Bobkovišeň - choroba nebo škůdce?



host - 40.155 (?)
26.6.2016 14:25

Dobrý den,

od jara mám vysazeno několik bobkovišní jako živý plot za domem, je zde tedy polostín. Sazenice byly v balu, vysoké jsou už 100 až 120 cm. Bohužel zejména odspodu některé listy žloutnou a opadají. Horní polovina keřů je zatím v pořádku. Přikládám obrázek listů. Jde o odrůdu Caucasica. Měl by někdo radu? Děkuji.

Opadané listy bobkovišně
Opadané listy bobkovišně
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 217.235 (?), 11.4.2008 22:06, zobrazeno: 65298x

Mám několik krásných vzrostlých keřů bobkovišní, ale již druhý rok se jim kroutí a potom zasychají mladé listy. Ze spodní strany jsou na nich tmavé tečky. Myslela jsem, jestli to nejsou puklice, ale nejdou odškrábnout. V zimě jsem je ošetřila postřikem proti přezimujícím škůdcům(oleokol), ale kroucení listů pokračuje. Může mně někdo poradit?

Kratochvílová J.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 162.128 (?), 21.4.2008 15:09

bez fotky tezko rict, ale muzou to byt i nejake houbove choroby - na to je mozne pouzit napriklad kuprikol.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 161.138 (?), 16.9.2008 0:33

Mám bobkovišeň a mám s jejím pěstovánímtaké potíže. Silně trpí moniliovým úžehem podobně jako meruňky višně. Moniliový úžech se šíří v těchto rostlinách v době květ pokud je chladné vlhké počasí. Při vzrašení listů mladé listy jakoby zesnutní, přestanou růst a postupně se po nich šíří hnědé skvrny až zascnou celé a dál zaszchají celé větvičky. I když jsem vaši bobkovišeň neviděl, mohlo by to být třeba ono. Porovnejte si někde v literatuře "Moniliový úžeh", nebo "Suchá skvrnitost listů". Nejlépe by bylo poslat do diskozního fora detailní fotografii. Zdravím! Skála

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 60.46 (?), 17.6.2009 17:54

Děkuji za reakci,

myslím, že jste nemoc bobkovišní popsal přesně, budu dále pátrat, jak na ni.

Jindra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
aleho - (6) - 191.48 (?), 10.10.2009 17:42

Tak to mám tak stejný problém, viz. zde, ale zatim co jsem zkusil tak nic viditelně nezabralo. Podarilo se vam s tim neco uz udelat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
skalovi.pís - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 161.138 (?), 14.10.2009 23:28

Vrátil jsem se k této otázce a zjistil, že můj dřívější příspěvek je samý překlep. Omlouvám se a protože nikdo dál neodpověděl, pokračuju. Oboje popsané nemoci jsou houbového původu a proto postřik proti škůdcům na ně neplatí. Taky stříkat až při výskytu choroby bývá pozdě. Co můžete udělat: teď odstranit všechny zeschlé větvičky a na jaře před květem a při dokvétání postříkat některým přípravkem- Rovral, Horizon, Sporgon či Baycor. Stejně můžete ošetřit meruňky, višně, švestky. U těchto peckovin neponechat na stromech zaschlé plody (otrhat a do popelnice).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 148.227 (?), 11.5.2012 19:51

Požadavky na pěstování
Stanoviště:  Při výsadbě vsybíráme slunné nebo mírně přistíněné stanoviště.
Voda:  V zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, vydatně zaléváme.
Množeni:  Možno množit pod sklem řízkováním. Řízky odebíráme na konci srpna cca 10 cm dlouhé. Necháme pouze 2 - 3 listy. Než je zasadíme do země, namočíme je do růstového stimulátoru. Zakořeněná rostlina přijde ven až na jaře.
Zemina:  Ideální je dobře propustná, mírně kyselá půda. Ve vápenité půdě se rostlině příliš nedaří a žloutnou jí listy.
Problémy:  Příliš slunné stanoviště nebo vápnitá půda může způsobit žloutnutí listů. Přidáním hořké soli nebo upravením pH půdy na kyselou reakci, žloutnutí listů odstraníme.
Škůdci:  Bílý povlak na listech (padlí) likvidujeme přípravkem Champion 50 WP.
Choroby:  Houbová infekce může způsobit suchou skvnitost listů, které časem opadávají. Aplikujeme fungicid např. Dithane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 195.198 (?), 9.7.2014 10:58

Mám stejný problém, kroucení mladých listů, drobné, spíše sporadické jakoby tečky ze spodní strany listů, ale jen těch nejmladších. Škůdce viditelný není sad. Vypátrali jste už někdo, co to může být a jak pomoci?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 40.155 (?), 26.6.2016 14:25

Dobrý den,

od jara mám vysazeno několik bobkovišní jako živý plot za domem, je zde tedy polostín. Sazenice byly v balu, vysoké jsou už 100 až 120 cm. Bohužel zejména odspodu některé listy žloutnou a opadají. Horní polovina keřů je zatím v pořádku. Přikládám obrázek listů. Jde o odrůdu Caucasica. Měl by někdo radu? Děkuji.

Opadané listy bobkovišně
Opadané listy bobkovišně
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 110.249 (?), 23.5.2017 12:18

Dobry den,

mame stejny druh (Caucasica) a stejny problem..podarilo se vam ho vyresit?

dekuji

(zvazuji pouziti hořké soli...)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika