Výchovný řez mandloně



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 236.91 (?) 
28.3.2016 19:41, zobrazeno: 12031x

Jak správně provést první výchovný řez mandloně? Našel jsem pro mandloně zasazené na jaře toto:

Korunku po výsadbě zmlazujeme (dva až tři výhony odspoda korunky odřezáváme, ostatní seřízneme za prvním pupenem rostoucím ven z korunky a založíme novou korunku). Rány po řezu ošetříme štěpařským voskem.

Ve druhém roce řezem upravíme korunku tak, že jí dáme základ 4 — 5 kosterních větví s vedoucím hlavním výhonem, přičemž dodržujeme zásadu rovnováhy všech větví v korunce.

Já ji koupil a zasadil na podzim, má 11 krátkých výhonů postupně odspoda až nahoru. Co mám teda udělat? 3 spodní odstanit a ostatní zkrátit na jeden vnější pupen, nebo ponechat 4 horní výhony a zapěstovat z nich korunku? Je v pořádku i ponechat terminál a vytvořit pak další patro, nebo nechat jen jednopatrovou otevřenou korunu?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mortimer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 240.116 (?), 28.3.2016 19:53
Mám 2 ročnú odrodu ZORA, ktorá nemá terminál, má 5 ponechaných konárov, ktoré boli skrátené na vonkajší púčik (asi na 10 cm). A mám ešte dva - ZORU a VAMU, na jeseň vysadené, ktorým som ponechal štyri konáre do všetkých strán (na vonkajší púčik - asi 8 cm) a ponechal som aj terminál (asi 13 cm). Pekne rašia (aj zo skrytých pukov). Tú otvorenú korunu som videl v jednom maďarskom videu, všetky mandle boli takým spôsobom pestované. Vyzeralo to dobre. Ale tým dvom som terminál zatiaľ ponechal, ak to bude veľmi husté, možno že to vyrežem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 29.3.2016 10:22

Napadá mě toto: Vybrat několik, třeba 3 - 4 nejsilnější výhony jako základ kosterních větví. Pokud je někde na terminálu pěkný listový pupen, zvolit jej jako pokračování terminálu.

Samozřejmě i ta dutá koruna je možná, to už záleží spíš na vás, co se vám líbí. Já bych volil terminál. Například u nás na mezi rostou mandloně volného tvaru, možná jsou to semenáče bez jakýchkoliv zásahů, mají terminál, a vypadají pěkně. Jsou celodenně osluněné, koruny bývají dost rozvolněné, takže i prosvětlené a provzdušněné. Jen už asi byly přestárlé, a zdecimované prací zemědělců (rostou hned u pole), takže jich spousta odumřela. Nejspíš jim přežezali kořeny, a bez odpovídajícího řezu nadzemní části to stromky neustály. U nás mají zemědělci v posledních letech takový zvyk, že rok co rok ukrajují víc pole, na úkor cest, mezí, i stromů na nich :(

P.S. pane Mortimer, našel byste to video?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mortimer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 165.140 (?), 29.3.2016 18:57

to video je zbierka 10 videí o reze. Každé video obsahuje rez iného druhu ovocia - jabloň, hruška, brosk., marhuľa, mandľa, ríbezle, orech, slivky, čerešne a višne. Volá sa to A METSZéS GYUMOLCSEI. Na youtube sú len úryvky tých videí. Je to platené video, dá sa to objednať, ale ja to mám stiahnuté z torrent stránky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 29.3.2016 21:24

Hmm, díky aspoň za to. Třeba si dám kurz ovocnářské maďarštiny :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 205.204 (?), 30.3.2016 6:49

Ja idem tvarovat novo vysadene mandle ako vreteno (nie stihle). Ziadne skusenosti s tym nemam, mandle pestujem prvykrat v zivote, ale duta koruna sa mi nepaci a s vretenom mam dobre skusenosti pri broskyniach. Vreteno zaberie menej miesta, ma pevnejsiu korunu vdaka terminalu a je vyssie ako duta koruna, takze aj ked pridu prizemne mrazy v dobe kvetu, aspon kvety vo vrchnej casti preziju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?), 21.4.2018 9:40

Kdo pěstujete mandloně v kombinaci Zora x Vama, jak se vám navzájem opylují? Já je mám sázené na jaře 2016 a letos už kvetly obě. Zora začala kvést o pár dnů dříve, ale v plném květu se sešly. Vama má nasazeno krásně, ale na částečně samosprašné Zoře nezůstalo nic. Je možné, že i když krásně kvetla, byly květy uvnitř požkozené mrazem? Před těmi velkými mrazy už byla poměrně dost napučená, ale přesto většina květních pupenů vykvetla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika