Jarne mraziky 2016



host - 193.82 (?)
29.4.2016 10:57

Chtěl jsem se zeptat, co soudíte o použití (na příští podobné výkyvy - letošek je konečná) - venkovního teplometu, který mi zbyl z vysoušení při stavbě. Jedná se o teplovzdušný fukar se spotřebou v přepočtu asi 8 kč / hodina, který bych šikovně z bezpečné vzdálenosti nasměroval na skupinku stromů. Jde mi o to, zda nemohu nějak stromy poškodit...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
                     
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 23.170 (?), 29.4.2016 22:56

Pán Vladimír, ja by som pridal svoju skúsenosť so zakrývaním bielim netexom. Určite je to účinná ochrana proti mrazu, pokiaľ sa vytvorý "tunel" okolo rastliny, ktorá sa netexu nedotýka. Netex má byť odspodu úplne spojený zo zemou (prisypaný hlinou). Čím viac vrstiev, tým účinnejšie pri nižšej teplote. Ale...

ja som ešte 20.4. preventívne zakryl VITI kiwi arguta netexom - urobil som z orezaných konárov trojnožku ponad 2ročnú sadenicu, ktorá už mala krásne 5cm výhonky. Následne ráno 21.4. bol slabý mrázik -0,5°C. Taký som bol rád, že som to vtedy zakryl, lebo vedľa nezakryté kiwiBes malo niektoré výhonky úplne spálené a zakryté VITIkiwi bolo OK. Až do včera som si myslel, že keď ho mám zakryté - je v pohode aj po utorňajších -3°C. Včera som sa tam bližšie prizrel a ono úplne spálené výhonkyangry...a našiel som aj prečo... roztrhaný kúsok netexu od drôtu na prúte, ktorým som mal prichytený vlaňajší výhonok, zrejme sa o to postaral vietor. No smola. Vlani mi ho spálilo teplo v skleníku (aj s plodíkmi) a tak som ho presadil von, a vonku ho spálil mráz. Dúfam, že má ešte nejaké spiace očká ako vinič, ktoré snáď vyrašia, ale rodivé asi už ťažko.

Takže treba si riadne skontrolovať utesnenie netexu a dať radšej viac vrstiev, ja som mal len jednu, taký mráz som nečakal.  Niekde som čítal, že by mala ochrániť až do -4°C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.105 (?), 30.4.2016 7:18

U nás na Jičínsku (východní čechy) mám vše KO. Žalostný pohled. Bude asi pár višní a pár švestek a ringlí, počítáno na kusy, je to děs. Přežila to některá pozdně kvetoucí poupátka. Gabrovská je totál KO, Malvazinka totál KO. Jabloně ještě nekvetou, tak snad OK. Magnolie jsou jako tabák i v Jičíně ve městě u rodinných domků v centru města - to jsem snad ještě neviděl...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Roman Fryšták - (13) - 171.226 (?), 29.4.2016 7:48

Jak jsem už jednou výše psal, tyto mrazy v tuto dobu jsou možná běžné (byť si myslím, že délkou období a svoji každodenností jsou i tak extrémní).
Ale co dříve nebývalo, tak jaro od začátku února. Takže tyto sice "normální" mrazíky zasáhly přirodu v plném rozpuku, dříve se teprve probouzela a škody byly minimální.

Lze jen doufat, že počasí se brzy vráti do zajetějších kolejí a přestane si samo ze sebe dělat holubník. Dle různých indícií ma nastat období výraznějšího poklesu sluneční aktivity a i přes projevy GO se má postupně spíše ochlazovat, což by mohlo do budoucna znamenat návrtat normálních zim a vůbec snad normálnějšího počasí. A to už během několika málo let na období mnoha let.

Koho toto téma zajímá, tak zde je odkaz na meteorologické forum, kde se dá dozvědět více.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 193.82 (?), 29.4.2016 8:23

Ano, o avizaci návratu malé doby ledové jsem četl. Souvisí to s výkyvy sluneční aktivity, která se pohybuje v určitých cyklech, které vzhledem k jejich délce dost dobře neznáme a nemáme zmapované. Dle této teorie stojíme na konci teplého období a blíží se opět studené období, tak jak tomu bylo již tuším koncem 18. století a rovněž tším někdy ve století 16.

V těchto obdobích byl na denním pořádku ranní mráz i v srpnu.  Ovšem do fóra o zahradě už to nepatří, takže více se nerozepisuji...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Tomas75 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (50) - 15.142 (?), 29.4.2016 9:09

Dobry den,

aby jste pratele zahradnici netapali tak prikladam soubor kde jsou prehledne videt teploty pod nulou ktere poskozuji ovocne stromky v ruznych fakzich vegetace. Je to sice z USA, ale pocitam ze plus minus to bude u nas podobne. Bphuzel v cestine jsem zadny podobny prehledny soubor nenasel. Je videt ze ani -2 jeste neznamena ze je vse ztraceno. Skody zacinaji az na 28 stupnich Fahrenheita (- 2,22 celsia). Ztraceno to je az pod -4 stupne (25 Fahrenheita = -3,9 celsia). U nas nad ranem dnes max : -3 celsia presne - tak snad mohu doufat ze 50% nezmrzlo. Pokud maji v US pravdu.

Tomas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 193.82 (?), 29.4.2016 9:30

Takovéto tabulky, i když jsou z USA, nebo třeba z Argentiny nepočítají s tím, že třeba u švestek, renklód a slív jsou podstatné rozdíly podle odrůdy. Například nelze dát do jedné kategorie zelenou ringli a třeba malvazinku, jak se píše v literatuře a jak mi praxe prokázala. V minulých letech kdy mrzlo, tak mnohdy zelená ringle KO a malvzinka OK...:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 29.4.2016 9:53

Bylo by to hezke, ale obavam se, ze ta tabulka je dost mimo. Napriklad poskozeni 10% u odkvetlych merunek pri teplote  -2 neodpovida. Mam zkusenost, ze nekterym odrudam staci velmi lehky pokles pod nulu a je konec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Tomas75 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (50) - 10.216 (?), 29.4.2016 10:15

vliv ruznych odrud na mrazuodolnost je bez debat. v tom materialu zaroven uvadi ze se jednalo o vystaveni na dane teploty po dobu 30 minut. to neni uplne realisticke. u nas treba dnes mrzlo od cca pulnoci do cca 7.00 rano - to je 7 hodin. je mozne ze 30 minut pri - 2 celsia muze byt ekvivalent - 1 celsia treba pri 4 hodinach. obavam se ale ze tak podrobnou tabulku nikde nenajdeme:( 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 29.4.2016 10:53

Já jsem v minulosti zachránil velkou část úrody meruněk i dalšího ovoce politím půdy-zatravněné i černé-vodou. Dávka cca10l na m2, aplikace večer před předpokládaným mrazíkem. Ale to bylo max2-, asi 1-2hodiny nad ránem. Letos-marnostcrying. No, co už? Slzy utřeny, sliny vyplivnuty, sprostá slova vyřčena a řemen se pomalu zase nahazujelaugh. Stihli jsme si užít krásu sněženek, ladoněk, narcisů, tulipánů, smlsnout na pažitce, libečku, chřestu... Dnes večer si na žal i naději ťukneme mochitem z máty-té potfory se mrazy ani netklywink! S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 193.82 (?), 29.4.2016 10:57

Chtěl jsem se zeptat, co soudíte o použití (na příští podobné výkyvy - letošek je konečná) - venkovního teplometu, který mi zbyl z vysoušení při stavbě. Jedná se o teplovzdušný fukar se spotřebou v přepočtu asi 8 kč / hodina, který bych šikovně z bezpečné vzdálenosti nasměroval na skupinku stromů. Jde mi o to, zda nemohu nějak stromy poškodit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika