Velvet, vše co o ní víte



Stránky: 1,  2,  3   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?) 
5.5.2014 23:36, zobrazeno: 18738x

Do loňského podzimu jsem měl starý stromek této odrůdy. Chuťově mi vyhovovala a tak jsem na 4 podnože dal po 2 očkách. Když se ujalo 7 z 8mi oček, tak jsem stařenku zlikvidoval s celou řádkou ostatních "RH a spol.". Teď na jaře však dvě z podnoží vůbec neobrazily a u dvou mi o víkendu vítr nebo kočka vylomili letorosty.

Takže řeším buď problém, kde sehnat novou?
nebo
jestli schánět novou či jinou se stejnými vlastnostmi?
nebo
vybrat něco z výsevu podnoží právě z pecek od odrůdy Velvet.

S.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 6.5.2014 7:58

Nikdy jsem ji tady v žádném prodeji neviděl. To, co se uvádí v přiložených fotkách asi nepotvrdíte. Hlavně pokud jde o menší odolnost květů proti mrazu. Nebo ano?



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 6.5.2014 8:29

Většinou plodila stejně jako vedle rostoucí RH a dokonce v některých letech vyžadovala probírku. Další strom rostoucí vedle byla meruňka Veecot. Tolik k poloze. Původ není nákupem, ale v roce 1986 jsme dostali při návštěvě ČZU v Praze proutek s očky. Pokud vím, tak v genobance ÚKZÚZ Želešice aj. není, protože není uvedena v seznamu EVIGEZ (paradoxně není v EVIGEZ ani československá Diana).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 6.5.2014 23:06

z jaké publikace jsou ty obrázky a text?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 6.5.2014 23:25

Miloslav Richter - Meruňky, broskvoně na zahrádce. Z roku 1989.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 27.2.2015 12:25

Škoda, že pan Stanislav von Königgrätz není již majitelem odrůdy VELVET (Vineland x 39058 /Halehaven x Vedette/ x Vesper). Zajímalo by mě jednak srovnání této odrůdy z Vinelandu v Ontáriu (Kanada) z odrůdou Harbritte pocházající z kanadského Harrowu a také by mě zajímalo srovnání s Flamingem, které by mělo zrát ve stejnou dobu jako Velvet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 27.2.2015 18:16

Kočička pana Standy vylomila poslední dva letorosty, takže o zajímavou starší kanadskou odrůdu VELVET už nebudeme obohaceni. V prodejích jsem ji nikdy neviděl. Na vybledlé fotce to není moc vidět, ale plody byly také atraktivně "tygrované", něco jako Dixired nebo Harbinger, zřejmě ovšem mnohem kvalitnější a větší. Do prodeje se nedostala ani další odrůda z kanadského Vinelandu, kde vznikla roku 1919, křížením odrůd Vaughan x Early Elberta a dostala název VETERAN. Zraje 28 dní po RH, je ovšem údajně náročná na teplé stanoviště. V Polsku ji ovšem prodávali.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 27.2.2015 18:37

Já bych řekl, že ty "teplejší oblasti" jsou u mnoha importů z Kanady jen předběžná opatrnost a citace původního popisu šlechtitelské stanice. Uvědomme si, že v kanadě jsou zimy tužší než u nás a dokud lidi nevyzkoušeli, že RH je i do okrajových oblastí, taky ji považovali za nepozdnější spolehlivě dozrávající. Opak pak vidíme u Italských importů, kdy odrůdy "i do okrajových oblastí" selhávají v oblastech průměrných.

Ad Velvet letos zkusím vysít zbývající polovinu pecek z poslední sklizně plodů, ale je to volné opylení, takže "samosprašnost může selhat" ať už v dobrém, tak i špatném. Navíc loni vysetá 1/2 stratifikovaných pecek vůbec neklíčila. Je otázkou, jestli to bylo suchem v době klíčení, nebo jestli se pecky rozhodly přeležet z důvodu špatné stratifikace. Další cesta je kontaktovat Doc.Ing. Josefa Suse, jestli z testované kolekce importovaných broskvoní ještě něco zbylo. Tím že neprošla do kolekce registrovaných odrůd se ani pak v čechách nešířila. Například potřeba regulace násady probírkou je jedna z vlastností, pro kterou o některé odrůdy nemají velkopěstitelé zájem, zatímco zamozásobitelům trocha ruční práce nevadí (nebo zdrobnění ovoce).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 27.2.2015 19:08

Těžko říct. Kanadské odrůdy meruněk a broskvoní vůbec nemusí být otužilejší, jako například meruňka Harogem, která navíc nemusí mít ani spolehlivě vyrovnanou chuť plodů. V obou ohledech je lepší Bergeron. Stejně tak nemusí být pravdou menší nároky broskvoně Harbritte na teplejší polohu. Naopak se ukazuje, že ve vyšších polohách nemají plody zdaleka tak dobrou chuť, jako například zde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.97 (?), 27.2.2015 20:59

Zdání klame - většina si představuje Kanadu jako drsnou krajinu s chladným počasím, ale jsou tam poměrně rozsáhlé oblasti, kde se pěstují meruňky a broskvoně, a to klima je tam o něčem jiném.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika