Pravost prodávaných odrůd/ kód pěstitele



Stránky: 1,  2,  3   
host - 7.13 (?) 
13.4.2016 21:17, zobrazeno: 17111x

Už se o pravosti odrůd diskutovalo jinde. Naposled v diskuzi k "Elegant Lady". Ale lepší bude založit na toto novou diskuzi.

Loni jsem v zahradnictví Klivie (Slovensko) zakoupila 2 broskve- Vistarich a Jayhaven. Koupila bych je v Limbachu, ale tam je již neměli. Kupovala jsem je na jaře. Přes léto rostly velmi špatně. Přes zimu téměř odešly. Jedna ze spodu trochu obráží. Mají to být rezistentní broskve ke kadeřavosti listů. Už loni mi to bylo podezřelé. Nebyly zcela rezistentní. Ale teď ten slaboučký výhonek, co na jedné vyráží, je celý červený a zkroucený (je to z roubu, ne z podnože). Zpětně jsem si uvědomila, že ty stromky nemají "klasické" vysačky s označením odrůdy, podnože a pěstitele. Na štítkách je napsaný pouze název odrůdy, bez dalšího upřesnění.

Je možné stromky prodávat označené pouze názvem odrůdy? Jak u nás, tak na Slovensku nebo EU?

Protože už na podzim mi bylo jasné, že ze stromků nic nebude, objednala jsem alespoň Vistarich znovu, ale již v Limbach. Přišla označená podle všech pravidel. Zimu přečkala velmi dobře, teď obráží a po kadeřavosti zatím ani stopy.

Podle mě Klivie neprodává originální odrůdy. Vistarich je navíc licenční odrůda.

Zuzka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 14.4.2016 0:32

Nechci nikomu dělat reklamu, přesto uvedu seznam školek, ve kterých jsem se nesetkal s odrůdovými záměnami (při opakovaných nákupech).

Mcely - Ing. Jiří Novák

Horní Beřkovice - p. Petr Buřil

Strážnice - p. Lukáš Zíbal

Bojkovice - p. Radim Pešek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 14.4.2016 5:13

Strážnice 2 záměny, místo Dixired-Halehaven, Harrow Beauty-Cresthaven.Bojkovice, objednány 2 kusy Špendlík žlutý, dorazily Top Taste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 242.214 (?), 14.4.2016 6:43

Moje negativni zkusenosti

Ve Straznici jsem kupoval Lapins a byla to nevelka tresen, co dozravala asi o 3 tydny driv (vykopano).

Ostroh - Dapple Dandy (prodava se nyni myslim jako "svestkomerunka" a Santa Rosa. Santa Rosa nema cervenou duzinu a Dapple naopak ma.

Agro Turany - Zakoupen "Bergeron", ktery dozraval asi 14 dni pred sousedovym Bergeronem.

Pak jeste Polsko, http://www.ogrodsfera.sklepna5.pl/

Zakoupeny 2 stromky plumcotu a oba byly neco jineho

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 14.4.2016 12:08

Situace místo aby se postupně zlepšovala, tak se naopak postupně zhoršuje. Největší moje "Waterloo" byla zásilka ze Zoji Semily, kde nesouhlasilo vůbec nic. Zajímavé je, že si dali práci například se zamaskováním Sylredu, kde místo něj dali Leskoru, která zraje ve stejnou dobu. Pan Kamil nějaké prodejce chválí, ale i když pár stromků souhlasí, tak to ještě neznamená, že je navždy vyhráno. Nejlepším příkladem je Uherský Ostroh, kde jsem byl zpočátku také velmi spokojen. Z Bojkovic mám Primissimu Delbard, Amsdenovu a Špendlík. Primissima a Amsdenova se dá celkem snadno poznat, Špendlík taky. Co se týče Klivie, tak se ukázalo, že záměna je zde také možná. Ta dotyčná broskvoň byla ovšem skvostná. Silně vitální a bez chlorózy a kadeřavosti. Jaký to rozdíl oproti broskvoni z Kruhu u Jilemnice, která byla a stále je kadeřavosti plná. Otázka je, jak to bude s těmi novými německými odrůdami. Nezbývá než jejich plody porovnat třeba s Milanem, který je má také. U švestek se ale záměna poznává hůře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 14.4.2016 12:42

Otázka je, jak to bude s těmi novými německými odrůdami.

Jak by řekl klasik: Buďte rádi, že to vůbec roste, je to modrý a dá se to jíst smiley.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 14.4.2016 20:27

Jak vidno, pane Petře, tak i u mnou chválených prodejců k nějakým záměnám došlo. Další problém spočívá v tom, že dobří školkaři často stromky nezasílají, je možný pouze osobní odběr, což potencionální kupce z větší dálky může odradit. Nákup z pohodlí domova a úspora času jsou jistým lákadlem, ale zkušenosti s většinou tuzemských zasilatelství jsou mizerné. Téměř veškerou ovocnou sadbu si proto připravuji sám. Chápu, že to není univerzální návod pro každého pěstitele, pro zkušebníky nových odrůd už vůbec ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 141.135 (?), 14.4.2016 20:46

A osobní odběr něco řeší? Vy poznáte z mladého stromku, o jakou odrůdu se jedná? surprise

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 14.4.2016 21:33

Osobní odběr je dobrý u školek, ve kterých k záměnám nedochází a zboží nezasílají. Nemnožím příliš obsáhlý sortiment, tudíž většinu odrůd poznám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 141.135 (?), 14.4.2016 22:21

U školek, ve kterých k záměnám nedochází, je irelevantní, jestli si zboží vyzvednete osobně nebo si ho necháte poslat. U školek, kde k záměnám dochází, je to irelevantní taktéž, protože většina neprofíků odrůdu určitě nepozná, i kdyby si pro stromky dojela osobně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika