Česnek a myši (hlodavci)



Stránky: 1,  2   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?) 
1.12.2014 12:31, zobrazeno: 13180x

Tak jsem si naivně myslel, že hlodavci česnek nemusí. Maximálně tak ochutnají a zbytek nechají být. Když mi cca předloni zlikvidovali na půdě uloženou sazečku stutgatrské a kariny, pokládal jsem to jako důsledek nedostatku vody (byly holomrazy s nedostatkem kapalné vody ve formě rosy apod.). Když mi ale letos od minulého týdne do včerejška zlikvidovali jednu z odrůd česneku, ptám se, jestli nemá někdo obdobnou zkušenost.

Útok byl jednoznačně selektivní = pouze u jedné odrůdy ukousali na všech stroužcích takový ten hrbolek, co z něj budou rašit kořínky. Fyzicky tak sežrali hmotnost 3-4 stroužků, bohužel na cibulích v celkové váze 1,6Kg.

Druhá otázka je, jak takovéto množství čerstvého česneku v krátké době nejefektivněji zpracovat. Abych to začistil do zdravého, musím odříznout celé podpučí a ke zpracování tak půjdou horní 3/4 až 4/5 stroužků. Na mrazák zapomeňte, ten způsob nemám rád a navíc odrůda má blízko ke klonům ruských paličáků, které při konzervaci mražením hořknou.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 1.12.2014 13:19

Po sklizni osušit, zaplést do copů a zavěsit pod střešní převis, aby česneky zůstaly v suchu. Tradiční metoda uchování česneku našich babiček.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 1.12.2014 13:33

njn tyhle byly se stvolem k uložení do vázičky v kuchyni. Minulý týden jsem je připravil do přepravky, že je tento týden odvezu k prodeji sad Takže už nevisly za nať ve svazcích po 12ti na bidle a ještě nebyly v kuchyni...

Nějak mi uniká smysl odpovědi - neřeší ani co s nakousaným česnekem, ani nevysvětluje, proč se tak stalo.

No, ještě mne napadá, že budu muset nechat narašit kořínky na nějakém jiném česneku a porovnat chuť kořínků a stroužků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 1.12.2014 13:48

Smysl odpovědi: když je česnek zavěšen, hlodavci se k němu nedostanou. Pak není nutno zabývat se otázkou jak takové (jaké? oněch 1,6 kg?) množství česneku co nejefektivněji zpracovat. (Netuším, co si představujete pod pojmem "nejefektivnější" zpracování).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.131 (?), 1.12.2014 19:27

Já dělám česnekovou pastu - oloupu česnek, rozemelu na masovém mlýnku přes šajbu na paštiku (s malými otvory) a smíchám se solí v poměru 2 díly česneku + 1 díl soli. Promíchám, nacpu do sklenic a vydrží ve spižní skříni do příštího (pokud ho nespotřebuji).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 1.12.2014 19:33

Tak si přijďte pro dvě hrsti, paní Lído (nebo písněte, kolik stroužků Vám mám zítra hodit do poštovní schránky).

Přiznám se, že pro pastu nějak nemáme odbyt a navíc jí mám už skleničku z doby zpracování cibulí poškozených při sklizni. Uvažuji, že bych je udělal nakládané/sterilované ve slaném nebo jiném nálevu (tj. "Balaštík" to jistí).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 25.2 (?), 6.10.2015 16:05

Já osobně poškozené stroužky česneku a minipacibulky používám na výluhy a čaje. Pastu jsem ělal před lety, ale toto se mi osvědčilo rozhodně více. Je to pro "eko" zahrádkáře nejen na zahrádku ale i na hrnkové květiny na parapetu. Po celý rok. Nezahubí ale znechutí a odradí. V malém pokud čaj a výluh máte pouze v pětilitrové sklenici, takpo vypotřebování stačí opět zalít vodou zbytek ve sklenici, a můžete používat slabší ale účinný podobně jako "kombuchu" dál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 6.10.2015 21:55

Nechápu to, ale nezpracované stroužky s poškozeným podpučím odhryzáním kořínků myší měly stejnou či delší skladovatelnost ve srovnání s nepoškozenými stroužky téže odrůdy (tj. do dubna).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 192.41 (?), 1.12.2014 20:57

Dobry vecer, Pani Lida, nechyti ta pasta zelenu alebo hnedu farbu, kedju nepasterilizujete?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 1.12.2014 21:05

Jednak to záleží na odrůdě česneku (jak oxiduje) a pak na tom, jestli přidáte kyselinu citrónovou (tak na špičku nože pro 1/4kg) a jak se při dávání do skleniček podaří vytlačit bublinky vzduchu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika