Co se s broskvemi děje?



Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?)
26.6.2016 13:11

Rozhodně to hloupost neníwink.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 7.69 (?), 23.6.2016 9:44, zobrazeno: 8803x

Dobrý den, mám 11-ti letou broskvoň Redhaven a doposud se růst broskví vyvíjel velmi slibně.  Ale před pár dny jsem zjistila, že se plody začínají deformovat (viz foto).  Neznám příčinu, takže nevím jak postupovat, abych úrodu zachránila.

Prosím o radu co dělat, protože postřikovat tak velké plody se mi chce až v tom nejnutnějším případě.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 23.6.2016 16:05

Hm, takto zasažený plod už nezachráníte. Zjevně má popraskanou slupku a dříve či později začne hnít. Napadené plody otrhat. Vypadá to na napadení plodu kadeřavostí broskvoní. Předpokládám že se jedná jen o několik plodů, nikoli o celou úrodu. Na chemickou ochranu proti kadeřavosti je v tuto chvíli již pozdě.  Jako prevenci je nutné důsledně ošetřit postřikem na jaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 7.69 (?), 26.6.2016 12:46

Děkuji za radu, napadené plody jsem otrhala, nakonec to nebyla taková hrůza. Na celém stromě jsem našla pouze 6 zdeformovaných plodů. Protože brosvoň stříkám 3x (listopad, únor a při rašení), myslela jsem si, jestli se nepřenesla nějaká nemoc ze sousedovic švestky, protože ten má napadené podobnou nemocí všechny plody. Ale asi je to hloupost, aby se strom nakazil od jiného druhu ovoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 26.6.2016 13:11

Rozhodně to hloupost neníwink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 26.6.2016 13:18

Přijde mi divné, že by plod byl nakažen kadeřavostí, když listy na fotce jsou všechny čisté. Každoročně mám - vzdor postřikům - kadeřavosti na broskvoních dost, někdy víc, jindy méně. Ale plody nebyly postižené nikdy. Nemůže to být nějaká fyziologická nemoc? Např. popraskání po prudkém dešti?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 26.6.2016 13:50

Pravděpodobně nedostatek bóru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 40.230 (?), 26.6.2016 17:23

Nemůže to být způsobeno přehnojením. Letošní počasí pěstování taky moc nenahrává. Dlouhá sucha, velké teploty, náhlé přívalové deště, kroupy. U mně mán částečně podobně poškozené nektarinky. Vedle jsou broskve netknuté. wtom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 137.210 (?), 26.6.2016 18:14

Pravděpodobně pádlí broskvoňové-múčnatka broskýň(Sphaerotheca pannosa).Houba napadá především nektarinky a clingy, výjmečně broskvoně a mandloně.Z broskvoní je nejvíc napadána odrůda Sunhaven, výjmečně Redhaven a Cresthaven.Choroba se šíří za vyšších teplot 21-27st. a střídavé vzdušní vlhkosti.Nejdřív se objeví malé, okrouhle,bělavé skvrny, které postupně tmavnou, plody se poté deformují, slupka praskne a dužina tvrdne, potom plod shnije.Ochrana, při prvních přízacích ošetřit přípravky Kumulus, Sulikol,Talent nebo Zato.Při příznivých podmínkách pro rozvoj choroby opakovat postřik, max.3x.Jiří-FM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 26.6.2016 19:13

Zkusme tedy společně najít, co na obrázku je, když ne kadeřavost. Paní tazatelka uvádí, že plody se začínají deformovat. Lat. název kadeřavosti Taphrina deformans. Z wikipedie uvedu: červenofialové, lesklé a okrouhlé skvrny... se vytváří vzácně i na plodech. Napadené plody se v důsledku omezení růstu postižených pletiv dále deformují a praskají. Více obrázků postižených plodů lze vygooglovat po zadání lat. názvu. Jeden takový postižený plod jsem viděl letos na broskvoni, kterou také ošetřuji. Podotýkám, že ani letos nebyla po preventivní ochraně napadena více, než v jiných letech. Ale časy se mění a tlak chorob je stále silnější. Před dvaceti lety jsem netušil, že existuje strupovitost broskvoní a že dnes bez ošetření může u později plodících odrůd znehodnotit většinu úrody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 26.6.2016 20:29
Já jsem něco podobného pozoroval na plodech, které jako malé plůdky částečně namrzly. Plody pak rostly a nekróza taky. Musely se odtrhnout a vyhodit. Nejsem si jist, že je to tento případ, ale je to možné.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika