řez broskvoní



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) 
3.9.2007 10:32
Doporučuji řezat nejjednodušším způsobem - tzv dlouhým (americkým) řezem. Popis je v každé příručce i s obrázky. Bez nich to není tak názorné.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
host - 136.34 (?), 4.11.2007 21:02
Řežu za květu a hodně. Uvažuju o použití nůžek na živý plot, kterými udělám střih kolem kosterní větve. V kraji vhodném k pěstování brambor se na stromě stejně nemůže nechat moc broskví, slyšel jsem o max. 150 ks na vzrostlém stromě. Takže mám to pořádně ostříhat nebo pak pracně dělat probírku? Na 5let staré odrůdě Luna jsem nechal asi 40 plodů, měly přes 200 gramů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 228.89 (?), 17.10.2010 8:52
Dobrý den, pročítám se těmito stránkami a pomalu mi začíná být strategie řezu za účelem prosvětlení a kvality plodů jasná, ale stejně bych vás chtěla požádat o radu, jak zapěstovat nově pořízený stromek? Máme tento týden nově zasazenou broskev ´Red Haven´. Ráda bych, aby se pod ní (hlavně z jedné strany) dalo jednou procházet, proto bych ráda vypěstovala vyšší kmínek. V příloze přikládám obrázek naší broskvoně s přiřazenými čísly jednotlivých výhonů. Mohla bych vás poprosit, jakých výhonů bychom se měli na jaře zcela zbavit, abychom docílili zdravé kostry stromu? Píšete zde, že by měl mít strom v budoucnosti celkem 3-4 hlavních větví. Mockrát děkuji. Pavlína
Řez broskvoně
Řez broskvoně
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 17.10.2010 10:57

No, vy to máte pečlivě zpracované - dokonalost sama! To se to bude radit .

A nyní k dotazu : trochu mne mate váš požadavek, že chcete "pod broskvoní chodit" a dále ještě dodatek "hlavně z jedné strany". Pro chození pod stromem je ideální ořech. Broskvoně jsou subtilní stromy, výška bývá většinou do 3 (4) m a nejčastěji se pěstují ve volných tvarech jako čtvrtkmeny či zákrsky. V takovém případě je ovoce v dosahu. Pokud budete chtít pod stromem chodit, musíte zapěstovat nejméně polokmen (chodit budete sehnutě), či spíše vysokokmen (vzpřímeně). Takové tvary ale nejsou pro broskvoně typické, hrozí zde značné riziko ulomení koruny silným větrem a přináší to rovněž i nevýhodu trhání ovoce z vysokého žebříku. Takže prosím podrobneji popište tu vaši představu chození pod stromem - to chcete mít nejspodnější větev stromu nad hlavou už u kmenu? To by znamenalo zapěstovat kmínek vysoký 2 m! Protože broskvoň nevytvoří silný kmen, bylo pak pak nutno trvale udržovat korunu stromu v omezeném objemu. 

Abychom mohli začít odstraňovat jednotlivé přebytečné větvičky, prosím doplňte k fotografii ještě údaj o vzdálenosti od země k větvičce č. 1 a vzdálenost mezi větvemi 1 ÷ 10.

Pokud byste na tom "chození" netrvala, stačilo by v podstatě jenom odstřihnout č. 6 a pak vybrat z větví č. 1 ÷ 5 k odstranění tu, která se půdorysně překrývá - vypadá to asi na č.  3. Nakonec sestřihnout čtyři zbývající na vnější pupen přibližně na 1/3 délky. Pokud broskvička nebyla před přesazením v kontejneru, doporučuji provést redukci korunky již nyní, tedy na podzim a obalit celý kmínek. (Jako těsný návlek se mi osvědčila ohebná plastová mirelonová trubka, kterou používají běžně instalatatéři k izolaci teplovodních rozvodů). Nezakořeněné broskvoně jsou choulostivé k zimnímu usychání při dlouhodobějším promrznutí půdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 236.217 (?), 18.10.2010 12:44
Mockrát vám děkuji za podrobné rady. Já vím, že se sháňkou polokmene jsme měli problém, ale nikdo nám neřekl jako vy, že broskvoně jsou subtilní a křehké. Vždy jen: "nemáme". Byl to takový můj sen - mít vzrostlejší strom, korunu 3-4 m širokou, jako to bývá u třešní. Ale omlouvám se za mojí nevzdělanost, alespoň jsem vás pobavila :-) Dosavaď jsem neměla zahradu. Prioritou je, aby ten stromek plodil, takže se nebudu pokoušet kmínek zapěstovávat na dva metry. Kmínek by měl být vysoký asi 70 cm, koruna je vysoká asi 120 cm. Ano, stromek byl zasazený nedávno a byl prostokořenný. Prosím ještě, pokud teď na podzim uřízneme větev, je třeba po ní pahýl nějakým způsobem ošetřit? Děkuji, s pozdravemPavlína
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 237.43 (?), 18.10.2010 12:48
...děkuji za pochvalu plánku :-) Víte, je to pro mě opravdu věda. P.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 29.1.2011 16:02

tak jsem ji tedka nafotil a prosim Vas o pomoc, broskvon byla vysazena vloni a jedna se o odrudu Redheaven, podnoz udajne B.Mont, pokud bude nekdo z vas hodny a zkusi nazorne na fotce oznacit kudy bude vhodne udelat rez. Díky moc!



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 29.1.2011 17:05

píši nyní úplně dolů kvůli přehlednosti, proto mi přijde v horních patrech tohoto vlákna takový blázinec vkládám sem jeden nákres, jen nevím kdy mám uplatnit řez krátký a řez dlouhý a samozřejmě budu rád za pomoc při řezu me broskvone - viz výše


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.249 (?), 29.1.2011 17:30

Moc to není vidět, ale to u toho dlouhého řezu tu větev uříznete? Proč, ještě by plodila.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 118.231 (?), 29.1.2011 18:54
houbelec vyholovala by se a pak byste musel řezat hodne do stareho dřeva... jak jsem psal už jednou : kde je nasada kvetu tak nechat 8-10 (15-20cm) oček a kde neni zakratit na 2-4 očka tím se diferencuji kvetni pupeny
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika