Zmlazení strarší broskvoně



host - 168.17 (?) 
20.3.2016 18:56, zobrazeno: 10887x

Mám asi 14.letou broskvoň Redhaeven. Dutá koruna je však již hodně vyholená. Plodnost je prakticky jen v horní třetině. Nyní váhám, zda se pokusit o zmlazení -větve jsou v průměru kolem 10.cm. Či ji nechat dožít.

Lucas

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 157.239 (?), 21.3.2016 6:44

Rozložte zmlazení v čase-postupně měňte kosterní větve za nové, které by měly vyrůst ze zkrácených starých, kosterních. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 21.3.2016 14:29

Od zmlazení broskvoní mnoho nečekejte. Broskvoně tvoří jen minimum spících pupenů a ze starých kosterních větví málokdy vyraší. Navíc větší řezné rány se u broskví obtížně hojí (spíš vůbec). Vzhledem ke krátkověkosti broskvoní a rychlému nástupu plodnosti bych spíš radil nahradit ji novou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 132.22 (?), 21.3.2016 16:22
Pred rokem jsem vyrazne serizl Cresthaven. Bylo to takove koste se slabym rustem a ocekaval jsem uhyn stromu. Vysledek je silny rust a rezne rany bez klejotoku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 21.3.2016 19:00

Při radikálním řezu broskvoní, jako je snížení koruny a částečné zmlazení je velice důležitá časová posloupnost řezu a termíny.
Něco na jaře v době květu, či až po odkvětu, pak si označit v koruně místa řezu prováděné za vegetace po sklizni a případně znovu postup opakovat následující rok.

Několikráte se mi takto podařilo přivést starší zanedbané, či špatně řezané broskvoně, třeba u známých, do přijatelného stavu a rodivosti. Nevím však, jestli některé byly ve stáří 15 let, ti majitelé většinou stáří ani neznali.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mortimer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 132.47 (?), 21.3.2016 20:17

Mám mladú brokyňu vysadenú minulý rok na jar, terminál nemá. Potreboval by som 2 konáre do určitého smeru, ktoré by vyrastali z kmeňa. Stromček už raší, ale nevidno žiadne lístky, ktoré by vyrašili z kmeňa (len na konároch). Dá sa prinútiť, aby strom vyrašil na určitom mieste? napr. zárezom do kmeňa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika