Klejotok



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 178.13 (?) 
7.1.2014 18:08, zobrazeno: 50377x

Tak jsem se byl dnes podívat v tomto divném počasí na broskvoň a objevil na ní (R.H., je jí 6 let, dobrá kondice, loni nadúroda, i když byla silně protrhaná) čerstvý klejotok asi na 5 místech.  Není to projev Mon. laxy? Bylo to úplně čerstvé, rosolovité,  velikosti asi fazole, jasně žluté a během asi 3 hodin došlo k částečnému zaschnutí a klejotok ztmavnul a zhoustl. Překvapilo mne, že v tuto dobu probíhají ve větvích tak intenzivní pochody. Pro jistotu jsem větve odstříhal co nejblíže ke kmeni, nebo kosterním větvím. Co o tom soudíte?

 Díky za názory Jirka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 225.69 (?), 7.1.2014 21:16

Co o tom soudit, nevím. S broskvoněmi a klejotokem nemám mnoho zkušeností.

Ve Vašem popisu mi chybí, že jste řezné rány pečlivě zatřel stromovým balzámem.

Jinak ať se vyjádří povolanější a zkušenější.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 7.1.2014 21:37

U mně v HK broskve nejdou, zrušil jsem je. Klejotok od výsadby do likvidace, stále. Jednou, dvakrát slušná sklizeň, pak zanedbatelné přírůstky a konec. Hnojit, nehnojit..., měly otevřené pecky a otvor u stopky, škvoři do toho (málo bóru)... A je fakt, že v okolí broskve moc nikdo nemá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 31.134 (?), 7.1.2014 22:04

Podľa môjho názoru ste urobili zle, pretože rezať broskyne v tejto alebo aj v inej dobe kôli glejotoku na postranných konároch je nezmysel.Stačí to na jar vyčistiť, a zatrieť balzamom, prípadne zohľadniť pri jarnom reze.Pokiaľ ale začne glejotok na kmeni z viacerých miest tak strom končí.Vtedy je ešte možné silné zmladenie v auguste, ktorým možno to trápenie na pár rokov predĺžite.  Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 7.1.2014 22:35

Klejotok (a nejen u broskvoní) má příčin více, ale v první řadě je to problém půdy.Vysaďte broskvoň v podhůří na severu v písku na skále. Neporoste, zmrzne v květu, budou drobné plody, málo sladké, ale klejotokem trpět nebude. Vyřezávání, zatírání balzámem, přihnojování vším možným může pomoci, ale příčinu neřeší. Za hlavní vidím režim vody a vzduchu v kořenech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 178.13 (?), 7.1.2014 23:25

Díky všem za názory. Pane doktore,  co myslíte podmínkou " vzduch v kořenech"?. Broskvoň  mám okopanou, hnojím a dobře přirůstá. Je na vápenité půdě a chráněna. A překvapilo mne, že vedle stojící starší (min. 15 let) a nektarinka (3 roky) jsou bez klejotoku. Vracím se k otázce, zda to není projev moniliozy a také k tomu, že v tuto dobu může k něčemu takovému dojít - vždyť je to projev docela intenzívního metabolismu.

 Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 8.1.2014 12:01

Dle mojí zkušenosti je klejotok důsledkem infekce po řezu provedeném v nesprávnou dobu. Výraznost projevu pak je odrůdově závislá. Pokud je strom s projevy klejotoku, pak i jeho potomci získaní "záchranným očkováním" budou trpět klejotokem více, než očkovanci vypěstovaní ze zdravého materiálu.

Pokud jste řez stromku provedl nyní, provedl jste jen pro optické snížení viditelných důsledků infekce, ale pro rozvoj infekce je to úplné blaho. Právě proti rozvoji infekce je potřeba broskvoně řezat v růstu. Odrůdy náchylné na klejotok je potřeba stříhat/řezat klidně až ve fázi vyholování plůdků (Favorita moretini 3, Queen Lady,...).

V ojedinělých případech je klejotok způsoben mechanickým poškozením žírem nějakých larviček bez bakteriální či houbové příčiny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 31.134 (?), 8.1.2014 12:12

Dle mojí zkušenosti je klejotok důsledkem infekce...  Akej infekcie?Tak isto zaradenie odrôd ako náchylnejších na glejotok je nezmysel.Skôr by bolo správne ako náročnejšie na podmienky pestovania.  Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 8.1.2014 12:25

Je-li v jednom sadu 30+ odrůd, pak počítám že mají stejné podmínky. A máte-li takovéto sady/zahrady 3 v různých polohách pak získáte uršitě jinou zkušenost než ten co má jednu/dvě odrůdy na jedinné své zahradě.

A ifekce proto, že po přiočkování nemocné QL do koruny jiné, do té doby zdravé broskvoně, pak celý strom začal trpět klejotokem, metličkovat a odešel.

V HK se broskve běžně pěstují, jen KUKY si pořídil vnímavou rannou odrůdu navíc ještě s náchylností k pukání pecky. Věřím, že kdybych mu vybral a dodal vhodnou odrůdu, tak pokud není v mrazové kotlině, tak bude mít broskve přímo výstavní.

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 31.134 (?), 8.1.2014 12:37

Ešte raz, akej infekcie, pomenujte ju prosím.

Aj keby bolo v sade30 broskýň,sad by bol na rovine, na rovnakom podpníku... vždy by to vypovedalo len o náročnosti odrody. Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:33
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:15
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika