Rez hrušňová - kdy je nejvhodnější doba k pokácení jalovce



Stránky: 1,  2,  3   
host - 237.5 (?) 
14.4.2014 9:54, zobrazeno: 21317x

Dobrý den,

zase je "v plném květu" na mém jalovci rez. Letos už mám v plánu jalovec pokácet a spálit, chtěla jsem se ale zeptat, kdy je k tomu nejvhodnější doba, zda se to dá dělat teď, když kvete (aby se houba ještě víc nerozšířila), nebo počkat až na vegetační klid houby.

Předem děkuji,

Kristina Límová

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 14.4.2014 10:11

Nejvhodnější doba pokácení nastává, když se Vám to bude nejlépe hodit-né tomu jalovci, ani houbovým utvarům na větvích.Nemá smysl čekat na vegetační klid.Pokud musí jít rostlina ven, tak raději dříve než později, protože na jaře se houba přesouvá z jalovců na Vaše hrušně.Včasný zásah pomůže omezit rozvoj nemoci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 237.5 (?), 14.4.2014 10:23

Díky za odpověď, tak já ho asi chudáka zlikviduju co nejdřív. Šlo mi právě o to, aby se ten hnusný rosol při manipulaci moc nerozšířil. Rovnou se ale zeptám na další věc- mám ty jalovce totiž dva, klasickou velkou pěknou chvojku, a malý kompaktní polehavý jalovec, a ten je tím postižený strašně, a ten velký skoro vůbec. Trochu se bojím, že když zlikviduju ten malý, tak aby se přeživší houba nepřesunula na ten velký...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 14.4.2014 10:44

Hostitelem rzi hrušňové je stejnou měrou nejen jalovec chvojka, ale často i jiné druhy jalovců.Jestliže zlikvidujete ten malý jalovec poléhavý, tak tímto úkonem se úměrně nezvýši vnímavost jalovce chvojky, ale zůstane stejná.Pokud zlikvidujete jednoho, rzi hrušňové se na hruškách nezbavíte.

Jestliže je Vám líto zlikvidovat jalovce poléhavého, nabízí se možnost hrušně ošetřovat chemicky proti rzi hrušňové.

Pokud se chystáte okrasnou partii zahrady teprve založit či o jalovce obohatit, řešení je nejjednodušší. Nebojte, nemusíte se vzdávat veškerých atraktivních jalovců. Mnohé poléhavé druhy jalovců tuto chorobu nepřenášejí, rez na nich nepřežije. Jedná se například o jalovec Juniperus horizontalis, J. scopulorum, J. squamata, J. virginiana.

Obavu nemusíte mít ani z jiných jehličnanů, například zeravů (tújí), cypřišků a dalších, na nichž nebylo prokázáno nebezpečí přenosu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 96.86 (?), 14.4.2014 10:46

Pokud je ten velký taky zasažený, tak musíte zlikvidovat oba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.4.2014 10:52

Taky můžete oba jalovce ošetřovat, aby nebyli hostiteli houby.

Koukněte se na SYLLIT 400 SC a podle ceny přípravku a citových pout k Jalovcům se rozhodněte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kristinek - (6) - 237.5 (?), 14.4.2014 11:20

Díky za tip, ten malý se už ani nevyplatí ošetřovat, je napadený opravdu silně, ale ten velký by šel, má jen několik ložisek. Hrušně jsme loni neošetřili a téměř to nerozdýchaly, byly to dvě nově zasazené Boscovy lahvice, takže Baycor to jistí. Díky Moudivláčkovi za seznam "neškodných" jalovců, asi to přijde na pořad dne. Škoda že předchozí majitelé zahrady to neřešili a nechali jalovce takto "zahoubit"...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.4.2014 11:55

Sylit zvládne i silné napadení... Spíše jde o to, jestli je keř dobře přístupný pro postřik dvouletého a staršího "dřeva", protože v letošní sezóně musíte postřik koupit tak_jako_tak kvůli ošetření ovocných stromů.

Taky se koukněte po okolí, jestliže budou v blízkosti jiné infekční jalovce, pak je lepší postřik všech dostupných hostitelů než kácení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 14.4.2014 12:28

Nenašel jsem nikde informaci, že by byl přípravek Syllit vhodný pro ošetření jalovců napadených rzí hrušňovou.Nenašel jsem ani informaci, že by se používal pro ošetření samotných hrušní proti této chorobě.

Nejvhodnější postřiky na boj proti Rzi hrušňové na hrušních jsou:

Baycor 50 WP – dávkování 10g/10 litrů, Discus  - dávkování 2g/10 litrů

Oba tyto přípravky prokazují výbornou účinnost na danou houbovou chorobu.!!!

Dithane DG –  20g/10 litrů= kontaktní přípravek vhodný až při propuknutí choroby (účinkuje pouze při kontaktu s patogenem)  nebo ke konečné desinfekci na konci vegetačního období (podzim).

Jinak to s těmi sousedovými jalovci máte pravdu.Relatívně bezpečná vzdálenost od hrušní je 150-200m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.4.2014 13:27

Nikdo nebude dělat registraci na druhého z hostitelů, ale je potřeba vybírat podle hospodářsky významného hostitele. Taky je potřeba přihlédnout, aby u daného doporučení přípravku bylo k dispozici malobalení pro amatérského pěstitele a nikoliv pro profesionála s osvědčením. Baycor byl výborný, ale jeho prodej jsem pod novou registrací nenašel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika