Co je broskvoni



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
30.10.2016 20:28

Kuprikolem už můžete ošetřit celý stromek. Já bych ještě doporučil navápnit celý kmínek.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 138.136 (?), 30.10.2016 18:36, zobrazeno: 6390x

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, co je na mé cca. 4 leté broskvi? Viz. fotka. Bylo to menší, ale postupně to roste stejěn jako strom. A také prosím o radu čím ošetřit. Napadá mě štěpařský vosk nebo balsám. Díky za radu od zkušenějších nežli jsem já.

Michal

broskev
broskev
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 30.10.2016 18:44

Nejčastější problém u broskvoně. Nezhojená rána po řezu. Vyčistit, vydezinfikovat (měďnatý fungicid) a zabalzámovat. Standa Kénig by naopak radil nebalzámovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.218 (?), 30.10.2016 19:49
Dovolím si tú fotku otočiť správne. Tak ako píše Petr, potrebné je ošetrenie až do zdravého dreva (nenechať to čo je odumreté, nebantovať zbytočne to čo je zdravé). Potom Kuprikol (Cuprocaffaro, Champion...). Či dať balzam alebo nie, o tom už boli popísané tirády pre aj proti. Ja ho v takýchto prípadoch dávam. Ale hlavne sa snažím tomu predísť už pri prvotnom reze, takýto nález je väčšinou chybou záhradkára (nesprávna technika rezu, nesprávne ošetrenie po reze, nesprávny čas rezu). To čo nám jablone či hrušky ľahko odpustia, za to nás kôstkoviny rady vytrestajú. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 138.136 (?), 30.10.2016 20:14
Dekuji vam obema za rady. Myslite to osetreni tak, ze mam oskrabat/orezat vse co je cerne a rekneme "chycene" az tesne na zdrave drevo, pote nastrikat kuprikolem ve stejne koncentraci jako proti kaderavosti a nakonec zatrit balzamem. Pochopil jsem spravne? Diky Michal
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 30.10.2016 20:28

Kuprikolem už můžete ošetřit celý stromek. Já bych ještě doporučil navápnit celý kmínek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 138.136 (?), 30.10.2016 20:38
Kaderavost jsem uz strikal ted o vikendu, tu ranu vezmu znova. S tim vapnem nemam vubec zadne zkusenosti, zeptam se jake vapno, na ktere stromy a hlavne k cemu se pouziva. Mam par jabloni, tresne, svestky, hrusku, merunku a broskve, vsechno 3-5 lete stromy. Dekuji michal
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 30.10.2016 22:13

asi na vás zabudli :) aspoň čo viem ja, tak vápnom sa natiera kmeň preto, aby sa v lete neprehrieval tak, lebo v noci sa ochladí a rozdiel teplôt potom narúša kôru... v jeseni asi nie je vhodne natierať, lebo už sú v kôre škodci pripravení na prezimovanie a vlastne ich tam uväzníte... ale to len čo som čítal, môžem sa mýlit. 

mňa by tiež zaujímalo, že kedy sa natiera, ako často sa náter opakuje, aké husté sa mieša vápno a či ide o hasené a či to má jediný učel chrániť pred teplotnými výkyvmi, alebo aj iný. viac otázok nemám, ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.194 (?), 31.10.2016 5:41
Na tomto fóre je vlákno "Natírání kmenu vápnem" - pozrite si príspevky v ňom, všetko na čo sa pýtate tam je. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.218 (?), 30.10.2016 20:46
Áno, tak ako píšete, len tá koncentrácia Kuprikolu môže byť vyššia (1-1,5 %) a naniesť ho môžete napr. štetcom alebo menšou štetkou a dôkladne. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 184.133 (?), 31.10.2016 8:29

Nevím jak jste se o stromek postaral v době sázení, ale v oblastech, kde chybí v zemi vápník (a pokud ho při výsadbě do země pod kořeny nedodáte) se takové rány hojí hůře a klejotok se ukazuje mnohem více než u stromů, které si pro něj mohou kořeny sáhnout. Dá se doplnit do několika děr trubkou nebo kolíkem udělaných do trávníku, cca 30-40 cm hlubokých, po obvodu koruny. Do nich se naleje nějaká vápenatá hmota, dobrý je dolomitický vápenec, rozmíchaný v konvi ve vodě, granulovaný vápenec při opatrném sypání díru naplní i bez rozmíchávání.    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika