Štepenie broskýň na jar



host - 92.61 (?) 
29.3.2011 22:44, zobrazeno: 26358x

Vymrzli mi očká na dvoch broskyniach zaočkovaných v lete, preto som do jednej teraz dal trojočkový vrúbel a do druhej očko forketovým spôsobom. Čo myslíte, ktorá má väčšiu šancu na ujatie?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 49.50 (?), 8.4.2011 20:25

Mám dojem že očkování ale je třeba skusit všechno možná i roubování které se většinou neprovádí soused tvrdí že se mu povedlo roubování sám jsem viděl naroubovanou broskev na švestce do obráceného roštěpu rob byl roštípnut a podnož seříznuta do klínu přírustky byli krátké ale byli tam dva plody druhý rok. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 23.4.2011 20:42

Zkoušel jsem nedávno naštěpovat v interiéru několik broskvoní na rašící podnož BSB 2. Na silnějších (cca 15 mm v místě štěpování) se mi dobře chytaly a rašily rouby při plátkování. Doufám, že se to tak jmenuje. U trochu tenčích bych volil normální kopulaci.  Na slabších podnožích (pod 10 mm) je asi lepší to Forkertovo očkování. Lépe se mi však chytaly čerstvě uříznuté rouby než dlouho skladované. Nebyly vyrašené, ale pupeny už v lednu "praskly".

Roubování 1
Roubování 1
Roubování 2
Roubování 2
Roubování 3
Roubování 3
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 213.126 (?), 23.4.2011 21:25

Je to docela zajímavé.Tu podnož máte v kotejneru v interieru?Rouby byly odebírány kdy?Mě to roubování broskví na jaře nejde do hlavy, protože už v lednu jsou ty letorosty jako narašené.Nebo očko na jaře vždyť to je už dost veliké.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 24.4.2011 8:11

Měl jsem je asi v 5 litrech zeminy v kyblících na chodbě při nízké teplotě 7-12 st. Rouby jsem odebral v únoru a v březnu 11.3. a vždy hned použil. Na roubech jsem nechal 3-5 trojoček. Nad horním trojočkem maličký čípek. Nemyslím, že by se to tak mělo dělat, ale chtěl jsem to zkusit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 213.126 (?), 24.4.2011 8:55

Je-li trojočko tak je to květní pupen to ten květ pak vyštípnete? mě sestalo při normálním očkování že jsem přehlédl trojočko to vyrazilo až nyní a jsem zvědav co z toho bude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 92.61 (?), 25.4.2011 0:07

Mne sa ujalo štepenie aj očkovanie na jar - koncom februára vonku. Uvidím, ktoré lepšie porastie. Zdá sa, že vrúbel. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 82.9 (?), 25.4.2011 16:28

Je otázka, proč vůbec očkovat či roubovat broskev na jinou podnož než broskvový semenáč. U mě byl důvod ten, že na broskvovém semenáči mi v zahradě broskve trpěly chlorózami (zřejmě nadbytek drasla, které blokuje příjem železa), stromky často trpěly klejotokem, půda je pro broskev příliš těžká. Nemělo zde vůbec broskve smysl pěstovat, což je škoda.  Proto jsem zkusil letos naroubovat broskev na mirobalán. Použil jsem roub ustřihnutý ze zakoupeného stromku pro jarní výsadbu, vybíral jsem co nejméně narašené pupeny. V době roubování peckovin jsem roub narouboval kopulací. Výsledek vidíte na fotografii. Příliš jsem nepočítal s úspěchem - většinou se všude doporučuje očkování v srpnu. Myslím že na jaře se spíše se ujme očko než celý roub, protože zelená kůra broskvoňového roubu dost vysychá, při očkování se vše mimo pupen zabalí do pásky. Dost záleží na preciznosti provedení a taky na nenarašených pupenech.

Takže štěpovat broskve na jaře jde, akorát je problém do té doby uchovat čerstvé nenarašené rouby.

Zdraví HONZA

broskev Modřinka na mirobalánu
broskev Modřinka na mirobalánu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 28.10.2013 16:55

Co říkáte na tento způsob?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika