Jahody - hniloba?



Stránky: 1,  2,  3,  4   
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 73.186 (?) 
30.4.2016 21:58, zobrazeno: 23704x

Loni jsem založil nový jahodový záhon na novém místě, založen před rokem, osázen česnekem, poté dohnojen kompostem a koncem léta vysazena certifikovaná sadba tuším z vodňan. A takto to dopadlo - je to kořenová hniloba? A kde se stala chyba, má smysl ještě aplikovat postřik, nebo zlikvidovat? V chorobách jahod jsem neznalý...


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.118 (?), 30.4.2016 22:15

Třeba se mýlím, ale podle mne byly špatně zasazené. Ta, co je ještě v zemi má odhalený celý krček (nebo byla odkryta jen kvůli fotu?), zřejmě nebyly ani zjara zalévány a ta vytažená má všechny kořeny pohromadě místo toho, aby byly rozprostřené a mezi kořeny má ještě původní substrát.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 73.186 (?), 30.4.2016 23:03

Možná to tak vypadá na fotce, ale sázím samozřejmě v úrovni původního usazení. Trochu mohl substrát slehnout, nebo byl odhalen zálivkou či vytažen mrazem, ale není to nic zásadního, co by způsobilo takový stav. Byly sázeny s balem, připouštím, že ho neodstranuju, jen lehce naruším a sázím i s původním substrátem. Špatně?

Jahody, které jsem sázel z jiné sadby na jaře jsou krásné, podle mě je rozhodujícím problémem nějaký patogen?!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 73.186 (?), 30.4.2016 23:07

zapomněl jsem dodat, že zálivka byla pravidelná a vydatná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.118 (?), 30.4.2016 23:33

Tak to nevím, čím to je. Já mívám z Turnova u sadby nádherné kořeny, ale ne bal. Pokud ho ale narušíte, aby se kořeny rozvolnily, mělo by to být OK. Mě totiž na té fotce připadaly, že od výsadby kořeny nepoporostly a že drží pořád tak nějak moc pohromadě. Možná máte pravdu.

Zkuste rostlinu v krčku překrojit, jestli bude v centru červenohnědá.    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 133.68 (?), 1.5.2016 9:39

O jakou se jedna odrudu? U kontejnerovanych jahod se korenovy bal nenarusuje, to se dela u kan. boruvek, vysazuji se i s balem a bez problemu. Vypada to, jako by trpely suchem (korenovy krcek je az prilis odhaleny). Pokud se slehla zemina, tak treba s tim neco delat a necekat, ze se to samo opravi. Kdyz tak dejte dalsi foto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 73.186 (?), 1.5.2016 14:05

Odrůdu nevím, možná to byla Elsanta, kupoval jsem i Koronu a Karmen. Asi to chtělo Talent ap.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 233.232 (?), 1.5.2016 20:23
Nevim, co jste chtěl delat s Talentem, ten je snad proti padli (listova choroba). Proti korenovym chorobam zadny postrik není, jedine namaceni před výsadbou nebo pasova zálivka po vysadbe. Elsanta je velmi citliva na korenove choroby. V odrůdách nutno mit poradek a vedet, která je která. Vysadba mi prijde chaoticka, mozna sazite i jahody po jahodách, coz je zasadni chyba. Na podzim po vysadbe se doporucuje rostliny "prislapnout", aby je mraz nepovytahl. Zejména na textilii, tam není poradne videt, jak jsou rostliny vysazeny.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 73.186 (?), 1.5.2016 20:53

Nevím, jestli jste četl i můj první příspěvek - jahody jsou založeny na NOVÉM místě (předtím česnek a před ním tráva). Co podle vás znamená chaotická? Tedy Elsanta je choulostivá... takže se jí vyhnout? a jak to dělají velkopěstitelé, kteří ji pěstují? Choroba se od někud vzala... tedy sadba asi nebyla zdravá?! Jaksi pořád nevím, co jsem udělal špatně a čím jsem současnému stavu měl zabránit. Možná chyba v přihnojení kompostem?

Jaksi (jako nejahodář) jsem předpokládal, že čistý nový záhon přihnojený kompostem a certifikovaná sadba jsou dostatečnou zárukou úspěchu. Zřejmě je třeba něco dalšího a to je...?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.13 (?), 1.5.2016 21:39
Loni jsem si byla ve Vodňanech natrhat zralé jahody. Porosty měli velmi zničené roztočíkem. Byly jako by spálené. Roztočík se přenáší jednoduše mezi porosty - pohyb lidí, mechanizace, košíků... Záleží odkud ve Vodňanech berou sadbu. Pokud z jejich polí, bála bych se. Chtělo by to jahodník pořádně prohlédnout, zda to není roztočík. Byla i teplá zima, mohl se množit i přes zimu (neznám podmínky pro množení). Ale nemusí to tak být. Měla jsem ho i doma a porosty vypadaly jinak. Měly zakrnělé prostřední listy. Zuzka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika