Podzimní termín výsadby broskvoní



Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?)
11.12.2016 12:09

Opíšu zde část z knihy OVOCNICTVÍ (Jan Blažek a kol. 1998): v suchých oblastech, kde nebývá během zimy sněhová pokrývka, mohou být stromky po podzimní výsadbě poškozovány v důsledku nedostatku vody. Nejcitlivější jsou broskvoně, protože aktivita jejich kořínků začíná až při vyšších teplotách. Z toho důvodu je u nich nejspolehlivější jarní výsadba až na začátku rašení "z půdy do půdy".   I v jiné literatuře (např. Richter, Kalášek-Meruňky, broskvoně na zahrádce nebo Bažant a kol.- Pěstujeme broskvoně) se doporučuje jarní výsadba. Myslím si že to není dogma, jen ze dvou možností se jarní výsadba jeví jako přijatelnější. Kdysi jako začátečník jsem využil těchto rad a u jarní výsadby už jsem zůstal. Samozřejmě, protože na podzim jsem nikdy žádnou broskvoň nesázel, nemohu ani tuto dobu výsadby doporučit. Nicméně respektuji že jiní tak s úspěchem činí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 4.12.2013 9:42

Někdy je u nás v zimě "pěkná" sibérie, pobude a na jaře, nebo na podzim příštího roku abych kupoval nové stromky.Jedná se hlavně o teplomilné dřeviny.Letos jsem to udělal jinak.Pořídil jsem tři čtyřicetilitrové květníky, a zasadil tam několik stromků, hlavně meruňky, broskvoně.Klidně tři do jednoho.Až zesílí, zmocní... počítám že napřezrok, je zasadím na stanoviště.Přes zimu jsou ve sklepě-nezmrznou,nevyschnou.No když si můžete pořídit tříletou broskyňku bratru za 1200KČ?,tak je to sázka na jistotu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 18.3.2014 14:22

Díky teplé zimě na podzim zasazené stromky broskvoní zdárně přežily a už obrazily. Někdy riskantní podzimní výsadba má nyní výhodu v tom, že stromky budou vůči těm vysazeným na jaře v růstu napřed.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 18.3.2014 19:52

Ale k čemu je taková výhoda, když stejně v prvním roce po výsadbě by neměly plodit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 18.3.2014 19:56

ale když Vám vyroste delší předčasný obrost, může v druhém roce po vysazení dát o 30% vyšší výnos, nebo se vyhnete situaci, kdy přírůstky v prvním roce jsou tak malé, že radši oželíte úrodu i v druhém roce, aby byla dobře založena korunka a stromek nezbabčel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 18.3.2014 20:32

Tak dobrá, máte pravdu v tom, že když broskvoň přežije podzimní výsadbu do jara, může mít oproti jarní výsadbě náskok, ale zda bude mít také v následujícím roce o 30% vyšší výnos, to už záleží na více faktorech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 11.12.2016 10:50

Jelikož se v jiném vlákně znovu píše o jarním termínu výsadby broskvoní jako o tom nejlepším, tak jsem vybral z emailu pana Wimpiho pár řádků o podzimná výsadbě. Wimpi píše:

Nejvíc mě štvou dogmatici, kteří dokola tvrdohlavě omílají traktáty ze středověkých kronik, aniž by se ráčili přesvědčit, že zeměkoule se může točit i na druhou stranu. Broskvoně jsem jindy než na podzim nesázel a nikdy mi žádná neuschnula. Když jsem sázel své prvé 3 broskvoně, panovaly celý leden a skoro až do půlky února holomrazy, půda promrzla do 30 cm ale zasazené broskvoně se ujaly. Je však třeba dodržet několik jednoduchých zásad.

-       stromek před sázením na několik hodin namočit (klidně celý)
-       sázet co nejdříve, dokud není půda moc studená či promrzlá, nejlépe hned po zahájení podzimních prodejů v ½ října
-       pořádně prolít jámu + zalít po výsadbě, udržovat půdu přiměřeně vlhkou až do příchodu mrazů
-       ihned silněji zastřihnout korunku a tím redukovat odparnou plochu + rány zatřít
-       navléci na celý kmínek mirelonovou trubku, která významně snižuje odpar (používá se jako izolace potrubí), nebo něco podobného.

Tolik pan Wimpi. Osobně považuji za nejdůležitější to silnější zastřižení korunky ihned při podzimní výsadbě a dřívější neúspěchy přičítám právě ponechané korunce až do jara. Z těch Wimpiho bodů dělám prakticky jen tento a v průběhu zimy občas stromky zaleju i s kmínkem. Stromky na jaře vyraší bez problémů a výhody podzimní výsadby zhodnotil v předchozích příspěvcích pan SvK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 217.76 (?), 11.12.2016 11:44

Broskvoně sázím na podzim naprosto stejně jako ostatní ovocné druhy - bez nějakých zvláštních zásad. Nikdy se nestalo, že by se stromek neujal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 11.12.2016 12:09

Opíšu zde část z knihy OVOCNICTVÍ (Jan Blažek a kol. 1998): v suchých oblastech, kde nebývá během zimy sněhová pokrývka, mohou být stromky po podzimní výsadbě poškozovány v důsledku nedostatku vody. Nejcitlivější jsou broskvoně, protože aktivita jejich kořínků začíná až při vyšších teplotách. Z toho důvodu je u nich nejspolehlivější jarní výsadba až na začátku rašení "z půdy do půdy".   I v jiné literatuře (např. Richter, Kalášek-Meruňky, broskvoně na zahrádce nebo Bažant a kol.- Pěstujeme broskvoně) se doporučuje jarní výsadba. Myslím si že to není dogma, jen ze dvou možností se jarní výsadba jeví jako přijatelnější. Kdysi jako začátečník jsem využil těchto rad a u jarní výsadby už jsem zůstal. Samozřejmě, protože na podzim jsem nikdy žádnou broskvoň nesázel, nemohu ani tuto dobu výsadby doporučit. Nicméně respektuji že jiní tak s úspěchem činí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.1 (?), 12.12.2016 9:30

U sebe doma jsem sázel dvě broskve a jednu nektarinku na podzim, nic jsem nezastřihoval až na jeře. U rodičů další tři broskve na podzim, stejný postup. Všechny krásně rostou.  Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 12.12.2016 9:39

Já jsem právě taky rozpačitý z toho odrazování pro sázení na podzim. Sázel jsem stejně jak vy, v listopadu, jeden rok broskvoň, druhý rok broskvoň a nektarinku, zastřihával na jaře při rašení, a všechny 3 bez jediného problému.

Ale letos budu podnikat výrazně drastičtější pokus - mám 7 broskvoní zasazených v záhoně, a budu je na stanoviště stěhovat v některém teplejším období v lednu, tak uvidíme, jak se na to budou tvářit. Na jaře sem napíšu výsledek. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika