Co může být příčinou hnití cibule



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 155.235 (?) 
26.10.2016 21:45, zobrazeno: 23672x

Značně mě hnije cibule, myslel jsem si, že je dobře usušená, ale asi 1/3 jsem již vyhodil, začíná hnít shora. Co může být příčinou? Odrůdu nevím, cibule jsou tvarm hodně placaté.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.229 (?), 26.10.2016 21:58

Ploché cibule jsou znakem odrůdy Štutgardská. Ta je obecně velmi dobře skladovatelná, ale při předčasné sklizni není krček u listové růžice dostatečně vyzrálý a může při otlaku zahnívat.

Teď už sklizeň neoddálíte, ale můžete cibuli rozrovnat do jedné vrstvy podpučím dolů tak, aby jste včas viděl, které cibule brát na spotřebu či vyhodit. Příště sklízet raději až po úplném uschnutí nati a nikoliv jako Všetanu (Globo aj.) ve fázi, kdy nať umožňuje svazkování a sušení v průvanu (na bidle nad zápražím).

SfK.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.224 (?), 26.10.2016 22:05

Měla by se sklízet v době správné zralosti (když lehnou cca 3/4 natě - zatáhne se jí krček) a sušit dostatečně dlouho na větraném místě (třeba zastřešená veranda). Skladovat v suché bezmrazé místnosti (snese i panelákový sklep). Hodně placatá je Stuttgart, ta je při uskladnění dost trvanlivá, nevysychá.            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.229 (?), 26.10.2016 22:25

Právě Stuttgartská je náchylná k předčasnému polehávání nati a proto tam pravidlo 3/4 polehlé natě často neplatí. Nedaleko ve Všestarech ji proto vyorávají až když je polehlá nať všechna a nechají cca 14 dní schnout v řádcích. Obecně se ve velkovýrobě úplně ustupuje od sušení s natí (tj ve fázi "cibule řezaná") a přechází na sklizeň s natí již suchou.

cibule na koci fáze
cibule na koci fáze "cibule řezaná"
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 26.10.2016 22:30

u nás tento rok veľmi pršalo, suseda zbierala cibuľu cca 10.8. s tým, že aj tak jej hnije... minule som sa s ňou rozprával, tak že takmer všetko pohnité... moja mala kŕčky zhnité ale zelená časť bola v pohode, ani suchá ani spadnutá, ale kvôli kŕčkom som ju pozbieral cca 25.8. nehnije mi a je úplne v pohode. teda druhykrat ju este dlhsie nechat a riadit sa listami?  mne to prislo tak, ze keby ju nechám dlhsie, tak od tych krčkov zacne hnit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.229 (?), 26.10.2016 22:39

Je potřeba rozlišovat mezi plísněmi a hnilobami způsobenými mechanickým poškozením nevyzrálých tkání a plísní jako důsledku infekčního tlaku. Při dobrém osevním postupu a nepřehuštěném porostu zpravidla postřiky proti plísni nejsou potřeba, ale v některých letech je dobré, pokud třeba rajčata ošetřujete "mědí", tak si udělat postřiku malinko více a přebytek "fouknout" do cibule.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 26.10.2016 22:43

teda mám to chápať tak, že tie zahnité krčky, resp. hniloba u susedy bola sposobena plesnou a nie tým, že bolo veľmi mokré leto? ja som to doteraz pripisoval dazdu. proti plesni nie je problem urobit postrek. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 58.231 (?), 26.10.2016 23:07

Hnije při napadení plísní nebo přehnojení dusíkem. Cibuli zalévám, takže mokrem to určitě není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 26.10.2016 23:18

prehnojené to nie je, tak plesen teda. nakoniec som sa niečo nové dozvedel. ďakujem. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.229 (?), 26.10.2016 23:24

Přebytek dusíku v nabídce živin hnilobu sám o sobě nezpůsobuje, ale řidší pletiva narostlá rychle při nadbytku této živiny jsou náchlnější na mechanické poškození.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika