Hrabání listí



Stránky: 1,  2   
host - 25.60 (?) 
22.11.2011 12:04, zobrazeno: 18187x

Dobrý den, rád bych se zeptal, na hrabání listí, na podzim. Může se pod ovocnými stromy nechávat spadané listí? Říká se, že pod listím přežívají choroby a škůdci, na druhou stranu, listí chrání půdu a strom před zimou a dodává mu živiny. Vím jaká krásná půda je v místech, kde se listí neuklízí, tak jak tedy? Jak velké je nebezpečí chorob a škůdců? Švestka, meruňka a jabloně, předpokládám, že u keřů to vadí méně (maliny, rybíz…) Zdenek

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 220.233 (?), 22.11.2011 13:11

Osobně pod ovocnými stromy i keři listí odklízím právě z důvodů škůdců a chorob, pod okrasnými ponechávám. Pod ovocné dávám před zimou kompost.     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 180.2 (?), 22.11.2011 13:31

Dobrý den paní Lído, jen se zeptám, kdo asi uklízí spadané listí v ovocných sadech. Mám dva ovocné sady a ještě jsem neuklidil ani jedny kolečka listí. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 4.7 (?), 22.11.2011 14:18

Velkopestovatelia to potom dobehnu lepsou starostlivostou pocas roka a hlavne chemickymi postrekmi. My, co mame 2-3 stromky, sa nam nechce ani chemikalie zarabat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 22.11.2011 14:19

Myslím, že listí se ze zahrady odklízí především z estetických důvodů. Jistě je správné, vzhledné i funkční,  listí na podzim pohrabat a nahradit kompostem. Sám to nedělám, protože to nestíhám nebo se mi nechce.  Na přezimování chorob a škůdců nevěřím.
   Určitou alternativou může být přejetí sekačkou s funkcí mulčování (bio clip). Rozpadu listí jistě pomůže i postřik 5% močovinou před opadem .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 22.11.2011 18:55

Já třeba na přezimování některých chorob na napadeném listí věřím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.233 (?), 22.11.2011 19:22

No, pokud vím, tak na opadaném listí přezimuje třeba strupovitost jabloní. Protože nemám všechno rezistenty a nestříkám, radši shrabu to listí. V kompostě se to zlikviduje a mám jistotu.  Jak to dělají v sadech, nevím, ale tam zas ošetřují chemií. A u nás na sídlišti to projeli sekačkami a tím sebrali i to opadané listí.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 23.11.2011 8:59

Protože nemám všechno rezistenty a nestříkám, radši shrabu to listí. V kompostě se to zlikviduje a mám jistotu

Nemám nic proti shrabání listí a jeho zkompostování Jistotu tím ale nemáte žádnou. Infekci strupovitosti nezabráníte. Jestli bude její tlak nižší, to nevím, je to možné. Objektivní studii, která by porovnala výnosy a výskyt chorob a škůdců v pohrabané a nepohrabané výsadbě jsem neviděl.
   Co ale vídám každoročně, je pálení vlhkého shrabaného listí. A to mě berou všichn i čerti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 23.11.2011 9:44

Inverse, neinverse,na lidskou hloupost ještě dlouho nebude nápravy.Naštěstí se dusí i ten hloupý... Je to jediná leč nespravedlivá satisfakce.Hlavně pro ty nejmenší, kteří za tupost svých rodičů nemohou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 25.60 (?), 22.11.2011 20:44

Kompostem se v tomto pripade mysli uz vlastne uzrala sypka zemina, nebo takove to mazlave pripominajici hnuj?

ZD

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika