Broskvoně a merunky jako vřetena



Stránky: 1,  2   
host - 251.245 (?) 
24.2.2010 21:09, zobrazeno: 21960x

Je možné pěstovat broskvoně a merunky jako štíhlé vřetena a na jakých podnožích?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 25.2.2010 1:24
Něco na tento způsob jsem viděl u broskvoní. Až pojedu kolem nafotím stromky a dám sem foto.
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 25.2.2010 11:59

Meruńku tvaruji jako vřeteno - mám ji asi sedmiletou. Broskev mám u zdi domu a tak ji tvaruji jako U tvar. Podnože jsou semenáče.

Švestky tvaruji také jako vřetena a úrody jsou výborné. Nejvíce rodí Steynly i když je na zelené renglodě. Valjevka, Herman a Altanova jsou na St. Julien a s urodou jsem také spokojen.

Jako vřetena tvaruji i třešně, nejlépe mi to jde u Burlatu, u Těchlovanu to je horší, ale to přičítám podnoži (Pixy asi do zdejších podmínek není nejvhodnější).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 165.135 (?), 11.3.2010 18:46

Na Jižním Slovensku pěstují celé sady broskví v tvaru štíhle vřeteno.Urody mají vysoké a je to výhodné i na zahrádky kdo má málo místa muže vypěstovat více odrud.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.142 (?), 11.3.2010 18:51

To by mě zajímalo jak jsou ta vřetena vysoká a jakého věku se dožívají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 165.135 (?), 12.3.2010 15:38

Sad má odhadem 5 let výška do 2,5 m udržují to řezem.Stromy v řade odhadem 1,5m od sebe, ale urodu mají každý rok vysokou a plody výběrové.Prodej je i jako samozběr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 165.135 (?), 12.3.2010 15:42

Ty stromy na fotkách nejsou štíhle věteno, ale vypadá to na stěnu, asi nějakou palmetu.U vřetena nenechávají žádné silnější kosterní větve asi tak, jko u jabloní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 12.3.2010 15:49
U stromků, jejichž foto jsem tady umístil, se musí křezu používat plošina, a to už dle majitele není to "pravé ořechové". Viděl jsem v sadech vršky broskvoní seřezané patrně nějakou strojní pilou, a pak zřejmě nastupuje ruční práce. Zda ze země, to již nedokážu posoudit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 15.9.2012 20:58

Přesvědčil jsem se, že meruňky je nejlépe tvarovat jako vřeteno, nebo volný tvar.Kotlovitá koruna není praktická.V plné úrodě je stromek obtěžkán kvanty ovoce, a je třeba dbát na podpěru.Taky v zimě je nebezpečí rozlomení koruny, větví obtěžkaných mokrým sněhem.Tuto problematiku jsem zcela pochopil později, a koruny mladých meruněk překvalifikoval na vřetena, nebo volná vřetena.U broskvoňí toto v zimě hrozí taky, ale u nich zůstanu na osvědčeném tvaru kotle.Broskvoně mají menší úrody, rozlomení z důvodů velké úrody tolik nehrozí.Tento tvar je výhodnější při osvětlení koruny, a dozrávaní ovoce, taky při řezu.Jinak všechny stromky tvaruju na vřetena, nebo volná vřetena-je to výhodnější taky z důvodů úspory místa.Všiml jsem si, že někdo po zasazení neřeže, netvaruje vůbec, ani broskvoně.Po zasazení čeká do dvou let úrodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 12.3.2013 10:00

plánuji všechny nové ov.stromky zapěstovat na vřetena (krom kdouloní), zapěstování broskvoní je stejné jako zapěstování jádrovin na vřeteno?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika