Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Broskvoně > Broskve v sezóně 2012

stavba, topení, úspory energií, voda a odpady, sítě, interiér, dílna

Broskve v sezóně 2012

MIRDA (2596) - xxx.xxx.93.3 (?)
30.10.2012 17:39

rozhodne zajimave.. k Redhaven - kdo vi na cem je stray strom naroubovan, treba kazda podnoz muze mit jina specifika... a nasledne pak lehce zmenit kýžený výsledek..

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Broskve v sezóně 2012

Petr z Pardubic (2410) - xxx.xxx.70.240 (?)
30.10.2012 17:31, počet návštěv: 5771
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Také zde navazuji na minuloroční hodnocení broskvových plodů. Kadeřavost byla letos poměrně slabá a stačil opět jeden včasný postřik championem. Pokud bych pěstoval pouze ranější odrůdy broskvoní, tak by se dalo říci, že tento teplomilný ovocný druh je snad nejméně náročný na chemickou ochranu. Když tedy odmyslím postřik pozdních odrůd proti strupovitosti peckovin. Napadení obalečem východním a makadlovkou broskvoňovou nemá zdaleka tak velký dopad na červivost plodů jako například napadení obalečem u švestek. Nejvíce škody způsobí obaleč východní na nových letorostech u malých stromků, ale i to by se dalo bez chemie ustát.

FENIX - Tak u Fenixu jsem letos použil metodu s "uležením plodů" a vypadá to, že by mohla funguvat i v budoucnu. I když se nabízejí možná chutnější odrůdy jako například Springcrest, Fenix si prozatím ponechám. V této době by se takových raných broskví hodilo co nejvíc.

RED HEAVEN - Pár plodů od nového stromku přineslo možná chuťově nejlepší plody tohoto roku a dalo by se v tomto ohledu souhlasit s Davidem. Ovšem jelikož jsem se na starém stromě takto dobrých plodů za deset let nedočkal a byly tam jen velmi mírné náznaky, tak z toho nemohu usuzovat vůbec nic. Vkládám do dalších let velké naděje. Není přece možné, že tato nejpopulárnější a nejrozšířenější odrůda by byla tak málo aromatická, jako na tom starém stromě. Jeho plody zrály v řádnou zralostní dobu 10.8., takže se o záměnu zřejmě nejednalo.

HARBRITTE - Nechce se mi neustále opakovat přednosti této odrůdy, hlavně ty chuťové. Zatím nikdy nezklamala. Tak tedy přece jen znovu: Bujný růst, snad nejlepší zdravotní stav, jaký jsem kdy u které broskve viděl, nepřeplozuje a tudíž není nutná probírka plodů, velmi malé nároky na řez, což je u broskve málo vídané, mrazuodolnost (nikdy se s vymrznutím žádné problémy nevyskytly), každoroční, stálá chuťová kvalita na rozdíl od mnoha jiných odrůd, což je zvláštní, protože se objevily názory v publikacích, že vyžaduje pouze teplé oblasti, ale odrůdy, které je nevyžadují, zde v chuti v mnohých letech selhávají, tak nevím. Její chuť je poněkud rozdílná, než u odrůd typu RH a to sladší, broskvově nahořklá, plná.

ENVOY - Asi jsem nechal plodů na stromě o něco více, přesto si myslím, že tato odrůda má navíc. Ve druhém roce po výsadbě přinesla tři aromatické plody špičkové kvality, ale od té doby nic a to už je nějakých pár let. Jinak má jemnou a pevnou dužninu. Mám takové tušení, že podobné problémy bude dělat i Suncrest a že to bude nachlup stejná odrůda, ale prozatím ji zde chválili. Patří k odrůdám, které byly nově zařazeny pro pěstování jen v teplých oblastech.

HARKO - Nektarinka Harko zlepšila díky ochraně proti strupovitosti peckovin vnější kvalitu plodů, nicméně chuťově byly plody nevyrovnané, od výborných až po ty mdlé. Nevyhovovala ani jejich velikost. Plody byly malé až střední velikosti. A to jich tam nebylo v důsledku malé násady květů mnoho.

KRASAVA - Dal bych na doporučení Davida a pořídil bych si spíše Benedicte nebo
ale asi to nedopadne. Jinak letos jsem neudělal potřebnou probírku, takže se nemohu divit snížené kvalitě plodů. Stejně bych bral raději Redwin, Albatros nebo Lunu nebo Amsdenovu pro větší ranost, i když bych přišel o vyšší kvalitu. Odrůda Krasava při správném množství plodů na stromě přináší dosti aromatické a sladké plody s typickou příchutí bělomasých broskví.

HALEHAVEN - Tak tady přesně sedí doporučení PĚSTUJTE JEN V TEPLÝCH OBLASTECH!  Naopak starší uváděná zvýšená citlivost na houbové choroby se nepotvrdila. Jinak je tato odrůda pěstitelsky velmi dobrá. Roste bujně, zdravotní stav výborný, mrazuodolnost výborná, přináší ze starších odrůd opravdu snad největší plody, přesně jak je to psáno. Ovšem to nejdůležitější chybí a to je chuť. Při optimálním množství plodů byla chuť málo výrazná, jen dobrá. Stejně tak jako v minulém roce při ještě menším počtu plodů.

CRESTHAVEN - Mám nový stromek, protože starší zanikl. Na stromku bylo šest plodů velmi slušné velikosti s klasickou chutí Cresthavenu, která by se asi vyhodnotit jako lahodná, přesně tak jak to stojí v literatuře.

Víc toho, vážení přátelé, nebylo. Z nových odrůd jako jsou Modřinka, Royalvee, Flamin Fury a Harrow Beauty, se nejlépe uvedla Modřinka a Flamin Fury. Jinak je potřeba zhodnotit další starší i novější odrůdy, jako Harbinger, Springcrest, rané bělomasé odrůdy, Těchobuzické odrůdy, Favoritu Morettini 3, Sunhaven, Fertilii Morettini (tu hlavně), Sunhaven, Fairhaven, Suncrest a další.

Připojit reakci   

Broskve v sezóně 2012

MIRDA (2596) - xxx.xxx.93.3 (?)
30.10.2012 17:39
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

rozhodne zajimave.. k Redhaven - kdo vi na cem je stray strom naroubovan, treba kazda podnoz muze mit jina specifika... a nasledne pak lehce zmenit kýžený výsledek..

Připojit reakci

Broskve v sezóně 2012

host - xxx.xxx.0.146 (?)
31.10.2012 10:14

Já mám asi 5 letý strom Redhavenu letos úroda výborná cca 40 -45kg krásných a chutných broskví a to jsem na jaře ještě tak třetinu sundal při probírce. Strom roste poměrně bujně a zdravě. Mám ji chráněnou od severu a východu vysokou zdí takže na ni celý den od jihu a jihozápadu krásně svítí slunce a na broskvích je to znát. 

Připojit reakci

Broskve v sezóně 2012

host - xxx.xxx.14.8 (?)
2.11.2012 10:55

Byla jsem si koupit nový stromek ve školce ve Valdicích a prodali mi STARK RED GOLD. Jedná se skutečně o broskev? Děkuji za odpověď.

Připojit reakci

Broskve v sezóně 2012

host - xxx.xxx.41.143 (?)
2.11.2012 11:05

Jedná se o nepravú broskev - nektarinku.

Připojit reakci

Broskve v sezóně 2012

2.11.2012 11:07

Stark Red Gold je nektarinka zrající 20 dní po RH. Stačí si zadat do vyhledávače google toto jméno a vše se dozvíte. Osobně jsem se do těchto pozdních nektarinek zatím nepouštěl a to z důvodu zvýšené chemické ochrany (strupovitost, praskání, hnití). Stark Red Gold jistě v tomto směru nebude vyjímkou. Ale pokud s ochranou budete mít trpělivost, tak se můžete dočkat kvalitních a velkých nektarinek, ne jako já u toho slavného Harka. Alespoň si to myslím.

Připojit reakci

Broskve v sezóně 2012

host - xxx.xxx.43.70 (?)
4.11.2012 8:17

Trochu odbočím od tématu, chci se zeptat odborníků zde na webu na odrůdu Krasava. Máte někdo s touto odrůdou zkušenosti, potřebuje opylovače? Děkuji za odpověď, PaR.

Připojit reakci

Broskve v sezóně 2012

5.1.2014 19:04

A jak jste byli spokojeni z broskvovou sezónou 2013? A jaké odrůdy si plánujete pořídit?

Připojit reakci

Broskve v sezóně 2012

Miloš Vysloužil (10520) - xxx.xxx.67.66 (?)
5.1.2014 22:25

Poprvé bylo broskví tolik, že se nedaly sníst.Podotýkám, že se pravidelně vyskytují sezóny, kdy není ani jedna. Kvůli nadúrodě a podceněné probírce byly některé menší. Studený červen způsobil menší sladkost některých (ranějších) odrůd. . Další neplánuju - není ji kam zasadit.

Připojit reakci

Broskve v sezóně 2012

host - xxx.xxx.11.146 (?)
6.1.2014 10:07

Musím potvrdit předchozí příspěvek, na mojí redhavence toho bylo tolik že jsme rozdávali. Sebekriticky musím přiznat že jsem podcenil probírku  (příště bez manželky) a odskákalo to i několik větví, které se pod tíhou broskví při srpnové bouřce zlomily.

Připojit reakci

Broskve v sezóně 2012

host - xxx.xxx.224.44 (?)
6.1.2014 11:48

u nas presne to iste, vratane manzelky aj zlomeneho konara

Připojit reakci

Broskve v sezóně 2012

Paľo: (1739) - xxx.xxx.235.66 (?)
6.1.2014 14:03

U nás takisto, vrátane manželky, ale bez zlomeného konára. Koruny broskýň som proti vylomeniu zaistil špagátmi. Suchý júl však spôsobil, že dužnina preplodených broskýň vo vinohrade narástla u viac ako polovice plodov do malej hrúbky a nízkej chuťovej kvality. Voda je život a s cukornatosťou či chuťou plodov úzko súvisí. Jedna či dve kanvy vody u starého stromu nič nevyriešia. Škoda, že kultivarov broskýň so samoreguláciou výšky úrody je ako šafránu. Veľkovýrobcovia používajú na reguláciu úrody chémiu, ale domáce bio- ovocie je predsa len chutnejšie.cheeky

Připojit reakci

Broskve v sezóně 2012

Jaroslav od Prahy (617) - xxx.xxx.6.248 (?)
6.1.2014 19:51

Přesně tak, 10členná rodina jakž-takž úrodu zvládla sklidit, zkonzumovat, vařil se džem... Jsem zvědav na letošek, zatím pupeny se krásně vyvíjejí, tak co na to mráz...?? J.

Připojit reakci

Broskve v sezóně 2012

Paľo: (1739) - xxx.xxx.235.66 (?)
6.1.2014 20:11

Kvetné púčiky na broskyniach majú malý zamatový kožúšik. To zatiaľ nič neveští. Oproti marhuliam sú broskyne v kvete mrazuodolnejšie. Na jar plánujem u broskýň razantnejší omladzovací rez. Zníženie úrody mi nevadí, aj tak som vlani väčšinu plodov porozdával a kompótov aj chutnej broskyňovej marmelády je v špajzi stále plný regál. Na palacinky je výborná.cheeky

Připojit reakci

Broskve v sezóně 2012

4.2.2014 9:58

A čo povedať o minuloročnej broskyňovej sezóně? Jak jste s ní byli spokojeni Vy? Zaujala mě Milošova nespokojenost s kvalitou plodů odrůdy Harbritte, kterou jsem tady léta "ospevoval"(viz.vlákno Harbritte je nejlepší). Pravděpodobně to koresponduje s nověji uváděným názorem, že Harbritte se hodí už jen do pěstitelsky teplejších oblastí. Dříve se naopak uvádělo, že Harbritte může kompletně nahradit odrůdu RH a v některých vlastnostech jí i překonává. Tímto překonáním se možná mělo na mysli nepřeplozování odrůdy, jako je tomu u RH a tím menší pracnost s případnou probírkou. V souladu s názorem pána Paľa a s papírovými předpoklady dlouhodobě uváděnými, bych vyhodnotil jako nejlepší kvalitu plodů v minulém roce u odrůdy s názvem Halehaven. Otázkou zůstává jestli bude odrůda poskytovat takto vysoce kvalitní plody každým rokem, nebo zhruba jen jednou za čtyři roky, jak někdo myslím uváděl ve vlákně Halehaven a Fairhaven. Velmi pozitivně také zaujala vysoká chuťová vyrovnanost většiny plodů ze stromu, kdy v tomto ohledu předčil Halehaven i mnou chválenou Harbritte. A čo povedať k chuti plodů? I když se to někomu možná nelíbí, tak použiju opět výraz "plná chuť". Někdy se stává, že předčasně ponechané plody na mladém stromku, nebo plody na přeplozeném stromě mají chuť naopak "prázdnou, či jalovou". Tyto plody trpí nedostatkem cukrů i aromatických látek. Halehaven byl jak dostaečně vyrovnaně sladký, tak i aromatický. Byla to jakási mírně aromatická, plná nasládlá chuť. Favorita Morettini 3, Michaela, či Red heaven v jeho nejlepší kvalitě, dokáží možná poskytnout ještě více aromatičtější chuť, ovšem Halehahaven má možná vyšší kvalitu dužniny, jako je tomu u pozdněji dozrávájících broskví. Momentálně bych vyhodnotil minuloroční Halehaven jako nejjakostnější broskve, co jsem kdy jedl. Promiňte, ale opravdu se tato decentně-dezertní chuť těžko popisuje.

Připojit reakci

Broskve v sezóně 2012

Wimpi (1815) - xxx.xxx.44.75 (?)
4.2.2014 11:15

Plody Harbritte 2013 u mne byly sice velké, ale méně sladké než v minulosti a až příliš šťavnaté, řekl bych dokonce vodnaté. Na vině bylo pravděpodobně velmi chladné jaro až do začátku léta (období květen - červen), kdy došlo k velkému zpoždění vývoje, odhaduji tak o 3 týdny. Pak se počasí prudce zlomilo do období s extrémně vysokými teplotami nad 30°C a v podstatě až závěrečná fáze dozrání už proběhla v relativním klidu. Pozitivně překvapila odrůda Cresthaven, ta byla samozřejmě chuťově vyspělejší a konzistence její dužiny hutnější, i když i ona se neubránila určité vodnatosti. Překvapila však tím, že u mne i přes ono výrazné zpoždění ve vývoji stihla na konci září až začátku října dozrát. V té době totiž už moc teplo nebylo, přes den tak 10, max. 15°C a v noci těsně nad nulou. Měl jsem o ni obavy. Jinak úroda broskví v loňském roce byla velmi bohatá, proto bylo potřebné provádět velmi silnou probírku. Další odrůdy, které mám na další zahradě na druhém konci republiky, Red Haven, Sunhaven, Harco a další, rovněž přinesly bohatou úrodu, kterou však sklízeli jiní konzumenti. Na fotkách je Harbritte a Cresthaven - stav na přelomu srpna a září.

Obrázky:
Harbritte
Harbritte
Harbritte
Harbritte
Cresthaven
Cresthaven
Cresthaven
Cresthaven
Připojit reakci

Broskve v sezóně 2012

7.2.2014 10:08

Díky, Zdendo, za zprávu a fotky. Já jsem se s přílišnou vodnatostí plodů v minulém roce nesetkal. Některé odrůdy ovšem stále neposkytují potřebnou kvalitu plodů a kdy jindy než právě minulý rok to mohlo vyjít. Zvláště proto, že takto oslnil svou chutí Halehaven, tato dosti náročná odrůda na vyšší teploty v průběhu vegetace. U Krasavy byl jen první zralý plod s vysoce koncentrovanou chutí, jinak to bylo opět dosti mdlé. Nejsem stále spokojen ani s Envoyem. Sunhaven to dělá asi jenom mně, jak je vidět. Pokud jde o Cresthaven, tak asi patří k nejspolehlivějším pozdním odrůdám. Jsem zvědavý na tu Spring Lady, podle mě bude ale nejlepší vsadit na RH a jeho mutace, jako je například ta Michaela.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Favorita Morettini 33323.7.201415136
Praskání plodů923.7.20145642
Poradíte co s broskvoněma 1522.7.2014967
Pomoc s očkováním 621.7.2014348
Řez broskve - prosím o radu 1421.7.20141683
Řez nové broskve 3621.7.20146152
Nektarinka 1720.7.20145045
Jakou odrůdu818.7.2014903
Zhnědnutí plodů na broskvoni416.7.2014504
Nektarinka - plíseň na plodech 2716.7.20149978
Klejotok na nektarince116.7.2014122
První broskvoně dozrávají 11515.7.201434127
Royalvee 215.7.2014243
Michaela, Early Redhaven, Earliglo815.7.20142640
Broskvoň Harrow Beauty 414.7.20142821
Redwin, Amsdenova, Primissima Delbard2412.7.20149305
Sulka proti voskam99.7.2014557
Strupovitost broskvoní45.7.20142065
Totální chloroza i přes použití chelátu železa614.7.20144715
Co je to za nemoc 144.7.20141065
Klejotok na plodech Broskvoní73.7.2014507
světlé listy2030.6.201412108
Očkování / roubování broskvoní2729.6.201418959
Favorita Morettini 31726.6.201417366
Harbritte snad nikdy nezklame2226.6.20146700
8-letá broskev letos nevykvetla. Proč? 1225.6.2014774
Dosavadní klady a zápory letošní ovocnářské sezóny7421.6.201418126
Spring Crest5020.6.201411775
Royal Glory a spol820.6.20141219
Obaleč východní a makadlovka broskvoňová1214.6.20143548
Co s touto broskvoní? 425.6.201414584
Nový obrost po silné kadeřavosti45.6.2014779
Odchází do věčných lovištˇ? 273.6.20142703
Broskvoně a herbicid1630.5.20141448
Rezistentna odroda broskyne?3028.5.201413666
Chrastavitosť? 728.5.2014564
Kadeřavost už nyní3727.5.20145701
Jakou broskvoň?1226.5.20141298
Očkování nebo roubovaní lze nyní?1122.5.20141442
Letošní klejotok1721.5.20141625
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Jak naučit štěně kakat na jedno místo16:48
Jak naučit štěně kakat na jedno místo23.7.2014
Nová andulka23.7.2014
Nová andulka23.7.2014
Odčervování slepic23.7.2014
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama | Podněty a připomínky | Kosmetika
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2014