Česnek z hypermarketu k sázení?



Stránky: 1,  2,  3   
host - 137.170 (?) 
30.9.2013 20:29, zobrazeno: 30303x

Dobrý den.

Zakoupila jsem česnek odrůdy Thermidrome v hypermarketu. Je psáno, že pochází z České republiky. Lze tento česnek namořit a poté vysadit na zahradě? Jaký je rozdíl mezi česnekem konzumním a sadbovým?

Děkuji, Lenka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 30.9.2013 20:59

Cituji ze stránek p. Kozáka:

Vzhledově jsou úplně stejné, rovněž je můžete stejně použít v kuchyni. Sadba však musí na rozdíl od konzumního česneku splňovat určité parametry týkající se hlavně zdravotního stavu. Já osobně vždy varuji před sázením konzumního česneku neznámého původu, protože si můžete na pozemek zanést bílou sklerociovou hnilobu nebo háďátko zhoubné. Když sníte tisíc háďátek, tak si toho ani nevšimnete, když si přitáhnete do zahrady jediné, můžete se navždy rozloučit s pěstováním nejen česneku a všech cibulových rostlin, ale i některých dalších plodin, např. jahod.
Při nákupu Vám na požádání musí prodejce předložit potvrzení o kvalitě standardní sadby (nebo jiný adekvátní dokument při prodeji importované sadby) a visačku. Z obojího musí být zřejmé, že se jedná o sadbu. Pokud nakupujete u seriózních obchodníků, pak máte velkou jistotu, že to tak je. Neseriózní obchodník si objedná pytel sadby a na získané doklady pak prodává třeba metráky. Sadbu určitě nekoupíte u silnice a většinou ani na výstavách. U naší sadby máte navíc jistotu, že v ní není bílá sklerociová hniloba (toto deklarujeme nad rámec zákona o oběhu osiva a sadby)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 30.9.2013 21:13

Je to francouzská odrůda, ale hyperkrámě bych vůbec na nic nespoléhal. Papír snese všechno. Kupte si pořádnou sadbu, aspoň v nějaké prodejně pro zahrádkáře. Sadbový česnek je určen pro výsadbu, má na to "papír". Klidně ho můžete ale sníst, pokud není mořený. Konzumní je kdoví odkud, bez papírů, nemocný, čínský, španělský, s háďátkem, bez háďátka. V Německu ho pro mizernou kvalitu odmítli. Tak se dovezl k nám. Třeba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 1.10.2013 6:57

Tady u nás mají ve všech "bau" marketech sadbový česnek Dukát a Unikát od Moravoseed. Předpokládám, že budou po celé ČR, tak bych zbytečně neriskoval. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 146.37 (?), 1.10.2013 9:22

Já bych si nic takového na zahradu nedala... přitáhnete si s tím hádátko nebo nějakou jinou hrůzu a na desítky let to máte na zahradě bez česneku.

Myslím že pan Kozák stále ještě sadbu prodává, u nás v zahradním centru (Parkon) jeho sadbu také prodávají... měli tam dokonce i "výstavku" jeho odrůd yes.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 30.2 (?), 10.12.2013 14:31

Paní Renato, jak jste přišla na to, že si háďátkem napadeným česnekem zamoříte zahradu. Ten je v době výsadby již nepoužitelný. Můžete si zavléci jinou hrůzu, kterou může mít i certifikovaný česnek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 11.10.2013 6:35

Sondoval jsem tady u nás dole v Seva i v Moravoseedu a nakonec zakoupil paličák Dukát, cena byla 190,- /kg bez DPH. Valtickán Seva má víceméně sadbu jen francouzských česneků. Letos určitě není problém zakoupit kvalitní a ověřenoý sadbový česnek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.33 (?), 1.10.2013 13:13

Dneska mi přišla nabídka slev od "rostlinky", nabízejí i tento česnek a uvádějí o něm :

Kvalitní francouzský česnek 'Thermidrome' je vysokovýnosný kultivar česneku s čistě bílým povrchem. Má středně silné aroma, dobře se skladuje a dělí pro účely vaření. Nepaličák.

Ale čert jim věř - také bych raději neriskovala. Sama dávám Vekan.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 192.79 (?), 10.10.2013 20:55

Podle mých ověřených zkušeností jsem přesvědčený, že česnek ze supermarketu je více ošetřený postříky než česnek sadbový. Pěstitel by nemohl uzavřet dodácí smlouvu rok dopředu,  aniž by porost měl pojištěný chemií. Pokud česnek pěstujeme pravidelně, je pozemek zamořený různými patogeny.  Sadba s papírem není ještě lékem na pěstitelský úspěch. Jestliže je česnek vizuelně v pořádku, má svou váhu, vypadá zdravě, pak mě je úplně jedno kolik haďatek odsahuje. Já se k haďatkové hysterí nepřipojují. Problém je v agrotechnice, krerý by se měl přiblížit té ve velkovýrobě.                  Vladislav 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 181.164 (?), 10.12.2013 14:47

Plně s vámi souhlasím, ale bez chemie se neobejdeme ani my zahádkáři. Doporučení přikrývat porosty cibulovin před vrtalkou, netkanou textilií, patří spíše do říše divů, než na zhrádku samozásobitele. Ty pohádky o tom, že si s ní naše babičky věděly rady, jsou opravdu jen pohádky, když tato moucha pochází z části jinéno kontinentu. Agrotechnika se k velkovýrobě hned, tak nepřibliží. Nemáme potřebnou signalizaci a některé používané ochranné prostředky velkovýrobcem, jsou prostě pro zahrádkáře nedostupné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika