Střih Nektarinek



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?)
8.2.2017 8:33

Strom je asi 20 let starý nehnojený stříhaný jen na začátku... zalévat budu poctivě ale potřebuji ho snížit. Vršek roste kolmo má malé přírůstky je řídký.

Nevím, jak vypadá Vaše nektarinka (pořídit fotku dnes není tak těžké), paní Jano, ale mám zkušenost, že když se broskvoň pravidelně nestříhá, vnitřek korun vyholí a listí a plody rostou jen na jejím povrchu. Broskve nezakládají dostatek spícíh pupenů na strém dřevě, proto netvoří vlky, špatně se zmlazují a na říznutí do starého dřeva ne vždy zareagují růstem výhonů z něj. Odříznete-li několik silných větví, je nezbytné, aby na stromku zůstalo několik větví nezakrácených, které by ideálně měly vyrůstat těsně pod plánovaným řezem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 111.26 (?), 7.2.2017 17:08

Tak ji asi střihnu trochu víš. Strom je asi 20 let starý nehnojený stříhaný jen na začátku. Nebyl zalévaný. Hnojivo mám objednané, zalévat budu poctivě ale potřebuji ho snížit. Vršek roste kolmo má malé přírůstky je řídký. Když vemu dvě větve průměr 5 cm tak to bude lepší né. A když to nedá tak zasadím jiný. Zem tady je jílovitá v létě výpek a sucho a tak musím všechno zalívat.

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 116.36 (?), 7.2.2017 21:20

Paní Jano, na Vašem místě bych dvacetiletou broskvoň nezmlazoval, ani neobjednával další a další stromky. Raději bych věnoval čas a energii důkladné přípravě půdy před výsadbou, studiu odborné literatury a nácviku řezu. Sám mám deset stromů broskvoní a můj problém se jmenuje nadprodukce. Myslete na to, že jedna broskvoň v plné plodnosti (6 - 16 let) dá po důkladné probírce 35 - 40kg plodů. Něco smíme, zpracujeme, část rozdáme, třetinu až polovinu produkce prodáme. Odbyt mám sice zajištěný, ale z dosažené ceny nejásám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 8.2.2017 8:33

Strom je asi 20 let starý nehnojený stříhaný jen na začátku... zalévat budu poctivě ale potřebuji ho snížit. Vršek roste kolmo má malé přírůstky je řídký.

Nevím, jak vypadá Vaše nektarinka (pořídit fotku dnes není tak těžké), paní Jano, ale mám zkušenost, že když se broskvoň pravidelně nestříhá, vnitřek korun vyholí a listí a plody rostou jen na jejím povrchu. Broskve nezakládají dostatek spícíh pupenů na strém dřevě, proto netvoří vlky, špatně se zmlazují a na říznutí do starého dřeva ne vždy zareagují růstem výhonů z něj. Odříznete-li několik silných větví, je nezbytné, aby na stromku zůstalo několik větví nezakrácených, které by ideálně měly vyrůstat těsně pod plánovaným řezem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 8.226 (?), 10.2.2017 9:03

Vzhledem k tomu, že jedna broskev po dědovi též tak 20 let stará ne a ne zaplodit, k tomu ješte rostla hodně šikmo a navíc překážela plánované kanalizaci.. Rozhodl jsem se udělat testovací řez a celou korunu jsem uříznul až k první větvičce. K mému překvapení vyrazilo ihned asi 20 vlků všude kolem řezné rány která měla přes průměr 10 CM... takže asi testovací vyjímka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.178 (?), 8.2.2017 16:16

Tipuji Redhaven  cheeky...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.81 (?), 8.2.2017 6:12
K tomu zatieraniu rán po reze kôstkovín: Väčšie rany zatieram, ale netrúfam si tvrdiť že je to nevyhnutné. Stalo sa že som nejakú zabudol zatrieť a hojila sa dokonca lepšie ako tie zatreté. Je to na každom záhradkárovi ako sa rozhodne. Podľa mňa sú dôležitejšie 2 faktory: správny termín rezu a jeho technicky správna realizácia. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.1 (?), 8.2.2017 8:17

Bez zatrenia sa môže rana lepšie hojiť možno na jabloni ale určite nie na broskyni.Tam totižto presychá okraj rezu neošetrenej rany 1-2 cm a hojenie je o to pomalšie.   Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 8.2.2017 8:26

Ono je taky důležité zvolit vhodný tmel, některé štěpařské vosky vyžírají hojivý kalus a tím se rány paradoxně zvětšují.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 8.2.2017 9:00

Cítím to stejně, jak píše dr Hlavatý. První obrázek je instruktivní.
     Uřízneme-li větev 10 cm tlustou vyrůstající z půlmetru silného kmene (nebo z jiné o hodně silnější větve)  čistým řezem na větevní kroužek, za pár let se bez problémů zacelí hojivými pletivy. Jestli ránu zatřeme nebo ne, není podstatné.
   Když stejně silnou větev uřízneme v místě, kde od řezné rány pokračuje jen slabší tažná větvička (neřku-li žádná),rána se obvykle nezahojí vůbec. Místo řezu zaschne, kůra se oloupe, zbude suchý pahýl, v horším případě uvnitř trouchnivý. Opět lze říci, že ani zatření rány nezajistí zahojení. Na druhé straně zakrytí takového řezu nátěrem (příp. opakovaným) může zabránit vnikání vody do prasklin v suchém pahýlu a prodloužit tak životnost stromu.
    Především je tedy třeba vyhnout se řezům v místě, kde nemají šanci se zahojit.  Za sebe říkám, že řezné rány pilou (ty nůžkama ne) zatírám. Ne proto, abych zajistil zhojení toho, co by se bez nátěru nezahojil. Do dálky svítící bílá řezná kolečka se mi nelíbí a Tervanol tak krásně napodobuje barvu kůry, že stromek vypadá světlý, vzdušný jakoby sám od sebe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.26 (?), 8.2.2017 9:42

Fotku Vám udělám ale až přijede manžel z práce. Ten můj přístroj nekomunikuje s pc. Ona ta koruna není řídká, loni poprvé plodila měla dost plodů velká pecka málo dužiny. Strom je zdravý ale na pohled vypadá tak 5letý. Větve nejsou až tak silné max 5 cm. Ono v tom jílu a tom suchu co mám přes léto tam nic moc neroste. Ty co jsem objednala budu sázet na jinou část zahrady kde je trochu lepší půda a tam zalívám každý den. Kompost mám připravený.

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika