Rada s jarním řezem durancie, jabloň



šnek - (6) - 96.8 (?) 
12.4.2014 14:16, zobrazeno: 6162x

dobrý den, jelikož jsem lajk a všechno studuju z webů, chtěl bych vás zkušenější poprosit o radu jak seříznout tyto stromky. 

durancie
durancie
durancie
durancie
jabloň
jabloň
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 233.92 (?), 13.4.2014 9:51

Jelikož se zdatní ovocnáři k Vašim stromkům zatím nevyjádřili, pokusím se o to já:

zdá se, že to jsou čerstvě přesazené odkopky a dle toho bude vhodné je upravit:

  • První durancie: napadají mne dvě možnosti:
  1. Zvolit jako "terminál" tu silnější z dlouhých větví (levou) a slabší větev potlačit, zastřihnout nad nižším rozvětvením. A předpokládat, že i na terminálu se levým směrem vyvine dostatečný obrost k "harmonizaci" koruny.
  2. Jako terminál zvolit slabší dlouhou větev (druhou zleva) a silnější potlačit k rozvětvení...
  3. Tak jako tak předpokládám, že se přijatelně pravidelná korunka dá časem zapěstovat.
  • Druhá durancie: pokud se Vám zdá, že se v příslušné nižší výšce pro Vám přijatelnou výšku založení korunky probudí nějaká očka, pak stromek zakraťte už nyní. Pokud to není moc jisté, nechte ho tak, jak je.
  • Jabloň: možná bude lepší ponechat jen čtyři ze spodních větví + 1 terminál, který bych, předpokládám, zapěstoval z obrostu na jedné z ponechaných horních větviček. (Konkrétněji: spodní větvičku ustřihnout, terminál s vrchní větvičkou ustřihnout).

Josef.

P.S.: Příroda je mocná čarodějka, ona si poradí wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
šnek - (6) - 96.8 (?), 13.4.2014 15:44

trefil jste to přesně. jsou to čerstvě zasazené odkopky.

1. durancii teda myslíte nějak takto? 

2. durancii ještě nechám chvilku jestli nevyrazí kousek níž pupeny.

3. jabloň nějak takto?

děkuji za váš názor



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 13.4.2014 22:53

Nejsem si jistý, jestli jabloň je skutečně jabloň, podle fotky to není dobře vidět. Pokud ano, jedná se o planou podnož. Zapěstovávat korunku nemá smysl, měla by se spíš naštěpovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 143.242 (?), 14.4.2014 11:20

Dobrý den.
U sebe bych to řezal takhle. Viz obrázky.
Durancie1: pokud vyhovuje výška základu koruny, tak bych zapěstovával rameno vlevo A, rameno vpravo dopředu B, rameno vpravo dozadu C a terminál D. Letošní řez na pahýly (značeno červeně), pahýly pak uříznout za rok nebo dva na konečný tvar (značeno bíle, dvě varianty), až stromek dobře poroste a podle toho, jak bude dál vypadat.
Durancie2: zvolit vhodnou výšku koruny, já jsem zvolil pro příklad 130 cm (to je po prsa) a přidat na píď délky kmínku na rozvětvení korunky. Asi bych potom koncem jara nejhornější výhonek zaštípl a příští jaro sesadil kmínek na druhý, tím pak nejsilněji rostoucí výhon.
Takové kmínky slivoní jsem rouboval. Protože z kmínku vyráží několik svisle rostoucích prutů, 3-4 vybrané k ponechání bych pak během vegetace rozpíral klacíky do stran a přebytečné zaštipoval a tak zapěstoval základ korunky.
Jablůňka: co jako jablůňka nevypadá. Narouboval bych cca 15 cm pod zvolenou výškou budoucí korunky.
Třeba se ještě někdo přidá a pak budete mít větší výběr názorů. JG


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 143.242 (?), 14.4.2014 11:27

Druhý obrázek.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
šnek - (6) - 96.8 (?), 14.4.2014 20:06

děkuju za názory. s tou jabloní ještě chvilku počkám jestli se někdo jiný nevyjádří. já totiž roubovat neumím, resp. jsem to ještě nikdy nedělal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika