Nemocná nektarinka



Stránky: 1,  2   
host - 216.242 (?) 
6.6.2015 14:10, zobrazeno: 17816x

Dobrý den, nevíte co může bý t té naší nektaríně? myslím, že je to chloroza, stříkala jsem ji železem, ale nějak nepomohlo, větve na koncích schnoua plody jsou o dost menší než stromy vedle.  Poradíte, Díky


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 6.6.2015 17:59

Zdravím, chtělo byto detailnější foto poškožení.Může se jednat o nějakou houbovou chorobu, nedostatek mikroprvků, chlorozu,popřípadě nektarinku 2-3 krát týdně pořádně zalít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 216.242 (?), 6.6.2015 22:03

Mám ještě detail. foto, přiložím, zaléváme myslím dost, máme 4 stromy vedle sebe a má to jem tato. máme studniční vodu s tvrdou vodou...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 6.6.2015 22:57

Tvrdá voda je všeobecně méně vhodná,...až nevhodná k vyrovnání vodního deficitu jkak lidí, tak rostlin.Ale ta příznaky chlorozy na rostlině primárně nezpůsobila... to jen na okraj.

Listy nektariny vykazují chlorozu z nedostatku železa, ať jsou příčiny jakékoli, nebo znásobené.Pokud vedle stojící rostliny příznaky chlorozy nevykazují, je na místě ptát se PROČ, proč se vyskytly markantní rozdíly u dvou rostlin stejného druhu vysazených těsně vedle sebe.Může se u nich jednat o rozdílnou půdu,nevhodnou podnož, jiné podmínky stanoviště, ...poškozený stromek může být vysazen v horší půdě (bývalá vápenka, vápenné sutiny, zhutnělé podloží, utužená půda).Pokud je rostlina opravdu vysazená na podobném podloží, je možné, že rostlinu bez přesazení (poslední možnost)nezachráníte.Je třeba se pokusit o záchranu.Je zřejmé, že z nějakého důvodu rostlina nedokáže přijmout/využít půdní fond železa, a to i v případě, že ho v půdě je dostatek, nebo přebytek,ale může být v nevhodné formě.

Zelená skalice(síran železnatý) je poměrně slabá na akutní "hašení" palčivého problému, ale lze ji použít opakovaně postřikem na listy aniž by přehnojení hrozilo.Řeší slabé nedostatky železa.Při silném nedostatku Fe se příznaky neodstraní ihned, nebo vůbec né, a rostlina bude živořit, nebo zahyne.Je třeba použít hnojiva se železem v chelátové formě.Obsažená činidla pomohou využít i železo obsažené ve vodě.

Dále pomáhá mělké kypření půdy, zapravení kompostu, rašeliny,snížení PH síranem amonným.Při záchraně bude mnohem účinnější použít s rozmyslem a rozvahou všechny způsoby zde zmíněné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 6.6.2015 23:27

Ta nektarinka není v moc dobré kondici, vyholuje větve obrost je řídky a těch plodů tam taky asi moc nebude-zanedbaný řez?Dále je tam patrná kadeřavost, napadené listy otrhat a spálit.Ty žluté listy asi nebude chloroza, ale nedostatek dusíků, čím hnnojíte?Broskvoně v povzdálí vypadají být v pořádku, budou to asi mladší stromky které ještě nevyčerpaly všechny žíviny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 6.6.2015 23:35

Kadeřavost-lehká-je na broskvoni, ne na žloutnoucí nekt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.111 (?), 6.6.2015 23:41

U sousedky podobně vypadá broskvoň podežraná hryzcem... Nemáte ho tam?        Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 216.242 (?), 10.6.2015 9:15

Stromy jsou stejně staré, všude je stejná půda, stříkala jsem proti kadeřavosti, tu máme letos minimální. Jak prosím řešit ty listy, jak píšete nedostatek dusíku? Ty plody opadávají, na jaře kvetli všechny perfektně, máme vedle sebe dvě nektarinky a dvě broskve, ostatní stromy jsou v pořádku, jak je vidět i z fotky. Jak jsem již psala použila jsem postřik železa ale zatím jeden postřik, chystám se na druhý. u stromů máme záhon s rajčaty, ty také hnojím jen tekutými slepičinci, ale zaráží mě že je postižený jen jeden strom, ty konce větví jako by usychají, naj aře jsem se je snažila ostříhat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 10.6.2015 12:11

Není na kmínku klejotok, mrazová, úžehová deska? Nejsou v kůře kmínku kulaté dírky? Není v kmínku zarostlý úvazek-špagát, drát? Neutrpěly kořeny výraznější poranění při přípravě zeleninové části pozemku, při obrývání, okopávce? S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 10.6.2015 21:45

Zdravím, ono je to těžko, pokud Vám zasychají nové výhonky, bude problém spíš s nefunkčními kořeny.Možné je i popálení slepinčinci, broskvoně a rajčata by se taky neměly pěstovat společně.Rajčata potřebuji pro zdárný růst více vápníků, broskvoně naopak.Podle mně je jen pramála šance, že nektararinka přežije následující zimu.Pokud s chcete pokusit o zázrak skuste nějaké listové hnojivo typu Fytovit, alesoň 6-8 postřiků po 10-14dnech.Ke kořenům použijte hnojivo Hortilon pro broskvoně, ze začátku v nižší koncentraci než je uvedeno v návodu.Raději bych se věnoval těm zdravým stromům, aby je nepotkal stejný osud.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika