Nový výhon vedle starého pařezu (kmenu) broskvoně



Tondaa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 253.34 (?)
1.9.2014 19:59

..pánové zahradníci..-čtu tady..,jsem přivázal očko páskou,, --..jak krásně výstižné..

mimochodem -debata na téma..plítko kořenících broskví mi přijde..podivná..-když je častou podnoží pro broskev mirabelán, jež má kořeny, do planiny,..nebo se pletu?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 28.8.2014 13:25

Podorničí nezlepšujete ani při obmněně kultury. Maximálně dáte na 2-3 roky vojtěšku, která bohatě prokoření podorničí a tím humus dostanete i pod úroveň, kam zaoráváte nadzemní části biomasy.

Motýlek je pro ty s dobrou představivostí, že vezmete sektor 1/6 a protilehlý sektor také 1/6... a tedy na 4/6 zůstane kořenový systém v daném roce nepoškozen. A sektor je od okraje trvale udržované "bezplevelné mísy" po obvod koruny (či o stopu dál). Mísa pak tvoří tělo pomyslného motýla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 28.8.2014 15:26

Podorničí nezlepšujete ani při obmněně kultury

To není tak docela pravda. Bavíme se zde o zahrádkaření a ne o velkoprodukčních sadech. A zahrádkáři mají ve zvyku vykopat při výsadbě stromu jámu, a to tím hlubší, čím je ornice nižší a podloží pod ní horší.  A tak není výjimkou, že kořenový systém jádrovin na typových podnožích a broskvoní za celý svůj život prakticky neopustí jámu a vlastní podorničí sotva "ochutná".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 28.8.2014 21:09

Když už odbočujeme.

Znám pána, co kopal výsadbovou jámu pro pekanový ořešák tak velkou, že na něj přišli ze stavebního úřadu s tím aby ten nový sklep nejprve projednal, že jim chodí spousta "hlášení". Njn, jáma pojmula 4 tuny kompostovaného hnoje a 6 tun kompostu. Nyní je pekanovému ořešáku 26 let a je ještě "mladý", jen 14 m vysoký a 9 m široký...

Když kopal stejnou jámu o dva roky později pro druhý pekan, sousedi už se neplašili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 133.116 (?), 28.8.2014 13:21

Naočkuj to jak ti chlapi radí, bylo by škoda to nevyužít, já to taky udělal, stromek mi odešel a vyrazil mi zezpoda, pravda, až napodruhý se očko chytilo, teď mám nádhernou Red Havenku, plody jak menší jablka. Stojí to za to. Hnojení řeším hrstí NPK ke stromku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 28.8.2014 14:17

Jistě není nic těžkého naočkovat na docela hezkou podnož ušlechtilou odrůdu.Je konec srpna, podnož může ještě mít dostatek mízy.A když ne, už Vám radili.

Osobně bych Vám však poradil spíše koupi nového stromku.Cena do dvou stovek, takže co jste dal za zahradu je to jen drobák.Vyberete si odrůdu, která se Vám bude líbit, ušetříte jeden rok (i když stromek zapěstovaný přímo na místě může líp růst),stromek si nasadíte kam budete chtít.Dále Váš stromek se mi zdá dost blízko plotu.Ještě by tam mohl být jeden problém.Nevíte, z čeho roste.Zda při vyhnívání původního pařezu toto vyhnívání nějak nepoškodí po čase nový stromek.Přeci je jen svázán s původním.

Jinak, zkusit se má všechno, takže zkuste a uvidíte.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 201.22 (?), 28.8.2014 14:47

Existují i jiné teorie než ta, že je to způsobeno vyčerpáním živin, protože se to děje i v systémech, ve kterých se množství živin v půdě zvyšuje. Může se jednat o změnu v biogenním složení půdy (změna v množství bakterií a hub, mohou to vyvolávat někteří hlísti...).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 42.216 (?), 29.8.2014 21:38

Děkuji všem za projevenou účast a za dobré rady.  Dnes jsem na kmínek přivázal páskou 3 očka z jiné broskve (pokus o forkertovu metodu). Tak uvidím, jestli se něco ujme.

V nejhorším můžu pokus o očkování zkusit znovu na jaře a nebo rovnou stromek vykopat a zasadit jiný. Je sice poblíž plotu, ale broskvoňka se dá udržet v rozumné velikosti a snáší to dobře. Problém stromku byl, že byl hrozně metlovatý a listy měl až ve velké výšce. Nevypadal hezky. Jinak bych do něj nevrtal.

Myslím, že paní Lída tady někde má příspěvek, jak "omladila" broskvoň skoro "na babku" a ona zázračně obrazila. Nechal jsem se inspirovat, ale u mě se to nepodařilo. Stromek asi pozná, kdo má zelené prsty a kdo ne :-))

Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Tondaa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 253.34 (?), 1.9.2014 19:59

..pánové zahradníci..-čtu tady..,jsem přivázal očko páskou,, --..jak krásně výstižné..

mimochodem -debata na téma..plítko kořenících broskví mi přijde..podivná..-když je častou podnoží pro broskev mirabelán, jež má kořeny, do planiny,..nebo se pletu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 1.9.2014 21:46

Jenže tady podle olistění je jasné, že jde o broskvoňový semenáč nebo broskvomandloň a tedy žádná ZR, SJ, Mir, Marunke či meruňka.

U Marunke či SJ bych se bál do kořenů sáhnout, abych si nenadělal podrost nasekáním kořenových řízků. angry

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 19.12.2014 21:13

...padlí na lupině, z fota není jasné, jestli to mladý zelený valí ze starýho stromu nebo z pecky! U přeběhlých metlí to tak někdy dopadá, radikální zásah... Je lepší řezat postupně, pokud na zbylém kmeni nejsou plodnice hub, lze tento maxičípek využít jako opěrný kůl pro mladíka-samo, že jen dočasně-2-3roky. A kompost určitě přidat, nic neubírat-aby měl stromek z čeho uštrykovat tělo. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:43
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika