Nejchutnější odrůdy broskví



Stránky: 1,  2,  3   
host - 176.186 (?) 
31.10.2007 16:21, zobrazeno: 98072x
Ráda bych se seznámila s Vašimi názory na chuťově nejkvalitnější odrůdy broskví, bez ohledu na náročnost pěstování atd. (to už jde dohledat). Popisy, jak která odrůda chutná, bývají totiž dost indiferentní a já v tomhle ohledu nemám dostatek zkušeností. Samozřejmě, že jde o individuální názor, v naší rodině se např. moc neujaly bělomasé odrůdy a také jsem slyšela, že chuťově nejlepší bývají ty broskve, které se špatně odlučují od pecky. Také srovnání nebo žebříčky budou vítány, sortiment je dnes totiž opravdu široký.
Děkuji za Vaše příspěvky, Jana
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 136.34 (?), 27.12.2007 17:46

Spíše než podle chuti je třeba volit odrůdy podle lokality. Pokud nejste z jižní Moravy, tak asi bude nejdůležitější poznámka "odrůda vhodná i pro okrajové oblasti". Asi nezklame Red Haven. Mně chutnají i bělomasé broskve, např. Luna. Pokud chcete broskve na jídlo, asi nemá cenu pídit se po odlučitelnosti pecky a snadném loupání slupky. Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 27.12.2007 18:16

Myslím si podobně jako pan Pepík. Pro mě je nejchutnější ta broskev, která nezmrzne jako květ či neopadne jako holička.
   Dobré reference jsou o odrůdě Flamingo, plody jsem ale osobně nechutnal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 27.12.2007 22:18

Dobrý večer. Já mám v 500 m.n.m., kromě místního bělomasého semenáče který jde dobře od pecky, dobrou zkušenost s cv. Red Haven. Ten k radosti hospodyněk jde v plné zralosti dobře od pecky. Jako stolní je dobrý cv. Harbinger, který zraje 3 týdny před RH. Ten však je od pecky neodlučitelný. U nás jako všude v okrajových podmínkách je nutná pečlivá ochrana proti kadeřavosti listů. Hezký večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 165.59 (?), 18.2.2008 20:07

Nesouhlasím s názorem, že nejchutnější broskve jsou ty, které se špatně odlučují od pecky. Jsou to vesměs skoré kultivary, které kromě špatné odlučitelnosti velmi často trpí fyziologickým praskáním pecek. Relativní pocit výborné chuti je spíš dán tím, že jde o první broskve. Broskvoně pěstuji v nejteplejší části republiky téměř 20 let a tady je můj žebříček těch nejkvalitnějších, který porovnává 20 odrůd. Doporučuji odrůdy Cresthaven a Suncrest dozrávající u nás 20.-30.8., kromě skvělé chuti jdou krásně od pecky  ještě tvrdé pro zavařování. Pro opravdové labužníky bych doporučil tzv. cling nejlépe z řady Babygold (15.8.) a Katarina (8.8) chutí připomínající broskev s meruňkou s oranžovou dužninou, odlučitelnost je ale trochu horší. Pro pěstování v teplých oblastech do nadmoř. výšky max. 400m jsou výborné Triogem, Envoy a Burbank July Elberta dozrávající na začátku 2.srpnové dekády. Slovenská odrůda Flamingo stejně jako Redhaven mají většinou plnou odlučitelnost od pecky až po změknutí, chuťově hodnotím lépe druhou jmenovanou. Pokud pěstujete broskvoně v teplé oblasti, je docela dobré pěstovat takovou škálu odrůd, abyste je mohli nepřetržitě  konzumovat od začátku prázdnin (Favorita Merettinni III) až do poloviny září i déle (Madison). Mezeru mezi nejskorejšími odrůdami a Redhaven Vám vyplní např. Earlyglo. Stromky nikdy nepěstujte v mrazové kotlince, nejlepší jsou mírné svahy orientované na jih. Kupujte je a vysazujte zásadně na jaře, pokud ovšem nejsou vypěstovány v kontejneru s bohatým prokořeněním. Stromky vyrývané ve školce na podzim se málokdy ujmou, i když jsou přes zimu překryty hlínou nebo substrátem. Mimochodem teď o víkendu je vysoce aktuální postřik proti kadeřavosti, nejlepší je roztokem Kuprikolu (60g/10l vody) stromek doslova omýt. Pozdější postřik již nemusí být účinný a bude Vás čekat nemilé překvapení (květen) v podobě zdecimovaných stromků kadeřavostí. I.H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 186.98 (?), 19.2.2008 8:35

I. H. : Tomu říkám kvalitní příspěvek!!!

Ta catherina a baby gold budou trochu náročnější na teplo  než jmenované red haven a flamingo že?

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 165.59 (?), 19.2.2008 10:42

Zkuste pěstovat odrůdu Katarina, měla by dozrát i v horších podmínkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 183.144 (?), 14.3.2008 18:33
Dobrý den, musím potvrdit, že odrůda Cling 83 (Federica-Catherina) patří mezi nejchutnější, ačkoli je neodlučitelná od pecky. Řadí se mezi nejotužilejší odrůdy proti mrazu v květu, jež se velice blíží tzv. vinohradnickým semenáčům. jinak v sortimentu se nejde dost kvalitních i odlučitelných odrůd (Redhaven, Royal Glory, Suncrest aj.)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 172.35 (?), 5.3.2008 9:40

Nesouhlasím s tím že se musí broskve sázet pouze na jaře. Stejně jsou většinou vyorány na podzim tak že je lepší je hned zasadit. Spíš se jedná o to aby přes zimu neuschly. V případě větších mrazíků se dá zakrýt nějakou netkanou textilií nebo papírovým pytlem. Mluvím za sebe jako zahrádkáře a né jako velkopěstitele.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 80.39 (?), 5.3.2008 9:57

Přesně tak. Proto, aby neuschly, je lepší je sázet na jaře.  Vyorané na podzim jsou školkařem odborně uschovány. Když pak stromek na jaře kupujete, suchý si nekoupíte, vyberete ten rašící.. Když Vám ale uschl od podzimu zasazený v zahradě, co pak s ním? 
   Problém je, že žádanější odrůdy mohou být na podzim vykoupené a na jaře se prodává jen to, co zbylo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika