Co je to za nemoc



Stránky: 1,  2   
host - 189.8 (?) 
4.7.2014 9:05, zobrazeno: 7340x

Dobrý den.

Prosím o radu s nemocí Redhavenu na fotce. Stromek mám druhým rokem a letos poprvé 3 plody. Přes včasný postřik proti kadeřavosti jsme se jí nevyhnuli a tak vetšina plodů opadala. Asi před 3 týdny začali lehce červenat listy a nyní si i kroutí a opadávají. Připomíná mi to podzimní opadávání. Na plodu nejsou známky nemoci. Pravidelně zalévám, provedl jsem ještě postřik Championem 50 a listovým hnojivem + hnojivo do kořenů Hortilon premium na broskvoně. Děkuji za případnou pomoc. Jan Vanda


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 4.7.2014 9:38

Řekl bych, že to není žádná nemoc, ale fyziologická porucha, vyvolaná nedostatečným příjmem některého nebo některých stavebních prvků.  To mi ale nekoresponduje s tím, že do zálivky přidáváte Hortilon, který by měl být vyváženou komplexní výživou, včetně mikroprvků. Na první pohled ten stromek vypadá jako nehnojený a živořící na neúživné vyschlé půdě. Problém může být ale i zcela opačný - přemokřeno a přehnojeno z přemíry "péče". Je to nějaký problém kořenové soustavy. Zkuste napsat, jak často a intenzivně zaléváte a jaké dávky hnojiva do zálivky přidáváte, v jakých intervalech. Jakou máte pod broskvoní půdu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 4.7.2014 10:12

Myslím, že postřik měďnatým přípravkem Champion může být příčinou. Broskvoňové listy jsou na měď citlivé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 4.7.2014 10:31

No, to bude ono. Nějak jsem si při čtení úvodního dotazu neuvědomil, že postřik Championem mohl být proveden i na listy. Dával jsem si jej do souvislosti s jarním (neúspěšným) postřikem proti kadeřavosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 50.161 (?), 4.7.2014 11:12

Zbytky postriku, pokud se nepletu, jsou jeste na listech videt. Zrejme by neuskodilo je oplachnout. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 4.7.2014 11:20

Champion jde spláchnout velmi obtížně. Ty zasažené listy stejně půjdou dolů. Musí to zachránit listy nové. V každém případě tento stromek dostal letos dvojí dardu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 37.39 (?), 4.7.2014 11:30
Postřik jsem provedl na radu zahradníka s tím, že se jedná o suchou strupovitost listů. Listy samozřejmě umyju. U nás už mnoho týdnů nepršelo a tak zalévám, každý večer do misky kolem stromku 10 litrů vody. Ten Hortilon jsem použil poprvé v minulém týdnu. Jan Vanda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 4.7.2014 12:01

Tak moment - ty listy začaly žloutnout a červenat ještě před postřikem mědí (Champion)?? Nemoc "suchá strupovitost listů neznám", existuje však "suchá skvrnitost listů". Jestli se vám ty listy začaly zbarvovat ještě před postřikem mědí, bude to přece jenom deficit ve výživě. Jedno přihnojení Hortilonem takový problém radikálně nevyřeší. Zálivka v objemu "každý večer 10 litrů" je zbytečně intenzivní, u mladého stromku postačí bohatě toto množství 2 x týdně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.39 (?), 4.7.2014 12:39
Jednalo se samozřejmě o skvrnitost. Listy se začaly vybarvovat dávno před postřikem. Můžu ten stromek ještě zachránit? J.V.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 4.7.2014 13:02

Můžete. Nejprve zcela vyloučíme, zda se jedná (jednalo) o tu suchou skvrnitost. Jsou některé listy dírkaté? (Při suché skvrnitosti na listech zasychají malé kruhové plošky, o průměru cca 3-5 mm, které po úplném zaschnutí z listu vypadnou. Houba se takto množí a rozšiřuje do okolí). Můžete sem dát detailní fotky několika listů ve stádiu začínajícího, středního a výrazného postižení?

A dále, omezte zálivku, zhruba po týdnu aplikujte druhé hnojení Hortilonem, v dávce podle doporučení výrobce, pro období plné vegetace.  Další hnojení v intervalu cca 14 dnů až do 1/2 srpna. Přibližně do 14-ti dnů byse to mělo projevit na přírůstcích mladých listů, které by již měly být zdravě zelené a neměly by postupně žloutnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika