Prosba o (dobrou) radu



Humila - (26) - 75.64 (?) 
14.7.2015 22:28, zobrazeno: 2809x

Již třetím rokem mně něco ničí dva keře rododendronů. Mám obavu, že by letos už nemuseli přežít. Na spodní straně listů je hnědavý prášek, lepkavý, lepkavý je i povrch listů, okraje se skrucují a špatně rostou. Hned od začátku jsem měl podezření na svilušky, i proto, že listy jsou na spodu stříbřité, usuzoval jsem, že jsou vysávané buňky pokožky, ale žádné potvůrky jsem tam neobjevil. Snažil jsem se použít "klasické" prostředky - sirný roztok s vysokou koncentrací saponátu, zdálo se. že to pomáhá - ale pak se to zase zvrtlo. I podle popisu chorob na rhododendronech jsem usuzoval na ty svilušky, ale jak ty -píp- zlikvidovat? Nerad bych o ty keříky přišel, když už se ujaly.

Máte někdo zkušenost?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 128.165 (?), 14.7.2015 23:12

Určitě by to chtělo několik foto - celkový vzhled, listy, spodní strana listů...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 15.7.2015 10:56

Dospějete-li k tomu, že je to sviluška nabízím radu. Vzhledem k tomu, že jde o nejedlé keře, použil bych některý z doporučených akarididů. Problém je v tom, že Vámi použitý přípravek nejspíše nepůsobí na všechna stádia, cca do deseti dnů po ošetření se vylíhnou, nebo dospějí další svilušky. Chtělo by to ošetřit opakovaně, kombinací přípravků likvidujících vejce i nedospělce a dospělce. A vyhodnotit i to, jestli by nebylo vhodné ošetřit i další jiné keře či rostliny v okolí. Abyste tím, že vyhubíte svilušky na ronďákách neotevřel prostor pro další okupaci koloniemi z okolních rostlin jiného druhu. Ono stačí pohladit je a pak se dotykem potěšit s vylepšujícími se ronďáky. Nebo projít porosty. Sviluška se chytá na oblečení, ale i na kůži nohou, rukou. Svilušce je jedno máte-li nohy oholené či v přirozeném stavu.     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika