Jarní množení broskvoní



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?) 
23.2.2015 10:16, zobrazeno: 6592x

Nyní si dělám plán, co v následujícím období jarního roubování přijde na jednotlivé podnože. Zbývá mi pár slivoňových a přemýšlím, že bych na ně dal broskvoně. Pokud totiž provedu opravné štěpování meruňkami na podnožích, kde se mi neujalo srpnové očkování, pak mi stejný počet mladších podnoží zbyde.

Takže zvažuji všechna pro a proti, jak na to správně, očkovat nebo roubovat když na jaře?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 23.2.2015 10:53

Mně se jarní štěpovánín broskvoní nikdy neujmulo, ale zkusil jsem to jen párkrát. Víc bych asi věřil chipování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 96.35 (?), 16.3.2015 11:39

Má se větvička nad očkem uříznout hned po naočkování, nebo až očko vyraší? Dík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 16.3.2015 11:58

Každé má své pro a proti. Když uděláte krátký čípek, tak máte možnost letorost vyvázat a zajistit jej proti vylomení. Pokud střihnete přímo načisto, lépe se to dělá (nepřekáží letorost) a lépe se rána hojí (je menší než po zesílení podnože s letorostem a má více času v hlavní sezóně). Musíte ji však vždy ošetřit balzámem nebo voskem, aby očko nebylo ohroženo zaschnutím.

Já používám obojí. Když si nejsem jistý, že očko je přirostlé v celé ploše, stříhám na čípek. Pokud je očko krásně nadupané a po celém obvodu je krásný kalus, je jisté že pevně přirostlo, tak stříhám naostro. Když jsou ujmuté obě očka (hlavní a záložní), tak stříhám nad horním naostro bez ohledu na kvalitu srůstu a pokud je pak dolní očko perspektivnější, odstraním horní zálohu stejně jako by to byl čípek.

Jinak při jarním očkování se větvička na čípek (nebo naostro) zkracuje až když očko vyraší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 96.35 (?), 16.3.2015 12:07

Čili stříhnout hned po očkování ať na čípek nebo naostro?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.3.2015 12:14

To ne, až po ujmutí očka.
   Za sebe mohu říci, že ponechávám čípek vždy. Myslím, že ani nejlépe ujmuté očko nedokáže k pahýlu přitáhnout tolik živin a asimilátů, aby se řez na podnoži dobře zahojil. Olistěný výhon z očka to už dokáže spíš. Ponechání omezeně aktivního čípku považuji - krom vhodného kolíku k vyvázání - i jako jistou analogii Zahnova řezu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 96.35 (?), 16.3.2015 12:25

Děkuji za vysvětlení :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 232.74 (?), 16.3.2015 16:41

Jarní roubování čerstvými rouby je taky možné a úspěšné, pokud se roub po naštěpování zabalí do fólie apod. Očkování Forkertovým způsobem (nebo "chip budding") je však mnohem rychlejší a u čerstvých roubů velmi úspěšné. Dobrý roub a dobrá podnož dává stoprocentní výsledky. Já zastříhávám očkovanec u všech peckovin na čípek asi 20 cm dlouhý, ale až po 3 týdnech, ne dřív. Trochu to stimuluje rašení. Očko samozřejmě může vyrašit i bez řezu, ale méně ochotně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika