Očkování / roubování broskvoní



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 58.118 (?) 
28.12.2010 18:50, zobrazeno: 137733x
Prečo sa broskyne len očkujú a nevrúbľujú?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 180.2 (?), 28.12.2010 20:09

Protože rouby nepřirůstají a očkování jde velmi snadno. Pokud jste letos očkoval, tak v příštím roce budete mít hotový stromek s korunkou z předčasného obrostu. Ale četl jsem článek od člověka, ten s roubováním měl úspěch. Ale to už je dávno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 58.118 (?), 28.12.2010 20:13
Ale prečo vrúble neprirastajú?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 255.178 (?), 28.12.2010 21:02

Já to skusil měl jsem nenarašeny roub z koupeneho stromku. Zbyl mi po zakraceni korunky při výsadbě.Vrouboval jsem ho na jednu kosterní větev lonskeho semenáče normálně přirostl asi 30cm.Jestli se na jaře probudí a poroste odstranim ostatní větve a budu se snažit z nějvypěstovat normální korunku.Pokud si vzpomenu určitě napíšu jak to dopadlo. JJM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 2.1.2011 10:52

Ale prečo vrůble neprirastajú?

To nevím, to se jích asi musíte zeptat. Ony zřejmě přirůstají, ale ne tak často a tak dobře, aby se to vyplatilo dělat.  Proto se v praxi jen očkují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 2.1.2011 12:50

Kůra broskvoní regeneruje asi hůře než u jiných dřevin. Myslím, že by (zdřevnatělý) roub se zelenou pokožkou mohl dobře přirůst k podnoži jen v místě zelené pokožky.

V době, kdy se nejčastěji venku roubuje jsou už broskvoně příliš narašené a to by mohl být další problém. Sám jsem řezal rouby v listopadu, ale nakonec jsem podnože načipoval (naočkoval). Ještě mám pět podnoží na pokusy, ale nechci je zničit. Jaký způsob roubování byste k experimentu doporučili? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 2.1.2011 12:42

Pro hosta 58118.    Nemusíte se roubů ptát proč nepřirůstají, já Vám to povím. Broskvoň lze bez problémů roubovat, jako například meruňku, ovšem je velký problém s uchováním roubů. Většinou odeberete roub a on už je částečně narašen (byť je to v zimě) a podnože ještě spí. Proto se například více daří odříznout roub ze zjara koupeného stromku, který byl vyorán na podzim a je vůči podnoži takzvaně zbržděn. Rovněž mám vyzkoušeno roubování na podzim podobně jako ořešák. Čili při roubování broskvoní je nutno vždy zajistit aby podnož byla v tahu a roub naopak opožděn, což není vždy jednoduché. Další nevýhodou při roubování je náchylnost na kleotok v místě roubování při nedokonalém srůstu. Toto jsou nevýhody které upřednostňují očkování, které je u broskvoní rychlé a bezproblémové. Pokud se však rozhodnete broskvoně roubovat, musíte dodržet výše popsané. Roubovat doporučuji tzv. v ruce a v momentě kdy stromek budete sázet na stanoviště, tak ho zasaďte asi tak pět až deset centimetrů pod místo roubování. Dalším zajímavým množením je řízkování broskvoní, které je rovněž zajímavé, ovšem pracné. Toto vše by si měl každý zahrádkář vyzkoušet, aby se mohl opřít o fakta a nemusel naslouchat klávesovým blafalům, kteří velmi často nepochopí výklad v pomologii a píší zde slušně řečeno nepravdy a velmi často poznatky druhých presentují jako svoje vlastní.  S pozdravem Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.186 (?), 27.8.2013 16:32

Protože potřebujete právě jedno očko pro zapěstování krátkého kmínku a tři až pět výmladků pro základ kotlové korunky.

Letní roubování má o trochu menší úspěšnost, ale o hodně více práce. Očko můžete vzít z letorostu silnějšího než podnož a nic se neděje (dokonce to mám radši) ale při roubování by to byl neřešitelný problém.

Buď by Vám slabé podnože musely zůstat o rok déle ve školce, nebo by jste měl málo vyzrálé vršky letorostů a tím nižší úspěšnost.

Roubování jarní (a očkování na bdící očko) je nemožné pro namrzání srůstového kalusu..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 58.118 (?), 2.1.2011 13:38
Kvalifikovaná odpoveď... ďakujem, pán Boštička.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 65.50 (?), 2.1.2011 16:24

Podle mojich zkušeností nejsou broskve prodávané na jaře zabržděné.  Očka pučí a mají lístečky. Roubovat s nima se nedá. Zato se dá roubovat zeleným roubem rovnou ze stromu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika