Poškozená kůra broskvoně



Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?)
26.2.2017 16:32

Vypadá to nadějně, jestli se rozjede nezaponeňte v období květu prostříhat a až potom přihnojit (Hortilon pro broskvoně).Pro příště zvažte chránič kmínku, i taková domácí micina dokáže mladý stromek doslova odrovnat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
gardengirl - (3) - 8.87 (?), 26.2.2017 13:34, zobrazeno: 6079x

Ráda bych se poradila, jak mám postupovat při ošetření takto poškozené kůry broskvoně. Jedná se o poškození mrazem? Postižený je kmínek ze všech stran, jedná se o cca 6letou broskev Favorita moretini a nikdy v minulosti se neobjevilo, až letos. Okousané to nevypadá. Jsme 500mnm.  Je postižení v tomto rozsahu pro stromeček fatální? Někde jsem četla, že se mají praskliny očistit na dřevo, ale to by zasáhlo velké plochy a značná část kůry by chyběla. Mám před případným ošetřením stromek ošetřit nějakým fungicidem, nebo až potom? Mám ho ještě natřít na bílo, teď na konci zimy, nebo už ne? Bylo by vhodné jej na jaře přihnojit, aby lépe regeneroval? A čím?

obr1
obr1
OBR2
OBR2
obr3
obr3
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 26.2.2017 15:31

Stromeček okusala osoba, nebo obsluha stroje, provádějící onen výkop.Prostě jim broskvička stála v cestě.Ty rány nebudou asi to nejhorší co ji mohlo potkat, vypadá to tak že přišla o značnou část kořenové soustavy, což už asi fatální bude. zkuste nafotit korunku s větvema.Pokud jsou větvičky lesklé s napnutou kůrou a pupeny se zvětšují, potom má smysl se pokusit o zachranu.Hlavně nezalévat a nehnojit!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
gardengirl - (3) - 8.87 (?), 26.2.2017 15:41

Manžel se dušuje, že se stromku ani nedotkl, ono to vypadá, že je výkop blízko, ale není a je cca 20-25cm hluboký na hadice závlahy a na kořeny nenarazil. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 26.2.2017 15:58

No nevím takové "mrazové desky" jsem ještě neviděl.Podle těch fotek je se stromečkem ámen, ale není vidět co se děje výš. Jestli se chcete pokusit o záchranu, tak nejdřív vyčistěte ostrým nátrojem rány.Rány nezvětšujte, pokud se objeví zelené lýko, může být broskvička ještě živá.Potom jí ošetřete proti kadařavosti měďnatým přípravkem Kuprikol, Champion (i ty rány) až postřik zaschne, zatmelte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
gardengirl - (3) - 8.87 (?), 26.2.2017 16:25

Děkuji, vyzkouším. Mladé větvičky jsou čerrvené, lesklé s nachystanými pupeny. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 26.2.2017 16:32

Vypadá to nadějně, jestli se rozjede nezaponeňte v období květu prostříhat a až potom přihnojit (Hortilon pro broskvoně).Pro příště zvažte chránič kmínku, i taková domácí micina dokáže mladý stromek doslova odrovnat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.227 (?), 26.2.2017 17:11

Je to mechanické poškození, tedy aspoň u většiny ran. S mrazem to nebude mít nic společného. Zatřete to latexem, Jinak ale na šestiletý stromek, to je proutek. Tak silný bývá dvouletý. Právě tam může být problém. Slabá výživa celého stromku včetně kmínku a pak je náchylný na cokoliv. To mohou být některé poškození.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 26.2.2017 18:49

Mi tak někdy poškrábou mladý stromek kočky. Pokud to stříknete kuprikolem a zatřete latexem, bude to v pořádku. Poškozená kůra se mi dobře hojí i po omotání bílým papírem. Ale to dělám spíš na podzim a v květnu to sundávám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pata - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 54.251 (?), 26.2.2017 23:07

Osobně bych vyčistil rány do čista, Vše co nedrží pryč a zatřel něčím kvalitnějším. Například stromovým balzámem. Já používám Tervanol S - je to asi nejlepší prostředek na ošetření takových ran.
Nevidím jak moc je broskvička poškozená, ale podle těch fotek by to měla rozdýchat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika