvrdia experti.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.140.163 (?)
29.10.2012 14:30

Myslím si, že za hříšné peníze, které jste za něj dal, by bylo škoda ho sníst. Rozhodně není žádný důvod ho nezasadit, stačí jen prohlédnout rozloupané stroužky a vyřadit případně napadené různými skvrnami, prohlubněmi atd. Vždyť doma také sázím léta stejnou sadbu, ani nemořím a stále sklízím. Sázím i malé množství čínského česneku, který jsem si metodou pokusu a omylu vybrala z nákupu na různých místech a podle toho, zda vydržel zimu, ho pak dále pěstuji znovu již ze své sadby. Zde vypěstovaný a na slunci vyzrálý vůbec není tak špatný, jak ho všichni zatracují. Jeho předností je hlavně rannost, kdy máte velmi brzy čerstvý česnek.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Tomáš Holub (6) - xxx.xxx.110.14 (?)
29.10.2012 20:21

Díky za odpovědi za nedlouho ho skusím zasadit ještě jednou díkyyes

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.127.237 (?)
14.1.2013 20:53

Jen tak mimochodem, tak Bramko má francouzskou odrůdu. Ale aspoň se to vypěstovalo u nás. Takže je vcelku jedno, jestli se zasadí.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Eva Neuwirthova (137) - xxx.xxx.147.46 (?)
12.5.2013 21:03

Dobry den,

mate pravdu, ze i ostatni odrudy cesneku pri dobrych podminkach rostou dobre. Sila ceskeho cesneku oproti spanelskeho a francouzskeho je v tom, ze obsahuje dvojnasobne mnozstvi prospesnych silic, ktere maji antibioticke ucinky. Nema to vsak nic spolecneho s ostrou chuti. Velmi cenne jsou take ruske odrudy a ukrajinske. Jen pro doplneni... Pekny den

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Paľo: (1739) - xxx.xxx.239.254 (?)
30.5.2013 12:10

Včera už som zalamoval kvety na cesnaku, aby sa kvitnutím zbytočne nevyčerpali palice. Tento rok by mali byť palice nádherné. Okrem Záhorského, Staníka a Dukátu som na začiatku zimy medzi viničové kry vysadil aj obrovský paličiak od kamaráta z Púchova, tak som zvedavý, ako sa mu bude dariť "na Dolniakoch"- na Záhorí. Asi mesiac pred výsadbou bol vinohrad vyhnojený zarýľovaním rozloženého 2- ročného maštalného hnoja. Po zime- pred napadnutím posledného snehu som povzchádzaný cesnak pocukroval liadkom vápenatým.

Obrázky:
15.5.2013: paličiak vysádzaný do ťažkej hlinitej pôdy koncom novembra 2012
15.5.2013: paličiak vysádzaný do ťažkej hlinitej pôdy koncom novembra 2012
Připojit reakci

Jak sázet česnek

31.5.2013 11:07

Cesnek vypada krasne, muj letos vypada podobne. Otazka je, jestli neporoste jen do nate. Po kvetech ale nemam jeste ani pamatky

Připojit reakci

Jak sázet česnek

pepa kot (178) - xxx.xxx.64.250 (?)
31.5.2013 14:49

Palo, kde pěstujete česnek? Ten můj vysazený 10.11.2012 ještě taky nemá ani náznak květních stvolů. Asi na Záhorí je tepleji než u nás (ZL 190m/m). Květní stvoly nevyhazuji. Nakrájím, popř.zamrazím a používám v kuchyni.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Paľo: (1739) - xxx.xxx.10.14 (?)
31.5.2013 16:53

Ďakujem za pochvalu! Cesnak chváli aj sused, ktorý ho má polovičný a bledší. Na začiatku jari, keď vyliezala vnať z pôdy, mi pripadal práve susedov peknejší. Vo vrchnej časti vinohradu sa vždy darilo cesnaku. Je tam ceľkom iná pôda ako v spodnej časti južného svahu- ťažká, svetlá, ílovito- hlinitá. Svoju úlohu zohráva aj hnojenie. Skoro na jar je potrebné dať štartovaciu dávku dusíka v granuliach. Dostatok živín poznáte aj na sýtosti sfarbenia listov. Vlani tiež dosť skoro kvitnul, ale bolo príšerné sucho a palice malé. Prívod vody vo vinohrade nemáme. Foto je spravené v polovici mája, tesne pred očistením od burinky pomocou malej motyčky. Dnes už je vnať asi o štvrtinu vyššia. Súčasné zrážky cesnaku prospievajú. Verím, že bude úroda parádna. Ak bude pršať aj pri dozrievaní, nesmiem prešvihnúť termín, aby sa palice účinkom hniloby a zaplesnivenia povrchových štruktúr nerozpadali. Nafotím a pošlem foto palíc pri zbere. Viem, že sa dá v kuchyni využiť aj kvet a mladý stvol, ale nám stačí to, čo je pod povrchom. Za celý rok s manželkou zjeme sotva 2 palice, ostatné rozdáme deťom.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

31.5.2013 17:01

Dá se nějak rozeznat v této době růstu paličák od nepaličáku?

Připojit reakci

Jak sázet česnek

19.6.2013 11:59

Myslim, ze ne. Az pozdeji, nepalicak nikdy nevyhodi kvety

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Paľo: (1739) - xxx.xxx.199.70 (?)
20.6.2013 0:15

Hovoríme o paličiaku, ten sa zrejme zo zimných cesnakov pestuje najviac. Ak sa Vám kvetný stvol narovná a čakáte ďalej až začne presychať list, riskujete, najmä za vlhkého počasia, že sa Vám budú v pôde palice rozpadať.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.105.132 (?)
20.6.2013 8:41

No dobre, piste sem ak mate cesnak uz hotovy. Napiste aj polohu a ak viete sortu.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Paľo: (1739) - xxx.xxx.160.133 (?)
21.6.2013 0:18

Každý kvetný stvol sa pri dozrievaní správa rovnako, na odrode či polohe nezáleží.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Renata Reniii (600) - xxx.xxx.146.37 (?)
31.5.2013 15:06

Pěknej česnek wink, náš Vekan už dělá květní stvoly ale není v takové pěkné formě jako ten Váš, i přes hnojení močovinou mu hodně žloutnou konce listů.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.223.4 (?)
13.6.2013 8:35

Dobrý den, jak prosím vás poznám, kdy je česnek zralý, když jsem otrhal všechny květní výhonky? Děkuji P.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

alkuska (63) - xxx.xxx.131.15 (?)
13.6.2013 16:49

Já to určuju podle schnutí listů, jak je víc než půlka listů žlutá a suchá, vytahuju. Zákeží taky na počasí, za vhlka vytahuju raději dřív než později

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Paľo: (1739) - xxx.xxx.230.32 (?)
18.6.2013 23:47

Neviem, pane P., či ste otrhal kvetné stvoly komplet, alebo iba na konci. Ak ste si všimol, sú skrútené. Stačí vylomiť iba kvet na špičke. Skrútený "chvostík" Vám potom na začiatku júla signalizuje vhodný termín sklizne. Keď sa začne narovnávať, treba zobrať rýľovacie vidly a opatrne zrelé palice aj s vnaťou vybrať z pôdy. Potom pozväzovať a sušiť, najlepšie zavesené...

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Peter Stefun (264) - xxx.xxx.125.110 (?)
21.6.2013 22:39

Poraďte prosím, na cesnaku mi začínajú žltnúť konce listov, a objavujú sa na nich škvrny. Treba s tým niečo robiť, alebo nechať tak? Ďakujem.

Peter

Obrázky:

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Paľo: (1739) - xxx.xxx.236.91 (?)
21.6.2013 22:54

Zdravím Vás Peter! Choroba to nie je, iba konkurencia burín. Treba záhon pokopať, cesnak očistiť od buriny, pozalievať, povylamovať kvety a čakať na dozretie, je to otázka daakých 2 týždňov. Hnojivá už žiadne nedávajte.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Peter Stefun (264) - xxx.xxx.125.110 (?)
22.6.2013 11:25

Dobrý deň Vám prajem,

mám cesnak pod závlahou, v riadkoch je kvapkovacia hadica. Riadky sú zakryté slabou vrstvou slamy. Tak som ho neokopával, aby som ju nepresekol. Len vytrhávam burinu. Ešte ju pretrhám.

Na tých listoch sú také tmavé škrvny, preto mi zišlo na um, či to nie je nejaká choroba. Možno 2 týždne vydrží. Ak by to rýchlo postupovalo, vytrhám ho skôr.

Peter

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.224.54 (?)
22.6.2013 17:45

Mam paliciaky prvy raz a vylomil som cele palice. Nevadi to? Nema sa co narovnat, ako zistim ked su hotove? Myslite, ze budu do 2 tyzdnov?

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.183.209 (?)
22.6.2013 20:01

Namátkou vyrýpnete tu a tam cibuli a pokud nať v místě krčku(těsně u cibule) začíná měknout, je načase ho vytahat co nejdříve.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.223.4 (?)
25.6.2013 9:48

Dobrý den, kdy se prosím vás vydělává ze země nasetý česnek z pacibulek (ze semena)? Děkuji P.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Michal K. [PH, 370] (722) - xxx.xxx.8.222 (?)
25.6.2013 9:53

Pacibulka není semeno, ale přeměněný pupen, podobně jako stroužek. Takže v termínu sklizně není rozdíl od česneku ze stroužků.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.223.4 (?)
2.7.2013 7:55

Na podzim jsem nasel pacibulky a teď z toho vyrostly kulaté asi 1cm velké kuličky. Ne stroužky. Když je vyndám ze země a na podzim nasadím jako stroužky, vyrostou z toho stejné paličky čeneku jako ze stroužků? Já to neznám, nikdy jsem to nedělal. Proto se ptám. Děkuji P.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.58.231 (?)
2.7.2013 8:02

Je to přesně tak, jak píšete.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Paľo: (1739) - xxx.xxx.10.197 (?)
22.6.2013 20:49

Dobrý deň Peter! Máte to s tou závlahou veru prešpekulované. Možno práve v tom je problém, prečo Vám blednú či fľakovatejú listy. Cesnak je dosť suchovzdorná zelenina, korienky sú dosť hlboko, aby si vytiahli vlahu. pokiaľ je premokrený, môže podliehať hnilobe či rôznym hubovým ochoreniam. Uvidíte pri zbere, v akom stave budú palice. Dajte potom vedieť! Nech sa darí!

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.224.61 (?)
4.7.2013 9:11

vsera som ho vybral. Niektore maju na hranici so zemou na stonke nejake hluzky ci nadoriky. Co to je?

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.75.62 (?)
26.11.2013 10:42

Tak jsem dosadil posledni stroucky a akorat zacalo snezit. Krasne nacasovani. Letos jsem sazel tyto odrudy:

Zahorsky, Bjetin, Anton, Havran, Vekan, Slavin, neznamy palicek ze Slovenska - rikam mu "Slovak", a Bzenecky palicak od kamarada

Zacal jsem 17. listopadu a skoncil dnes dopoledne.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

26.11.2013 10:47

Mám 4 odrůdy bzeneckého paličáku a nevím který z nich je ten Bzenecký.

Mohl by jste popsat, jak Váš Bzenecký vypadá případně přidat fotky cibulí i hlávek?

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.75.62 (?)
26.11.2013 10:53

Fotku nemam, protoze uz jsou v zemi. Ale jsou to velke palice (bezne 70-80g) s jemnymi fialovymi prouzky a hrubsim povrchem. Suknice jsou skoricove hnede. Pocet strouzku 7-11, vetsinou 8-10. Jednotlive palice i strouzky jsou velice nepravidelneho tvaru i velikosti.

Rekl bych, ze Bzenecky palicak neni jednotna odruda. Je to zkratka urcity typ cesneku pestovany v urcite lokalite a dum od domu se lisi.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

26.11.2013 11:15

Bzenecký paličák byl (a v kolekci genobanky VURV asi dosud je) jedna určitá odrůda. Jenže na Zelném trhu v Brně prodejci tak nazývali vše, co nedokázali pojmenovat a potřebovali prodat. Slejně jako podvodníci v minulých letech prodávali španělské česneky pod jmény Džambul, Vekan, Harnaš,...

No asi ty "bílé paličáky" omezím a převládne pěstování Jovanu s Tristanem.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.75.62 (?)
26.11.2013 11:29

No ale ta je v genobance a mezi lidma se siri a dedi urcita krajova odruda (odrudy), ktere nebudou zdaleka jednotne. Proto ma kazda oblast svuj typ cesneku. Drive bylo tech krajovych odrud ovoce a zeleniny mnohem vice a prave z nich byly vyselektovany a vyslechteny moderni odrudy. Dnes se krajove odrudy vytraci a s nimi i rozamnitost.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Walter (462) - xxx.xxx.168.18 (?)
26.11.2013 11:59

Nemám žádnou odrůdu bzeneckého paličáku a stačila by mi jen jedna. Dejte, prosím, radu, kde jí sehnat.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

26.11.2013 12:24

Kozákovi již sází a věnují se podzimním pracím na poli, ale jejich česnek je ještě u některých spolehlivých prodejců. Zkuste Slavin.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.254.236 (?)
28.11.2013 21:30

Mužu posadit i ten činsky z tesca

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Standa von Königgrätz (2190) - xxx.xxx.220.186 (?)
28.11.2013 21:38

na talíř nebo do hrnce určitě.

Na záhon nedoporučuji. Když budete mít štěstí, bude to francouzská odrůda pěstovaná v číně a něco Vám i vyroste.

Pokud to bude něco z jihu číny, budete dělat zbytečnou práci. Nasejete-li kukuřici, bude vyšší nať ale cibule po sušení budou mít stejné jako na té kukuřici (pro nechápavé suché kořeny a vyschlé slupky jedno jsou).

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.243.114 (?)
28.11.2013 22:41

Ftipnéno

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Marie12 (395) - xxx.xxx.77.148 (?)
28.11.2013 21:42

No to nemyslíte vážně čínský z Tesca, když už chcete ještě zasadit tak kupte někde na trhu, ale náš český.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

P.Z. (614) - xxx.xxx.192.41 (?)
28.11.2013 22:45

Tak ono uz len vzhladom na jeho nizku cenu, by sa ho neoplatilo sadit.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.224.33 (?)
30.11.2013 16:40

sadim zajtra. Nie je moc neskoro?

Připojit reakci

Jak sázet česnek

KUKY (2096) - xxx.xxx.38.136 (?)
30.11.2013 17:31

Ideální termínyes.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

30.11.2013 17:48

Dosazoval jsem Karla IV dnes, 14 dnů má být ještě teplo a mokro, pak má zamrznout, tj. zn. ideál.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Paľo: (1739) - xxx.xxx.63.220 (?)
30.11.2013 18:48

Podľa SHMÚ aj podľa yr.no by, Mirku, u nás mal byť od polovice týždňa celodenný mrázik. Aj keď malý, na premrznutie povrchovej vrstvy pôdy stačí. Takže, kto ešte nemá porýľované, mal by sebou švihnúť.wink Vianoce môžu byť podľa pranostiky na blate, ale s výsadbou cesnaku by som už dlhšie ako do útorka nečakal.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

host - xxx.xxx.19.98 (?)
30.11.2013 19:56

Zcela přesně, letošní ideální výsadba česneku vypadá na termín "ode dneška" do cca pondělí-úterý.

Připojit reakci

Jak sázet česnek

30.11.2013 21:13

Zdravíčko Paľo, mne už čeká jen poslední úklid, poryté mám, česnek je v zemi, chystám se na to příští víkend při uzení. cheeky

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Paľo: (1739) - xxx.xxx.63.220 (?)
30.11.2013 22:22

Červené biovínko mám už, Mirku, stiahnuté z kvasníc, biele nechám na kvasniciach do Vianoc. Bukét má nádherný, zdravé kvasnice ešte mierne stiahnu kyselinky. Do útorka musím dorýľovať zvyšných cca 20% vinohradu a záhradky a potom už budem iba prikladať do krbíka o pozerať sa z okna na zimnú nádheru. Ešte nesmiem zabudnúť kúpiť sýkorkám Mikuláša- tučné semienka slnečnice a tekvíc.laugh

Připojit reakci

Jak sázet česnek

Walter (462) - xxx.xxx.168.18 (?)
13.12.2013 13:49

Děkuji za nabídku, včera jsem konečně česnek zasadil.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Choroba (plíseň) cibule 412.7.2014395
Sklizeň česneku3210.7.201426383
Česnek - co to na něm vyrostlo? 47.7.2014650
Škůdce česneku 257.7.20143811
Jak pestovat cesnek z pacibulek?105.7.201411597
Pokroucená nať cibule1024.6.20142221
Spodní listy česneku žloutnou2114.6.20147787
Porek79.6.20141283
Hnojení česneku343.6.201456614
Česnek zaštípnutí vrcholu? 1530.5.20143288
Škodce cesnak 323.5.2014820
jak sázet česnek15725.4.2014191497
Zabarvení listů česneku224.4.2014961
Kde seženu medvědí česnek?3524.4.201429640
Výsadba sazečky1412.4.20145075
Leze česnek6116.3.201412790
Česnek z hypermarketu k sázení?224.3.20146387
Houbomilka česneková927.2.201411222
Polykultura - kombinace rostlin - jak na to? 924.2.20142344
sklerociová hniloba česneku2023.2.201425033
Česnek Therador1531.1.201410352
Dotaz na odrůdu česneku415.1.20142027
Sadba česneku4015.1.201410814
Cibulka perlovka1013.1.20149870
Třásněnky na uskladněném česneku612.1.20141281
Skladování česneku - poraďte, jsem začátečník2018.11.201328410
Skladování cibule a česneku1028.10.20133467
Cibule vysazena az koncem cervna427.10.20132922
Orientovaná sadba česneku2618.10.20136896
Sklizene malé cibulky - možno opět zasadit?1215.10.20134158
Druh česneku 1111.10.20137947
Sadba česneku po jahodách21.10.20132180
Zálivka česneku a cibule1027.7.20134293
Česnek spletený do věnců, nebo copů727.7.20137491
Sklizeň paličáku326.7.20133422
Šalotka322.7.20132108
Už jsme sklidili nepaličák1914.7.20137047
Konzumace napadeného česneku218.6.20132418
Hlodavci na česneku213.6.20131590
Využití odhlávkovaného česneku54.6.20132483
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Jak naučit štěně kakat na jedno místo23.7.2014
Nová andulka23.7.2014
Nová andulka23.7.2014
Odčervování slepic23.7.2014
Močení mimo záchod (na koberec)23.7.2014
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama | Podněty a připomínky | Kosmetika
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2014