Totální chloroza i přes použití chelátu železa



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 45.252 (?) 
21.6.2014 21:21, zobrazeno: 58454x

Na cca 10-ti leté broskvi už třetím rokem dochází k chloroze-žloutnutí listů. Letos jsem již 3x použil chelát železa postřikem na list a po třetím postřiku pozoruji extrémní žloutenku listů, tj. s vystouplými zelenými žilkami. Situace se spíše po použití chelátu potřetí zhoršuje než zlepšuje, jako by ten chelát železa spíše škodil... Minulý rok mě takto totálně zašla -uschla na žloutenku 25-ti letá broskev. Už nevím co dělat...?? Nikdy jsem žádné takové žloutenky na broskvích neměl jako poslední 3 roky, nepamatuji takovou pohromu... Vedle mám 4-letou broskev a ta je zatím OK...

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 21.6.2014 22:30

Je třeba hledat příčinu výskytu této poruchy. Je to nadměrný obsah Ca v půdě? Je to přehnojení fosforem?  Je to příliš utužená nebo zamokřená půda? A zjednat nápravu.
Kromě postřiku Fe na list, udělejte také zálivku. Zejména v případě podezření na vysoký obsah Ca v půdě se vyplatí 2x zálivka levnou zelenou skalicí (síranem železnatým).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 45.252 (?), 21.6.2014 22:54

Zálivku zelenou skalicí jsem dělal už loni.Letos síranem amonným. Vážně už nevím co dělat... Chloroza se spíše po třetí aplikaci chelátu železa zhoršila... Listy už jsou dosti sytě žluté s výrazným vystoupnutím tmavých zelených žilek...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 21.6.2014 23:18

Pokusme se vyhodnotit známé informace: Problém se v dřívějších dobách nevyskytoval, nyní se týká pouze starých broskvoní, které tím od jistého okamžiku začnou tpět a chlorotický stav se u nich s postupem času vytrvale zhoršuje. Okyselení půdy nezabírá, nezabírá ani železo. Myslím si, že tohle nebude zapříčiněno nadbytkem vápníku. Spíš to na mě působí, jako by byl z půdy postupem doby vyčerpán jeden z důležitých prvků, který nebyl v rámci hnojení do půdy nikdy v dostatečné míře vrácen. Škoda, že nevíme, čím vším a jak bylo v minulosti hnojeno. Už budu trapný, že se stále opakuji, ale pokud bych v dané situaci nevěděl kudy kam, určitě bych si nechal udělat půdní rozbor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 21.6.2014 23:36

Uvádíte vysoké stáří broskvoní - v druhé polovině či skoro na hranici jejich vitální životnosti. Pokud dosud rostly dobře, začal bych s utužením×provzdušněním vidlemi. Pak z těch síranů se dá udělat koktejl amonný+draselný+železnatý pro zálivku. Mezi jednotlivé aplikace železa na list je potřeba proložit i plné listové hnojivo s mikroprvky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 45.252 (?), 22.6.2014 0:14

Broskve byly hnojeny každý rok hnojivem na ovocné stromy, tím v tom 5kg pytlíku. Vyrábí ho u nás jen asi dvě firmy. Tu 10-ti letou broskev jsem letos na jaře z nutnosti zkrátil o 1/3 hlavních větví a vypadalo to že se trochu vzpamatovala, vyrostly aspon malé letorosty kolem 5 až 10cm. Ted po po třetí aplikaci chelátu želza však listy žežloutly extrémně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 22.6.2014 0:21

to může být také suchem a nikoliv třetí aplikací Fe...

pokud máte pod stromem trávník, musíte počítat s tím, že Vám z hnojiva vyžere dusík a v nynějším suchu i vláhu. Síran amonný je pomalé N. Rychlé jsou ledky a u broskví to tedy bude ledek draselný (např Yara Krista K) a 2-5% močovina na list.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 45.252 (?), 22.6.2014 0:42

Chlorozu ale nemůže přece způsobovat nedostatek dusíku...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 22.6.2014 0:50

... ale pokud bude strom vitální a bude mít dobré přírůstky, tak Vás mírná chlorosa nemusí zajímat, Naopak, nedostatek dusíku důsledky chorosy prohloubí. Pokud je choroza způsobena nadbytkem P pak dusičnan draselný jako NK hnojivo dorovná poměry NPK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 22.6.2014 8:42

"Chlorozu ale nemůže přece způsobovat nedostatek dusíku..."

Broskvoně jsou na přísun dusíku velmi náročné. Při jeho nedostatku listy rychle žloutnou, vytvářejí se na nich červené fleky a listy opadávají. Pozor, chlorózu může způsobit i nedostatek vápníku, což se projeví žloutnutím mladých listů. Ve vašem případě bych si tipnul právě oba tyto vlivy současně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika