Řez nové broskve



host - 187.13 (?)
24.4.2014 5:21

Dobrý den, děkuji za rady, provedu dle vašich instrukcí :-) Ještě mě tak napadlo, že jsem stromek nezastříhla souměrně do jedné výšky, jak výše naznačoval Standa. Měla bych to ještě upravit? Mějte hezký den M.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 23.4.2014 13:58

Inu, proč ne. Fantazii se meze nekladou. Ostatně, jak je tady zvykem, co člověk, to názor. Obvykle nikdo nemá úplnou pravdu, ale ani úplnou nepravdu. Akorát když se seběhne mnoho různých alternativ a protinázorů, vždy lituji tazatele, který se v tom hůře orientuje a snažím se vcítit do jeho pozice: napřed neví jak na to a tak se zeptá. Pak se mu dostane rady a on zajásá. Jenže pak se mu dostane další rady, odlišné, takže znejistí. A pak další a další... do toho ještě pestrá polemika rádců, takže nakonec se tazatel ocitá téměř na tom samém místě, na jakém byl na začátku. Ale holt, to je úděl intenetových diskusí.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 23.4.2014 14:03

   Já si nejsem jistý, pane Wimpi, že vyslepením oček směřujících dovnitř koruny donutíte ty zevní, aby výhony z nic rostly "kotlovitě" do boků. Přítrodní zákon velí růst vzhůru, a tak výhonek z nejlépe položeného očka oběhně větvičku a hurá vzhůru. Za lepší bych považoval ty pupeny nevyslepovat, počkat až z nich ty kolmé vlky vyrostou a zazelena je vylomit. Očka směřující ven z koruny o našem úmyslu nebudou mít potuchy a vyrazí z nich výhony do stran.
     Ohýbat větve broskvoním jsem nikdy nezkoušel. Větev, která nemá květy, resp plody, je k ničemu a patří sesadit na 2 či 3 očka. Jediný smysl má čerstvě narostlé dřevo, neboť jen na něm budou květní pupeny. Smyslem řezu broskvoní je udržet mladé dřevo co nejblíž kmínku, aby se plody co nejméně vzdalovaly k povrchu koruny. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 23.4.2014 14:23

To máte do jisté míry pravdu pane Miloši, jenže musíme vzít v potaz, že stromek je čerstvě vysazen, tedy není ještě dostatečně zakořeněný a tudíž jeho síla růstu omezená. Proto určitě nebudou růst letorosty ze všech narašených pupenů, ale jen z některých. A které to budou? Ty koncové a z nich přednostně ty, co směřují nahoru. Určitě nemůžeme letos čekat nějaké růstové zázraky, ve smyslu, že by se větve draly jedna přes druhou. Nové letorosty jen lehce poporostou a připraví se na příští rok. Tím, že odebereme ty zcela nevhodné a neperspektivní, podpoříme zároveň ty, které budeme potřebovat příští rok k dalšímu zapěstování korunky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 23.4.2014 14:53

na obrázku jsou vyznačeny nejcennější pupeny, základ budoucích kosterních větví.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 23.4.2014 13:55

Nevěděl jsem,že je potřeba vysvětlovat někomu,že se korunka nezakládá řezem na vnitřní očko.Pokud jsou vhodné pupeny,řez na vnější očko beru jako samozřejmost, nevěděl jsem to, omlovám se, že v tom někdo tápe,za to nemohu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.13 (?), 24.4.2014 5:21

Dobrý den, děkuji za rady, provedu dle vašich instrukcí :-) Ještě mě tak napadlo, že jsem stromek nezastříhla souměrně do jedné výšky, jak výše naznačoval Standa. Měla bych to ještě upravit? Mějte hezký den M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 24.4.2014 8:59

žádné pravidlo není absolutní! Stejná výška dává větší šanci, že bez dalších zásahů porostou výhony budoucích kosterních větví stejně silně. Ale vše se dá následně korigovat zaštipováním ohýbáním, řezem, vyštipováním konkurence,...

To co máte nyní je jedna z možných variant a neobsahuje zásadní chybu. I ta větvička předčasného obrostu druhého řádu může mít význam v tom, že k ní uvážete příčné dřívko pod které ohnete do vějíře ty výhony z níže položených oček a až výhony zdřevnatí, tak v 3/3 srpna přebytečný konec odstraníte nad druhým z oček/tedy kosterní větví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 24.4.2014 10:25

Stejná výška dává větší šanci, že bez dalších zásahů porostou výhony budoucích kosterních větví stejně silně.

Zastřihnutím všech výhonů markantně rozdílných průměrů do jedné roviny nepovede ke stejně dlouhým přírustkům v daném roce.

Tenký výhon bude vždy opožděn,a nejsilnější výhon bude vždy předbíhat.Toto bych bral jako absolutní pravidlo.Kdybych toto pravidlo mohl přirovnat k hadicím o různých prutocích, připomněl bych, že hadicí s největším průtokem proteče více mízy, jako stavebního materiálu nových výhonů.

Závěrem bych tedy poradil tenčí výhony nechat delší, a silnější výhony zakrátit více.Příští tok silnější výhony brzdit zpětným řezem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 24.4.2014 10:39

... njn a paní v tom bude mít zmatek. Necháte-li slabší výhon delší a s více očky, tak se ten průtok rozmělní do více potůčků.  Nevím kolika arový/hektarový máte broskvový sad, ale moje zkušenost je jiná než to co doporučujete. Krátká slabá větvička zesílí, ale dlouhá slabá větvička se ohne pod váho přírůstku a do tří let je zbabčelá!

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 24.4.2014 11:01

Nechci paní přidělávat zmatek.V podstatě jsem to ostříhal stejně jako Vy, ale horní očko na tenkém výhonu bych nechal jak je.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika