Podzimní termín výsadby broskvoní



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?) 
11.11.2013 17:40, zobrazeno: 95296x

Broskvoně nemají podzimní vysazování moc rády a i já dávám přednost jarní výsadbě mírně narašených stromků. Přesto ale pokud nechci stromky dávat přes zimu do sklepa, nebo je zahrabávat na ležato do hlíny na zahradě, tak by mě zajímalo, jaký vliv má při podzimní výsadbě okamžitý řez provedený při této výsadbě. V minulém roce mně paní v prodejně se stromky ostříhala při tomto podzimním nákupu stromek, než jsem řekl "švec", ale přesto, že mi toto zastřižení na spodní dva spící pupeny nebylo moc vhod, tak díky mírné zimě stromek na podzim zasazený, na jaře dobře obrazil. Ale asi více záleží na průběhu zimy, než na radikálním zkrácení (odstranění skoro celé korunky) při podzimní výsadbě. Kmínek by mohl vyschnout tak jako tak, s korunkou i bez ní, že?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 11.11.2013 18:39

Pokud přesazuji ze školky na cílové stanoviště a stromek "cestuje" tak 48 hodin, je jedno jestli přesazuji po opadu listí nebo před jejich rašením.

No možná je lepší stříhat rovnou na cílový počet oček než s rezervou "o 5 oček na každém výhounu více", protože na jaře si těžko vzpomenete, jak vyzrálý byl růstový vrchol výhonu, podle kterého poznám jestli jde o letorost nebo předčasný obrost. Podle stylu střihu na čípky (paní prodavačkou) předpokládám, že Vám ostříhala předčasný obrost na jednoletém špičáku. Je možné, že když by jste na jaře odstřihl i ty patky, tak by vám z kmínku narostly letorosty pro založení korunky silnější a napodzim by i předčasný obrost při správném zaštipování dal obdobný výsledek jako založení korunky z předchozího předčasného obrostu.

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 11.11.2013 19:57

No nevím, Stando, jestli je to jedno. Nemám s podzimní výsadbou dobré zkušenosti, přesto se opět stalo, že jsem nucen řešit toto dilema. Nechce se mi ale stromky někde skladovat, nebo je zahrabávat na ležato do hlíny (kořeny s kmínkem). Sázet je na cílové stanoviště na podzim je ale velký risk. Údajně snad proto, že přes zimu korunka s kmínkem v mrazech vyschne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 11.11.2013 20:09

moje zkušenost je, že doba od vyrytí do nasázení musí být co nejkratší. Na podzim je nebezpečí, že až rašení/nerašení na jaře ukáže, že stromek stál týden někde s kořeny přehozenými jen hadrem či igelitem. Tohle dobou běžněmnozí přesazují/školkují podnože do školky a neřeší, že by se neujaly.

Dokud nemrzne a zároveň neprší, nezapomeňte zalévat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 11.11.2013 20:22

Dík za Vaše zkušenosti. Jen potvrzují, že nejlepší doba k přesazování broskvoní je na jaře. Nedělal jsem to nikdy jinak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 11.11.2013 20:28

Nejhorší kombinace je vyrýt napodzim a sázet na jaře.

V ostatních případech se mi ujalo vše na 100%, takže nemohu soudit, co je lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 11.11.2013 20:41

To je, Stando, zajímavý postřeh, že nejhorší je vykopat na podzim a sázet na jaře. To si budu pamatovat. Ovšem těch na podzim vykopaných a ještě na podzim zasázených se neujalo na jaře i tak poměrně dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 11.11.2013 21:05

Při podzimním přesazování peckovin (tedy i broskví) hrozí naskládání více chyb než na jaře. Na jaře vám nehrozí předčasné odlistění, vyrývat ze školky můžete až když půda rozmrzne. Ve školce si nekoupíte stromek který započal rašení a pak uvadl ale na podzimním stromku nepoznáte, že prodejce zanedbal obsypání kořenů v zakládce. Při podzimní výsadbě lidé často zeminu neušlápnou s tím, že přeci vzduch lépe izoluje proti mrazu. Jenže pak přes vzduchové kapsy ke kořenlm nemůže vlhkost a nemají se kam kotvit nové vlásečnicové kořínky. Takže co nejkratší doba od vyrytí po nasázení, dobře ušlápnout a prolít vodou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 0.55 (?), 11.11.2013 20:27

Broskve jsem zatím vždycky sázel na podzim - bez problémů. I letos na podzim jsem byl nucen jeden stromek vysadit, tak se uvidí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 11.11.2013 21:12

Termín výsadby broskvoní - zdejší každoroční oblíbené téma.  Já patřím k vyznavačům podzimní výsadby, která se mi dosud jeví jako bezproblémová, ovšem při dodržení několika jednoduchých pravidel. Zde na fóru je však silnější skupina pěstitelů, která před podzimní výsadbou varuje. Jejich varování mě loni na podzim dokonce znejistěla do té míry, že namísto jedné plánované broskvoně jsem se rozhodl koupit dvě. Jednu jsem podle původního záměru vysadil hned a tu druhou - záložní jsem pro jistotu uložil do studeného sklepa jako "jarní" pojistku úspěchu. A jak to dopadlo?... Na jaře jsem musel ten záložní stromek věnovat kolegovi z práce. Dobře mi tak, měl jsem věřit vlastní předešlé zkušenosti a nenechat se rozviklat.

Ony jednoduché zásady podzimní výsadby jsou zde:1) nákup a výsadbu provést co nejdříve, ihned po zahájení podzimních prodejů, 2) minimalizovat dobu obnažení kořenů při přepravě a manipulaci (zásilkové prodeje nejsou vhodné, nejlepší je osobní odběr přímo ze školky), 3) před výsadbou ponořit spodní část stromku na 24 až 48 hodin do vody, 4) zastřihnout korunku na cca 4 pupeny na každém výhonu, neperspektivní výhony zcela odstranit, 5) veškeré řezné rány pečlivě zamáznout voskem, 6) zastřihnout poškozené a roztřepené kořeny, všechny zdravé kořeny ponechat a chránit, 7) při výsadbě přisypávat zeminu postupně a prolévat vodou, 8) až do zámrzu kontrolovat vlhkost kořenového zásypu, případně zalévat, 9) přes chladné zimní období až do doby počátečního rašení chránit kmínek proti vysušování větrem a suchým podchlazeným vzduchem a rovněž proti prudkým teplotním změnám jeho obalením vhodnou neprodyšnou bandáží - k tomu používám mirelonové izolační trubky, volně navlečené na kmínek. Každá tato dílčí zásada má svůj logický důvod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika