Praskání plodů



Stránky: 1,  2   
host - 20.22 (?) 
12.7.2009 6:28, zobrazeno: 16995x

Na odrůdě, která teď dozrává mi praská většina plodů od ťopky, vytvoří se dutina, do které nalezou škvoři a mravenci.Je to počasím, odrůdou,pěstováním?Existuje něco proti tomu?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 12.7.2009 23:32

Je to počasím, odrůdou, pěstováním.
Nic proti tomu není nebo já pomoc neznám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.50 (?), 15.7.2009 12:53

K uvedenému problému jsem 20.2. v této diskuzi popsal, jak předcházet tomuto nedostatku. Od začátku tvoření plodu provádím postřik na list přibližně 4% roztokem hořké soli po 14ti denních intervalech do poloviny července. Broskvoń vápním před zimou, stejně jak ostatní ovocné stromy po třech letech a dodávám začátkém září draselnou sůl. Pěstuji broskvoń, pravděpodobně Red Haven, na nezatravněném pozemku již nejméně 20let. Stromek jsem naočkoval na semenáček vyrostlý s pecky nešlechtěné broskve, které zrají zpravidla až v září. Stávající strom tvoří dutou korunu kterou pravidelně zmlazuji a je bez klejotoku. Slabinou zůstává stále ochrana proti kadeřavosti a proti mšicím. Výše uvedené postupy jsem získal od Dr. Pelešky a byl bych rád, kdyby pomohly i dalším zahrádkářům. Zajímavé by byly i výsledky těch, kteří mou před půl rokem uvedenou metodu letos snad použili.  S pozdravem Hora.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.102 (?), 15.7.2009 18:23

Oprava poslední věty mého předešlého příspěvku:

Zajímavé by byly i výsledky těch, kteří tuto před půl rokem uvedenou metodu letos snad použili. H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 16.7.2009 23:17

Věřím tomu, že o svoji broskev opravdu s láskou pečujete, ale nevěřím tomu, že by ta vaše péče zamezila praskání plodů. To je totiž odrůdová vlastnost některých ranných!!! broskví. Vás se to tedy netýká - Red Haven mezi ně nepatří. Ranné odrůdy totiž špatně vytvářejí jádro a špatně vyvinutá pecka je základem praskání plodů.  Specielně odrůda Har Brite je toho příkladem. Sám máte zkušenost, že jste zasel pecku pozdní odrůdy.

Pro hosta20.22 - když se ponoříte hlouběji do této diskuze, najdete tam podrobné odpovědi na vaši otázku. Bylo toho tu mnoho napsáno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Děda Hary - (21) - 99.41 (?), 16.7.2009 23:28

Pane Skála, o pár vteřin jste byl rychlejší 100pro s Váma souhlasím tak to dělají ranné odrůdy já jsem tomu říkal broskev s masem(škvor).Hodně zdaru Děda Hary.Tak co hoši už můžu očkovat? Už mi škube rukami.Myslím tím broskve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 22.7.2009 0:07

Dědo Hary vám říkají i doma? S tím očkováním bych ještě počkal Nebudou vyzrálá očka broskví. Půjde ale roubovat ostatní peckoviny za kůru, nebo plátováním. Tak se zatím vydovádějte při tom, nebo zatím můžete brousit vercajk. Střední část letorostu u třešní, višní, švestek, meruněk atd. už by se dal použít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 6.101 (?), 20.7.2009 18:54

Rád uvěřím argumentům, že ranné odrůdy broskvoní trpí silněji praskáním plodů tesně před jejich dozráním než odrůdy zrající později. K procedůrám které ted' během léta provádím jsem byl ale donucen, protože i Red Haven trpěla tak silně nedostatečně vyvinutou peckou a následným propadem, že nejméně 2/3 úrody skončilo v popelnici. Upozorńuji, že i po výše uvedeném postřiku nemizí problém stoprocentně, ale nestojí i to za pokus? Hora.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 252.132 (?), 23.7.2014 12:45

Táto téma ma veľmi zaujíma, lebo i ja mám broskyne. Mám 3 stromky, každý iná odroda. Redhaven, Inka a Flamingo. RH je úplne v pohode, krásne, veľké, veľmi chutné, sladké a šťavnaté plody. Tento rok mi dozrievala v polovičke júla (července). Ale problém mám s tými zvyšnými dvoma. Plody týchto odrôd - Inka a Flamingo sú od stopky snáď všetky (alebo väčšina) popraskané a kôstka je vyžraná, či vyhnitá a je tam mnoho škvorov. A to sú neskoré odrody, u ktorých by podľa uvedených príspevkov nemalo k tomuto javu dochádzať. RH už máme všetky zjedené a tie nemali ani jednu takto poškodnú kôstku. Inka ešte dozrieva, ale asi nedozreje, lebo trpí popísaným nedostatkom. Flamingo má posledný plod (z celkového počtu 4ks) :-) a ten nie je prasknutý, ale ožraný asi od mravcov, či akej hávede. Tak mi teraz prosím vysvetlite, ako je možné, že tieto neskoré odrody trpia takými istými neduhmi ako odrody rané. A dá sa dajako predísť tomuto nepeknému javu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 58.151 (?), 10.8.2014 14:58

Mám podozrenie či praskanie kôsok (pecky) nesúvisí hlavne s nadmernou pôdnou vlhkosťou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika