Taphrina deformans



Stránky: 1,  2,  3   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?) 
30.10.2012 12:21, zobrazeno: 17420x

Uf, nelekejte se Vážení přátelé, není to jméno ani zákeřné nemoci, kterou by jste si dovezli z drahé dovolené, ani nového tajfunu, či tornáda(i když mají podobné následky),ale je to jméno houby, která každoročně napadá naše broskvoně na jaře.Nesnáší však vyšší teploty okolo 25°C, takže počátkem léta mizí.

Časně z jara napadá především listy, méně často letorosty, a vyjímečně i květy a plody.Na infikovaných listech vznikají z počátku mírně, později nápadně vypouklé světlezelené, nebo červené puchýře, které se postupně zvětšují a listy se zkadeřují.Napadené letorosty přestávají růst, zduřují se a praskají.Při napadení kadeřavosti mohou na plodech vznikat červenofialové lesklé skvrny, obvykle s nepravidelným okrajem.Plody se postupně deformují a praskají.Podle nových poznatku by se měly po opadu listů(v listopadu a v prosinci) provést dva postřiky přípravky Kuprikol, Kocide nebo Sylit, nebo jinými měďnatými přípravky v intervalu 4-5 týdnů.Podmínkou je však bezmrazé počasí.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 14.199 (?), 30.10.2012 13:58

Nic proti, ale o kadeřavosti broskvoně jsou tu ságy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 252.98 (?), 30.10.2012 17:08

Ságy tu o kadeřavosti jsou a rostislavik je jistě zná.

Myslím, že hlavním poselstvím jeho příspěvku je: nyní nadchází ten správný čas na postřik!

Já osobně děkuji za připomenutí. Třeba se k tomu postřiku dostanu.

Letošní situace na mnou ošetřovaných dvou broskvoních: Loni jsem na podzim nestříkal. Letos jsem horkotěžko stihl pouze jeden pozdní postřik (broskvoně už byly částečně narašené, místy rozhodně více, než v metodikách zmiňovaný 1 cm). Pak přišly pozdní jarní mrazíky a stromy omrzly. Kadeřavost se vyskytla jen na několika málo větvičkách. Úroda letos (asi vlivem oběch pozdních jarních mrazů) naprosto zanedbatelná, pár broskví.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.2 (?), 30.10.2012 17:18

Mne kolega zahrádkář učil, že postřik proti kadeřavosti se provádí zjara, v období kdy ve třech následujících dnech po sobě teploty vystoupí na 10 st. Ale nové poznatky a přípravky jsou asi jiné. Nevím, vzhledem k poloze broskvoně nemohu pěstovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 17.36 (?), 30.10.2012 17:36

Důležitý je postřik měďnatý (Kuprikol a pod.) po opadu listů. Umyju s tím celou zahradu - houbové choroby jsou všude.

Na jaře je třeba přesněji vystihnout termín - já stříkám něčím organickým (nyní Dithane Neo) - když na horních pupenech vyleze několik mm zelených "nitek". Kadeřavost se mi pak objeví na několika listech přehlédnutých pupenů, které utrhnu - a je to. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 26.4.2013 18:04

Zatím jsem si nevšiml na listech žádné kadeřavosti. Vystačím si každoročně s jedním postřikem Championem při počátku rašení. A jak to vypadá jinde?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 26.4.2013 21:25

V současné době pouhým kouknutím nezjistíte, jestli tu houbu na broskvoni máte a jak je životaschopná. K tomu byste potřeboval minimálně mikroskop, nebo listy dovézt do agrolaboratoře.
Bohužel, v amatérských podmínkách to zjistíte daleko později.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 26.4.2013 23:30

Někdy jsou ty "puchýře" vidět už na takhle velkých listech. Letos to vidím dobře. Zatím nikde nic. Bývalo to horší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 27.4.2013 10:58

Zdá se, že Taphrina deformans letos zaspala na startu. Byly opravdu horší roky.  Pozdějšího výskytu se už moc nebojím. Soused, který stříkat zapomněl, prozatím nemá také nikde nic. Tak jsem zvědav ještě na další porovnání. Horší to bude s protrháváním plůdků. Asi si před tím budu muset dát panáka, nebo mně zase bude líto většinu plůdků otrhat. Je to jeden opylený květ vedle druhého.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.59 (?), 27.4.2013 19:52

Dobrý večer,

tak dnes sa mi objavila kučeravosť na nektarinke Harko. Bola na viacerých koncoch konárikov. Strom je v plnom kvete, tak som ostrihala a zlikvidovala postihnuté konáriky. Prosím, poraďte, či môžem ešte zasiahnuť aj chémiou. Myslela som si, že u mňa kučeravosť nemá šancu, striekala som Kuprikol aj Efuzin. Niekoľko rokov som na stromoch nemala nič. Možno som nevystihla ten správny čas. Daniela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika