Co je špatného s rododendrony?



lukas lukas - (5) - 226.219 (?) 
9.9.2014 21:31, zobrazeno: 10563x

Dobrý večer, prosím o radu čím ošetřit nebo proti čemu ošetřit rododendrony ?

Doufám, že jsem správně rozeznal chlorózu a přidal jsem jim železo ve formě soli (síranu železitého), ale červenání listů je divné.
Podobný problém mám s azalkami a borovicí viz přiložené fotografie 

Posledních 14 dnů je pro zahradu zakletých viz ostatní fotografie (borovice a azalky).

Nebo je to snad jenom známka nastávajícího podzimu?

Děkuji za rady a odpovědi









Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.95 (?), 9.9.2014 21:58

Jo jo, podzim se blíží... Staré listy i jehlice opadají, červenání bych řekla, že může dělat i noční pokles teplot...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 10.9.2014 10:53

Klasickou chlorozu z nedostatku železa nevidím.Červenání starších listů, nebo žloutnutí listů může mít různou příčinu.Rhododendrony mají rády kyprou zeminu s nižším Ph půdy, dobře vyhnojenou.Jestli jsou rostliny vysazeny v jílovité, utužené půdě, a jen tak na povrchu obsypány podrcenou kůrou, nebo rašelinou, stačit to nebude.Je třeba vyměnit část stávající půdy za kyprou směs rašeliny+kompostu+kvalitní zeminy v kruhu po obvodu minimálně na hloubku, šířku rýče tak, aby byla kořenová soustava poškozena rýčem co nejméně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
lukas lukas - (5) - 218.10 (?), 10.9.2014 12:17

Právě, že při výsadbě jsem postupoval obdobně - hrabanka + substrát ze zahradnictví + zem, na povrch jsem pak dosypal zbytky kůry. Je pravdou, že podloží není zrovna 100%, ale to jsem doufal, že jsem aspoň drobet eliminoval výše uvedeným "vylepšením" nejbližšího okolí rostliny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 192.35 (?), 10.9.2014 12:24

Je to tou dobou podzimní.Navíc tyto azalky jsou na zimu opadavé.Olina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.95 (?), 10.9.2014 13:45

Ten substrát ze zahradnictví byl pro kyselomilné rostliny? Když jsem sázela ronďasy, míchala jsem rašelinu 1:1 kompost+ původní zem, dolů jsem dělala vrstvu drenáže z větviček, i když je u nás vespod písek. Navíc každý rok rašelinu kolem keřů doplňuji.          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 10.9.2014 14:09

Rododendrony mají rády polostín.Na celodenním slunci budou mít vždy nějaký problém.Můžete mít problém s půdou, závlahou(chvíli přemokřeno, přesušeno),s houbovými chorobami, přepálením od slunce, nerovnoměrná výživa a já nevím s čím ještě.Když bude v polostínu, s nějakou nepřízní se vyrovná, ale na slunci už ne.Jedině, že byste bydlel někde jako pan Zdeněk.Ve větších výškách, kde je přeci jen chladněji a je vyšší vzdušná vlhkost.Zkuste si pro příští rok na jaře sehnat pomalu působící hnojivo Osmocote 6 nebo 8 měsíců.Azalky snesou již slunce docela dost a ty červené listy bych letos už nechal tak.Už to tu bylo psáno.Může to být i chladem.Borovici, i preventivně, můžete postříkat proti houbovým chorobám třeba Kuprikolem.Jehličky Vám nespálí.Bude dobré přidat listové hnojivo.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marijka.O - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 54.70 (?), 24.9.2014 11:06

Dobrý den Lukáši,

nevím jak máte rhododendrony uspořádány, ale zvážila bych vysazení menšího stromku (nebo více) s řidší korunou, který by je přistínil hlavně/alespoň přes poledne. Sama tak mám "ošetřeno" pomocí - z listnatých - jako stromek zapěstovaného brslenu evropského (kmínek vystříhaný do výšky cca 150cm, koruna asi 2m), stromkovitého muchovníku, svídy střídavolisté zapěstované opět jako stromek (cornus alternifolia) - může být jen zelená nebo panašovaná - a o něco větší nyssa sylvatica - ale ta jen pokud máte vlhčí zem, navíc roste dost pomalu.

Velmi hezky vypadá kontrastem listu jeřáb nebo některý z jeho méně vzrůstných kultivarů, třeba kašmírský, pokud chcete čistě okrasný? Nejvíc snese muchovník a jeřáb, svída chce trochu víc vláhy, ale pokud máte rododendrony, tak s tím počítám problém nebude. Možná i soliterní jehličnan z jižní strany, klidně i tuje, ale opět - pozor na výšku a šířku v dospělosti, ať za 20 let nemáte problém, raději si pečlivě na internetu dohledejte rozměry, klidně i jen obrázky dle latinského názvu. V zahradnictví Vám často řeknou "doroste 5,6 metrů" - ale po pár letech, potvora pak roste dál. Listí se nebojte, spoustu toho pobere sekačka - alespoň bude kvalitnější kompost. Jen pozor na pH půdy, aby nebyly kyselomilné vedle těch, co potřebují zásaditou zem.

Na jedné zahradě jsem viděla i přenosné zastínění nad mladé rododendrony pomocí "tunelu" potaženého stínící textilií a minipergoly (než dorostou stínící stromy) a rostlinám to jednoznačně svědčilo.

U sebe jsem jako prozatímní zastínění zasadila obyčejný javor mléč a habr s tím, že je za cca 10 let vykopu, a než ostatní stromy dorostou, vytváří příjemné vlhké mikroklima (pozor na vzdálenost, aby jste časem nerušil kořeny rododendronů). Prostě vytvořte rododendronům prostor co nejbližší jejich původnímu přirozenému prostředí a věřím, že budete příjemně překvapen. Na plném slunci budete řešit pořád něco.

Z vyfocených azalku a borovici nechat určitě na sluníčku, na ty "jen" přišel podzim.

A jestli mohu být extra troufalá, tak bych doporučila návštěvu nějakého blízkého arboreta - prohlédnout si, jak vypadají různé kombinace pospolu a v jakých podmínkách se rostlinám daří, navíc začíná podzim, můžete se podívat i po barevném zbarvení, které by se Vám líbilo.

Snad Vám ten elaborát pomůže, M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 218.10 (?), 13.10.2014 10:33

Děkuji moc za obsáhlou odpověď a praktické rady

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 218.10 (?), 13.10.2014 10:38

ještě musím dodat, že příčinou žlotnutí je velmi utužená půda v podloží(-0,3m), která po zářijových dnech již téměř nepropouštěla vodu do podloží a spodní bal rododendronů stál v absolutně mokré půdě.

Obkopal jsem je a vybral okolí kořenového balu ještě pod jeho úroveň. Doplnil směsí rašeliny a písku, tak doufám, že to pomůže.

Děkuji za rady a postřehy, snad jsem RDDDRN zachránil

L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika