Shnilé pecky



host - 158.108 (?) 
3.8.2014 19:23, zobrazeno: 5352x

Mám 5 letý stromek, při rozloupeni broskve mám často na polovinách shnilou pecku, plod je vpořádku.Díky za rady Pepa

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 236.85 (?), 20.12.2014 22:20

V srpnu jsem tento příspěvek přehlédl, tak aspoň dodatečně.

Shnilá pecka - nejedná se spíš o plíseň na rozpůlené pecce a shnilé jádro?

Rozpůlení pecek se vyskytuje u některých odrůd broskví často. Zdá se mi, že pomáhá omezit hnojení a zálivku, omezit řez (jen průklest uschlých větví) a neprovádět přísnou probírku. Plody jsou pak menší, jde do nich méně mízy a pecky nepraskají, jádra jsou lépe chráněna a nehnijí. U starších stromů se pak problémy srovnají. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 20.12.2014 23:39

Praskání pecek je odrůdová vlastnost. Většinou je tolerována u ranných a velmi-ranných odrůd, zatímco u středně pozdrních a pozdních byly klony s touto vadou vyřazeny už při šlechtitelské selekci a u uznaných odrůd se vada nevyskytuje. Náhodné semenáče však mohou revokovat tuto vlastnost z genetické výbavy a tímto neduhem trpět (i přesto, že ani jeden z rodičů tím netrpěl).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 21.12.2014 5:18

A ještě to může být nedostatek bóru. Přihnojit boraxem. Jedna kávová lžička na 1 m2. Jednou za několik let. Klidně už teď, ať se bór do jara pěkně zasákne ke kořenům. Borax dobře rozptýlit, protože vyšší koncentrace může vyžrat případnou trávu pod stromem. Nebo za varu rozpustit v menším množství vody, nalít do konve s vodou (studenou), zamíchat a zalít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 21.12.2014 8:04

Ano nedostatek Bóru a Hořčíku jev praskání pecek prohlubuje. S genetickou výbavou se nic dělat nedá, s výživou ano.

Hlavně to nesvádějte na škvory, ti tam nalezou jako do kteréhokoliv jiného úkrytu (například pod rozpraskanou kůru).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika