Ohenry, Guglielmina, Fairtime - velmi pozdni broskvone



Tomas75 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (50) - 33.126 (?)
8.10.2015 15:06

Dobry den pratele ovocnari,

jen informativne uzavru toto tema. Vsechny pozdni broskvone dozraly. Posledni a nejpozdnejsi FAIRTIME jsem nasel spadle pod stromem kdyz jsem se v utery vratil z tydenni dovolene z Italie. Cili za moji lokalitu a za tento rok mohu potvrdit ze pozdni broskvone jsou u nas schopne dozrat. Jedinou otazkou je chut. Nam s manzelkou chutnaji. Sladke jsou, mekke taky, stavnate tez. Pro srovnani jsem si koupil v Albertu pozdni broskev odruda Tardibelle. Tady me broskve vychazi mnohem lepe chutove. Je to jasne, koupena broskev byla podtrzena, tim padem ji chybela sladkost i stavnatost. Bylo to takove nedozrale nic s jemnym broskvovym nadechem. Podruhe bych si ji nedal. Jist se dala - ale musim rict ze na domacich broskvich jsem si pochutnal mnohem vice. I kdyz Tardibelle byla asi o polovinu vetsi. Nicmene shodou okolnosti jsem mel to stesti ze jsem byl minuly tyden v Italii - Rim a tak jsem si koupil i broskve na tamnim trzisti a nebudu lhat - byly o neco chutnejsi nez ty moje. Coz jsem si lehce overil tim ze je manzelka snedla drive nez par mojich dovezenych z domova:) Takze asi tak na zaver k tomuto tematu...

Tomas

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
         
Tomas75 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (50) - 34.177 (?), 20.9.2015 22:47

Dobry den pratele ovocnari,

den D. Nebo spis O - jako Ohenry. Muj prvni sklizeny plod z odrudy O henry v zivote. 

plod cely

plod rozpuleny

Fotky povi vse, krome chuti. A chutove zhodnoceni prvniho plodu. Osobne bych dal 80%. Stavnatost je, ale chybi plna sladkost. Je chutove o neco horsi nez Spring Lady - te bych letos dal 95%, ale je kazdopadne vyrazne chutnejsi nez supermarketove broskve - tem bych dal tak 40 procent.. Ohenry (+45 po RH) je schopna dozrat a nabidnout velmi priznivou chut. Ja urcite stromek vykopavat nebudu. Je to prijemne prodlouzeni broskvove sezony a jak psal vyse pan Petr - lepsi Ohenry nez koukat na prazdny stromek Cresthaven. Na ohenry mam jeste 4 plody - tak popisu pristi tyden zda jeste nedoslo ke zvyseni cukernatosti plodu + budu samozrejme referovat i o jeste pozdejsi Guglielmine a nejpozdnejsim Fairtime. A na zaver mi prominte ze se jeste pochlubim z jineho soudku.

Ma prvni uroda a jsem na ni hrdy

pro zvedavce a zapalene citrusare je to mandarinka unshiu odruda Slava Vavilova. Trilety stromek, foceno dnes...

Tomas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.149 (?), 20.9.2015 23:33

Ta broskev je pjekna, ale radši si vezmu tu mandarinku. Díky. Johny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Tomas75 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (50) - 61.150 (?), 26.9.2015 20:13

Dobry den pratele ovocnari,

po tydnu posilam aktualizaci :

OHenry - zraly, chutove velmi dobry, je tam mix sladkosti a jemne kyselosti (sladkost prevlada). Pro mne urcite broskev kterou muzu doporucit - plne dozrava a chut prijemne potesi.

Guglielmina - tady mam pocit ze bud jeste neni uplne zrala, nebo proste uz chutove lepsi nebude. Mam pochybnosti - vsechny znaky totiz vykazuji zralost (vune, velikost, barva, snadne utrzeni] ale ulpiva na pecce. To mne jedine drzi v pochybnostech zda je opravdu zrala. Chutove sladka, fadne sladka, bez naznaku kyselinek, duznina je takova sussi, mam pocit jakoby gumova. Chutove dobra, ale urcite ne tolik jako Ohenry. Z tech tri je chutove nejslabsi.

Fairtime - no a k memu prekvapeni je uz zrala i Fairtime. Zatim tedy jen plody ktere jsou na jizni strane stromku, zcela otevrene na slunce, ale jsem i tak prekvapen - protoze jsem cekal ze by to melo jeste asi 10 dni trvat. Tak bud to neni Fairtime, nebo? Kazdopadne z prvniho utrzeneho plodu musim konstatovat ze je chutove nejlepsi. Jde vyborne od pecky, je sladka s jemnym naznakem horkosti na konci, jemna v chuti, jakoby kremova. 

Jeste uvidime zda se chut Guglielmini a Fairtime s dalsim tydnem nekam posune, mrznout nema, tak by to mohlo jeste krapanek dozrat. Ohenry az na jeden plod kompletne snezen - takze tam uz reportovat nebudu. 

Jen pro doplneni : stromky jsem kupovat na podzim 2013, letos prvni uroda - Ohenry cca 5 plodu, Guglielmina cca 20 plodu a totez i Fairtime. Chutove vychazim pouze z mojich pocitu, nemam s cim srovnavat - ani jednu odrudu jsem nemel nikdy moznost ochutnat v optimalnich podminkach napr.Italie. Takze hodnotim pouze pocitove. Berounsko, jizni svah s celodennim oslunenim, 295 mnm.

Jinak jen abych to zaradil do nejakeho ramce pro predstavu - tento tyden jsem sklidil zlatou parmenu a jablko bohemia.

zleva : Ohenry, Guglielmina, Fairtime (nahore vejce pro porovnani)

zdravi

Tomas



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Tomas75 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (50) - 33.126 (?), 8.10.2015 15:06

Dobry den pratele ovocnari,

jen informativne uzavru toto tema. Vsechny pozdni broskvone dozraly. Posledni a nejpozdnejsi FAIRTIME jsem nasel spadle pod stromem kdyz jsem se v utery vratil z tydenni dovolene z Italie. Cili za moji lokalitu a za tento rok mohu potvrdit ze pozdni broskvone jsou u nas schopne dozrat. Jedinou otazkou je chut. Nam s manzelkou chutnaji. Sladke jsou, mekke taky, stavnate tez. Pro srovnani jsem si koupil v Albertu pozdni broskev odruda Tardibelle. Tady me broskve vychazi mnohem lepe chutove. Je to jasne, koupena broskev byla podtrzena, tim padem ji chybela sladkost i stavnatost. Bylo to takove nedozrale nic s jemnym broskvovym nadechem. Podruhe bych si ji nedal. Jist se dala - ale musim rict ze na domacich broskvich jsem si pochutnal mnohem vice. I kdyz Tardibelle byla asi o polovinu vetsi. Nicmene shodou okolnosti jsem mel to stesti ze jsem byl minuly tyden v Italii - Rim a tak jsem si koupil i broskve na tamnim trzisti a nebudu lhat - byly o neco chutnejsi nez ty moje. Coz jsem si lehce overil tim ze je manzelka snedla drive nez par mojich dovezenych z domova:) Takze asi tak na zaver k tomuto tematu...

Tomas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 8.10.2015 18:56

Díky, Tomáši, za informace. V pěstování velmi pozdních broskvoní jste zdejším průkopníkem, jak to vypadá. Letošní září bylo klimaticky příhodné, otázka je, jak by to z plody vypadalo, kdyby bylo v září více dní jako "včera dnes a zítra". Broskve v Albertu jsem vypustil z důvodu, který popisujete. Krásné, velké, ale příliš podtržené. Do velmi pozdních broskvoní by se mělo "pustit" více lidí, nějaký výsledek by určitě byl, i když trochu nejistý. Tardibelle bych taky zkusil, stejně jako Stanislav hrabě von Königgrätz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 97.214 (?), 1.2.2016 22:04

Zdravím Borci!

Náhodou jsem se dostal na vaši diskusi, bo hledám něco nejranějšího a konečně musím sehnat may crest... ale Ohenry a ostatní mne také velmi zajímají a hlásím se o očka:)

Ale proč reaguji... nevím jak průkopníci, zato my pokusníci... každoročně mám pláňky v pulce- koncem září jakříkáte, není to ono..dozrávají na parapetu a jsou "ještě jeditelné", zato jedna bělomaska kupodivu přijatelné chuti s červenou peckou... trochu tužší než rané, chuť nic moc... ale je to ta co je lepší než holej stromek... v loňským suchu naopak byly plody horší... chce to zkrátka vodu...(olomoucko, 240nm, rovina bez jižního svahu:(

O odrudy 60+ se hlásím...:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 25.8.2016 10:38

Už se moc těším na Vaše poznatky, Tomáši. V letošním roce budou tyto pozdní odrůdy jistě kvalitní. Počasí tomu přeje.yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Tomas75 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (50) - 4.208 (?), 29.8.2016 21:23

Dobry den Petre, dobry den pratele ovocnari,

teple pocasi techto dnu paradne preje vyzravani broskvoni. V mem pripade CRESTHAVEN ktera je aktualne zcela zrala a sklizim ji. Overil jsem si letos (diky mrazove probirce) zabaleni broskvi do pytlicku ze zaclon proti vosam a je to naprosta parada. Sice pracnejsi, ale broskve muzete nechat na strome do uplneho vyzrani, resp. az do okamziku kdy sami upadnou do pytlicku. A to je paradni chut. Samozrejme ale lze realizovat pouze u mensiho poctu plodu. Na mem cresthavenu letos cca u 15. Vice jich jarmi mraziky nenechaly. K pozdnim broskvonim: 

OHENRY - tvrda, ale uz nabira na velikosti. Pri tomto pocasi dozraje urcite. Bohuzel jarni mraziky mi nechaly na strome pouze 3 plody. Presne o nich vim, hlidam je a uz jsou v pytlicich.

GUGLIELMINA - jarni mraziky snasela nejlepe, zustalo na strome cca 20 plodu ale zatim u nich pozoruji jen drobne naznaky zvetsovani svedcici o nastupu dozravani. Zcela tvrde. 

FAIRTIME - nejpozdnejsi (cca +60 po REDHAVEN) - bohuzel jarni mraziky prezil pouze 1 plod a to jeste ve stinu u zdi. Zatim visi na vetvi a nijak se nezvetsuje.

Oproti lonsku i pres studenejsi prubeh srpna nepozoruji zadny vyrazny posun v dozravani. Cresthaven sklizim priblizne ve stejne dobe jako loni. Pokud vydrzi tohle pekne a teple pocasi i v zari tak verim ze i nejpozdnejsi broskvone opet dozraji. Budu Vas informovat.

PS : letos jsem ulovil paradni kouselk - velmi ranou broskev FRANCOISE  /cca -40 REDHAVEN/ - bude tedy zajimave pristi rok sledovat zda dozraje v nasich podminkach i tato velmi ranna odruda. Pokud ano tak by slo v dobrych letech natahnout sklizen broskvi na vice nez tri mesice. Alespon v moji oblasti - Berounsko, jizni svah, 290 mnm. 

Tomas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 196.17 (?), 29.8.2016 21:38

Taky mám nějaké malé a zelené plody, ale nikoliv na oficiálně velmi pozdní broskvoni, nýbrž na falešném Babygoldu. Kdo ví, co mně ty "machři" zase poslali za "faleš".smiley Francoise je určitě zajímavý typ, alespoň vyzkoušíte, jestli dozraje opravdu už koncem června. Nějaký posun v dozrávání byl, ale myslím, že jen v červenci. Přesto by nebylo špatné čekat ještě na nějakou tu úrodičku velmi pozdních broskví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 196.17 (?), 30.8.2016 15:14

Přece jen to tak úplně nebylo. Cresthaven už sice dozrál v obvyklém termínu, ale třeba Flamingo, Envoy i Halehaven dozrál v termínu dřívějším a to v období běžného dozrávání RH. Halehaven a Envoy mnoho plodů neměly, ale Flamingo bylo hodně obsypané a přesto dozrálo dříve než obvykle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika