Nová odrůda broskvoně



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?) 
22.10.2013 18:28

ano, většina cv. je samosprašných a tak jsem zpočátku hledal "rodiče" toho původně jen semenáče určeného jako podnože. Před druhým pokusem o očkování se daný stromek zachránil nástupem do plodnosti v 3 roce od výsevu. No letos dal jediný sedmiletý strom přes 50 kg.

Harbinger jsme nikdy nezkoušeli, protože je neudlučitelný od pecky atd. Nejranější máme Favoritu Moretini III.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
host - 123.9 (?), 25.10.2013 14:10
Vyzkoušení broskvoně stylem jako ořešák J. Kamiše je nesmysl. Broskvoň se dá snadno množit a než by jste se rozhopal k registraci odrůdy, už by mohl mít přihlášku stejné odrůdy kdokoliv jiný. Je otázkou jaký je Váš cíl, pokud pouze předat odrůdu dál i za cenu, že na ní vydělá někdo jiný, pak cesta je snadná.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 231.119 (?), 23.10.2013 13:15

Keby ste sa ma, Stando, opýtal- ako konzumenta a súčasne pestovateľa, zoradím Vám požiadavky na novú sortu broskyne v poradí dôležitosti:

1. chuť a štruktúra dužniny, 2. vyrovnaná veľkosť plodov- viac rokov po sebe, obrovské štvrťkilové plody nie sú podmienkou, 3. udržanie typickej chuti plodov aj pri nadúrode, 4. odlučiteľnosť dužniny od kôstky, 5. chlpatosť šupky, 6. pružnosť dreva pri záťaži úrodou, sklon k vylamovaniu konárov, 7. odolnosť k mrazu a chorobám, 8. dostatočne bujný rast...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 24.10.2013 23:58

Letos měla již pátou úrodu a za tu dobu jsem se u ní nučit ten správně dlouhý řez, aby nepřeplozovala. Pokud ji nenechám přeplodit, dá mi špičkové plody. I v roce, kdy jsem nechal jednu větev přeplodit dala uspokojivou chuť i velikost plodů. Nevýhodou přeplození bylo zejména vzájemné vytlačování plodů = propad před sklizňovou zralostí. Odolnost k mrazu mi příroda umožnila posoudit průběhem zimy 2011/12. Letošní jaro jsem zase neměl čas, když bylo počasí a tak zůstala bez postřiku proti kadeřavosti, přesto měla příznaky pouze v rozsahu srovnatelném s příznaky na plně oštřených sousedových broskvích.

Tedy podle Vašich požadavků by nejspíš měla jít do registračního řízení. Přesto váhám, jestli nejít cestou nechat si jí jako základ dalšího zlepšování pokřížením s jinými cv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 14.9.2015 19:27

Zítra budu sklízet poslední plody letošní úrody z matečného stromu (celkem cca 45 kg). Stromky v sadech ÚKZÚZ byly zralé dříve skoro o týden, takže pan Bc. Tomáš Jan už má první předběžné hodnocení napsané a založené v deskách. S odlišností od odrůd zrajících ve stejném termínu nebude prý problém ani jak po strávnce morfologické, tak i po stránce chuťové. Tedy nezbývá než si počkat na další dvě úrody hodnocené už oficiálně (a tedy s příslušným správním poplatkem). První stromky by tak mohly být komerčně dostupné pro jarní výsadbu v roce 2018.

cool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 15.9.2015 21:53

Ještě obrázky. Ta menší s velkou peckou je Cresthaven. Moje nová má malou pecku i při velkých plodech (na fotce je letošní jen 160 g "malá")




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika