Červenomasá broskev - Starkl



Stránky: 1,  2   
host - 7.13 (?) 
11.3.2016 14:25, zobrazeno: 10934x

V únoru jsem si objednala u Starkla červenomasou broskev. K objednávce jsem připojila dotazy. Chtěla jsem znát podnož a tvar stromku (potřebuji špičák na vřeteno). Na dotaz mi odpověděli, že to neví a budou vědět až začátkem března, ať se pak zeptám:(. Přišlo mi to "vtipné", že si neumí ohlídat ani odpověď na dotaz v souvislosti s objednávkou. A začátkem března (včera) zvonil pošťák již rovnou s balíkem od Starkla. Po rozbalení jsem se zděsila. Je to zapěstovaný stromek s "korunkou" cca 70 cm vysoko, podnož udaná není a navíc koruce se nedá říkat korunka - tvoří ji 2 silné větve do strany, které mezi sebou mají úhel cca 20 stupňů a zbytek jsou drobonké nekvalitní větvičky. Terminál je slabočký. Ty dvě silné větve berou všechny živiny na úkor ostatních. Je to takové "koště". Nikdy z toho pořádný stromek nebude. Volala jsem včera do Starkla a ptala se, co je to za podnož a zda mají lepší stromky, že ho chci vyměnit. Nikdo nic nevěděl, natož typ podnože a stromky broskvoní prý mají pouze vřetena:(.

Se Starklem mám posledních několik let pouze špatné zkušenosti - od známých. Já tam raději nic již dlouho nekupovala. Nyní jsem ale potřebovala tuto broskev, tak jsem to riskla. "Za blbost se platí".

Z.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 11.3.2016 19:39

Je to smutné, když prodejci ovocné sadby vydávají barevné katalogy, kde se dočtete, že plody jsou šťavnaté, křupavé, skvělé na šťávu a že děti je milují. Přitom ani slovo o podnoži, pěstitelských nárocích a odolnosti proti nejčastějším chorobám. Je logické, že náklady na tu hromadu tiskovin pak promítnou do ceny. Je ale jen na zákaznících, aby zboží s tak fatálním nedostatkem základních inforfmací ignorovali. Jak vidno, zatím stačí, aby prodejci jako Starkl, Bakker či Sieberz své obrázky pořádně přibarvili a sazenice jdou na dračku.cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 144.38 (?), 11.3.2016 19:50

Nechci se nikoho zastávat, ale i z vámi popsaného stromku bude jistě pěkný stromek v dalších letech. Jen to chce znát řez a vše další, co je k tomu třeba. Normálně to při jarní výsadbě fest zastřihněte a dál tomu věnujte plnou péči a jistě budete mít radost. Skoro všechny stromky broskvoní se prodávají jen jako jednoleté šlechtěnce. To je v pořádku, pěstitel už z toho na zahrádce vypěstuje parádní stromek. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 7.13 (?), 11.3.2016 20:12

Možná bych z toho byla schopna zapěstovat dutou korunu, ale rozhodně ne vřeteno s korunkou nasazenou cca 50/60cm nad zemí:(:(. To musím odríznout celou korunku a začíz znovu:(:(- truchu nesmysl, ne? A otázka co to je za podnož? Máme težkou jílovitou/vápenitou půdu, tak si musím dávat pozor.

Vzpomněla jsem si na jednu "historku" se S|tarklem cca 3 roky zpět. Kamarádka u nich něco objednávala a tak jsem jí řekla ať mi objedná jeden stromkový rybíz - s těmi dlouhými hrozny. Nebudete věřit, co přišlo:):) - výška kmínku byla 40 cm:):). Potřebovala jsem ho do řady normálních stromkových rybízů s běžným kmínkem - cca 70 cm. Už jsem si vypěstovala z odkopku novou podnož a letos si ho naroubuji jak potřebuji.

Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 7.13 (?), 11.3.2016 20:18
:) Je pravda, že když broskev FEST seříznu, jsem schopna z ní vřeteno vyrobit, ale z toho rybízu s korunkou naroubovanou v 40 cm a bez terminálu už kmínek vysoký 70 cm udělat nešel, ani kdybych to všemožně vyvázala a nějak se snažila utvořit terminál. V těch 40 cm byla krásná silná kotlovitá korunka:(. Z.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 144.38 (?), 11.3.2016 20:47

Není to nesmysl. Broskvoně se pěstují jako jednoleté s předčasným obrostem, který vznikne při zaštípnutí terminálu. Já dokonce neznám nikoho, kdo pěstuje broskvoň jako vřeteno, ale znám mraky těch, co tyto stromky pěstují s dutou korunkou. A podnož? Pravděpodobně broskvoňový semenáč, či mandle, nebo broskvomandle. Těžkou půdu vylehčete, což nebude nic těžkého, máte přeci jen jeden stromek. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 7.13 (?), 11.3.2016 21:47


Přiznám se, že ani po jendé této podnoži netoužím:(. Ty mají u nás chlorózu. Naštěstí bych typovala že je to možná Marunke - je na ní již dost květů:) a stromek pochází na 100% ze zahraničí - proto je tak "zmršený". Starkl koupil to nejlevnější. Kvalitní stromky venku stojí okolo 600,- Kč, Starkl měl za cca 300,-Kč.  Cvaknu to v potřebné výšce a zapěstuji si nový vršek/ terminál.  Když si pročtete podrobně příspěvky u broskvoní, zjistíte, že se tu štíhlé vřeteno již řeší a v zahraničí (např. Itálie) je to běžný tvar..Je to několik let zpět. Na broskev jsme vykopali jámu cca 1m3, dali kvalitní zem a stejně zašla za pár let na chlorózu. Máme tu i dost vlhkou půdu:(. Pokud jsou rostliny/ stromy zakořeněné, nemusím v létě téměř zalévat. Výměna/ vylehčení půdy u nás moc nefunguje.

A ucvaknutý vršek zkusím naroubovat - mam jeden semenáč, zkusím naroubovat nějaké proutky ve starých broskvích... Broskve se cise očkují, ale třeba se zadaří.

Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 144.38 (?), 12.3.2016 7:20

Vážená. Srovnáváte nesrovnatelné. Itálie má kapánek jiné světelné podmínky pro pěstování broskvoní ve tvaru vřetene. Asi by se někde u nás odobné podmínky našly, ale kam se podívám, všude se pěstují kotlové korunky proto, protože se to moc osvědčilo. Narážky na firmu přejdu, ale klidně se do pěstování ve velkém pusťte sama a budete za vodou. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 182.227 (?), 12.3.2016 7:34

Jezdil jsem většího sadu, kde nově vysazené broskvoně začali pěstovat na štíhlé vřeteno. P třech letech toho raději nechali. Dnes jsou z toho divné patvary s pokusem založit kotlovitou korunu. Ale tak, nevypadají hezky, ale plodnost je docela dobrá. P


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.227 (?), 12.3.2016 7:40

Takových stromů je tam dost.P


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika