Broskve v sezóně 2012



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 235.66 (?)
6.1.2014 20:11

Kvetné púčiky na broskyniach majú malý zamatový kožúšik. To zatiaľ nič neveští. Oproti marhuliam sú broskyne v kvete mrazuodolnejšie. Na jar plánujem u broskýň razantnejší omladzovací rez. Zníženie úrody mi nevadí, aj tak som vlani väčšinu plodov porozdával a kompótov aj chutnej broskyňovej marmelády je v špajzi stále plný regál. Na palacinky je výborná.cheeky

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 224.44 (?), 6.1.2014 11:48

u nas presne to iste, vratane manzelky aj zlomeneho konara

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 235.66 (?), 6.1.2014 14:03

U nás takisto, vrátane manželky, ale bez zlomeného konára. Koruny broskýň som proti vylomeniu zaistil špagátmi. Suchý júl však spôsobil, že dužnina preplodených broskýň vo vinohrade narástla u viac ako polovice plodov do malej hrúbky a nízkej chuťovej kvality. Voda je život a s cukornatosťou či chuťou plodov úzko súvisí. Jedna či dve kanvy vody u starého stromu nič nevyriešia. Škoda, že kultivarov broskýň so samoreguláciou výšky úrody je ako šafránu. Veľkovýrobcovia používajú na reguláciu úrody chémiu, ale domáce bio- ovocie je predsa len chutnejšie.cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 6.248 (?), 6.1.2014 19:51

Přesně tak, 10členná rodina jakž-takž úrodu zvládla sklidit, zkonzumovat, vařil se džem... Jsem zvědav na letošek, zatím pupeny se krásně vyvíjejí, tak co na to mráz...?? J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 235.66 (?), 6.1.2014 20:11

Kvetné púčiky na broskyniach majú malý zamatový kožúšik. To zatiaľ nič neveští. Oproti marhuliam sú broskyne v kvete mrazuodolnejšie. Na jar plánujem u broskýň razantnejší omladzovací rez. Zníženie úrody mi nevadí, aj tak som vlani väčšinu plodov porozdával a kompótov aj chutnej broskyňovej marmelády je v špajzi stále plný regál. Na palacinky je výborná.cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 4.2.2014 9:58

A čo povedať o minuloročnej broskyňovej sezóně? Jak jste s ní byli spokojeni Vy? Zaujala mě Milošova nespokojenost s kvalitou plodů odrůdy Harbritte, kterou jsem tady léta "ospevoval"(viz.vlákno Harbritte je nejlepší). Pravděpodobně to koresponduje s nověji uváděným názorem, že Harbritte se hodí už jen do pěstitelsky teplejších oblastí. Dříve se naopak uvádělo, že Harbritte může kompletně nahradit odrůdu RH a v některých vlastnostech jí i překonává. Tímto překonáním se možná mělo na mysli nepřeplozování odrůdy, jako je tomu u RH a tím menší pracnost s případnou probírkou. V souladu s názorem pána Paľa a s papírovými předpoklady dlouhodobě uváděnými, bych vyhodnotil jako nejlepší kvalitu plodů v minulém roce u odrůdy s názvem Halehaven. Otázkou zůstává jestli bude odrůda poskytovat takto vysoce kvalitní plody každým rokem, nebo zhruba jen jednou za čtyři roky, jak někdo myslím uváděl ve vlákně Halehaven a Fairhaven. Velmi pozitivně také zaujala vysoká chuťová vyrovnanost většiny plodů ze stromu, kdy v tomto ohledu předčil Halehaven i mnou chválenou Harbritte. A čo povedať k chuti plodů? I když se to někomu možná nelíbí, tak použiju opět výraz "plná chuť". Někdy se stává, že předčasně ponechané plody na mladém stromku, nebo plody na přeplozeném stromě mají chuť naopak "prázdnou, či jalovou". Tyto plody trpí nedostatkem cukrů i aromatických látek. Halehaven byl jak dostaečně vyrovnaně sladký, tak i aromatický. Byla to jakási mírně aromatická, plná nasládlá chuť. Favorita Morettini 3, Michaela, či Red heaven v jeho nejlepší kvalitě, dokáží možná poskytnout ještě více aromatičtější chuť, ovšem Halehahaven má možná vyšší kvalitu dužniny, jako je tomu u pozdněji dozrávájících broskví. Momentálně bych vyhodnotil minuloroční Halehaven jako nejjakostnější broskve, co jsem kdy jedl. Promiňte, ale opravdu se tato decentně-dezertní chuť těžko popisuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 4.2.2014 11:15

Plody Harbritte 2013 u mne byly sice velké, ale méně sladké než v minulosti a až příliš šťavnaté, řekl bych dokonce vodnaté. Na vině bylo pravděpodobně velmi chladné jaro až do začátku léta (období květen - červen), kdy došlo k velkému zpoždění vývoje, odhaduji tak o 3 týdny. Pak se počasí prudce zlomilo do období s extrémně vysokými teplotami nad 30°C a v podstatě až závěrečná fáze dozrání už proběhla v relativním klidu. Pozitivně překvapila odrůda Cresthaven, ta byla samozřejmě chuťově vyspělejší a konzistence její dužiny hutnější, i když i ona se neubránila určité vodnatosti. Překvapila však tím, že u mne i přes ono výrazné zpoždění ve vývoji stihla na konci září až začátku října dozrát. V té době totiž už moc teplo nebylo, přes den tak 10, max. 15°C a v noci těsně nad nulou. Měl jsem o ni obavy. Jinak úroda broskví v loňském roce byla velmi bohatá, proto bylo potřebné provádět velmi silnou probírku. Další odrůdy, které mám na další zahradě na druhém konci republiky, Red Haven, Sunhaven, Harco a další, rovněž přinesly bohatou úrodu, kterou však sklízeli jiní konzumenti. Na fotkách je Harbritte a Cresthaven - stav na přelomu srpna a září.

Harbritte
Harbritte
Harbritte
Harbritte
Cresthaven
Cresthaven
Cresthaven
Cresthaven
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 7.2.2014 10:08

Díky, Zdendo, za zprávu a fotky. Já jsem se s přílišnou vodnatostí plodů v minulém roce nesetkal. Některé odrůdy ovšem stále neposkytují potřebnou kvalitu plodů a kdy jindy než právě minulý rok to mohlo vyjít. Zvláště proto, že takto oslnil svou chutí Halehaven, tato dosti náročná odrůda na vyšší teploty v průběhu vegetace. U Krasavy byl jen první zralý plod s vysoce koncentrovanou chutí, jinak to bylo opět dosti mdlé. Nejsem stále spokojen ani s Envoyem. Sunhaven to dělá asi jenom mně, jak je vidět. Pokud jde o Cresthaven, tak asi patří k nejspolehlivějším pozdním odrůdám. Jsem zvědavý na tu Spring Lady, podle mě bude ale nejlepší vsadit na RH a jeho mutace, jako je například ta Michaela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika