Letošní klejotok



Stránky: 1,  2   
tsvoboda - (11) - 161.38 (?) 
8.5.2014 12:01, zobrazeno: 9940x

Vyskytuje se u vás taky na broskvoních letos klejotok? Nikdy před tím jsem to v takové míře nezaznamenal. V podstatě u všech odrůd, které mám (hlavně ale Flamingo, Earliglo, méně u Redhave a Krasava). Čemu to přičítáte?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 8.5.2014 13:09

Vyskytuje. A také jsem to nikdy v takové míře nezaznamenal. Proč tomu tak je právě letos, to nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 49.173 (?), 8.5.2014 15:27

Klejotok mám ojediněle, zdá se mi, že se jedná o nerovnováhu mezi výkonností kořenového systému a nadzemních částí.  Řez provádím dle potřeby - zmlazuji tak staré vyholené větve. Řezné rány ošetřuji Balakrylem s 1% Kuprikolu.

Občas mi některá broskvoň (semenáč) uhyne, nikdy před tím nemá klejotok! Proto se domnívám, že se jedná o chorobu kořenů (asfyxie...).

Ostatní klejotok sem tam mají, nijak jej neošetřuji, časem zaschne sám a ránu tak chrání. Po vyschnutí se rána pěkně zavaluje. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 8.5.2014 18:46

Ale je zvláštní, že to projevuje po Této nezvykle teplé zimě. Jestli to nemá souvislost se zvýšeným tlakem houbových chorob. Například s nebývale silnou kadeřavostí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 8.5.2014 19:06

Myslím, že to spíš souvisí s hojnými srážkami v posledních dnech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 161.38 (?), 8.5.2014 22:18

nemyslím si, že je to srážkami. Od začátku roku tu napršelo cca 100mm a v poslední době nic moc, je sucho. Klejotok pozoruju už déle od jara a je spíše u mladých stromků. Kadeřavost nemám - ošetřoval jsem Kuprikolem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 9.5.2014 9:55

Já si myslím, že to souvisí spíš s řezem a možná i s odrůdou.
Ne nadarmo dělají hornobělští pěstitelé řez až po odkvětu.
Já dělám zakracovací, případně prosvětlovací řez letorostů v červenci, detailnější řez na konvi srpna, či začátkem září. Dle průběhu a prognózy počasí, hlavně teplot. Řežu, pokud možno, pouze ze slunečných dnů.
To dělám u všech vřeten peckovin. Na jaře, v době květu, dělám jen opravný řez. Ne všechny ponechané květní výhony totiž vždy vyrazí, případně jsem něco v předchozím roce přehlédl a pod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 8.252 (?), 9.5.2014 12:52

Moje teorie napovídá, že po této mírné zimě půda nepromrzla do hloubky, kořenový systém pracoval celou zimu a nyní tlačí mízu do větví, což může mít za následek provalení mízy na povrch. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 9.5.2014 14:04

Pravdu má asi pan Vinšálek. Otázka je jestli prováděl předčasný řez díky teplé zimě a teplému nástupu jara i zakladatel tohoto vlákna pan Tomáš Svoboda. Jak je vidět, tak broskvoně nejsou švestky, kterým nevadí řez prováděný ještě mnohem dříve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 9.5.2014 17:16

No, kdyby měl pravdu pan Vinšálek - Já si myslím, že to souvisí spíš s řezem a možná i s odrůdou..., pak by měl být klejotok stejný jako loni, protože nepředpokládám, že by všichni letos změnili odrůdu a způsob řezu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika