8-letá broskev letos nevykvetla. Proč?



Stránky: 1,  2   
samarit - (26) - 12.72 (?) 
25.6.2014 10:15, zobrazeno: 8394x

Na výstavě v Litoměřicích jsme koupili před 8-mi léty broskev (už nevíme jaký druh, ale prodejce tvrdil, že se jedná o odolnou odrůdu, odolnou dobře mrazu). Rodila normálně rok od roku lépe (více a větší plody), řez manželku naučil zkušený zahradník. Letos měla jen 4 květy a ty zaschly a odpadly. Co se stalo? Manželka tvrdí, že "odpočívá". Já tvrdím, že je to blbost, že stromy nemají nárok celý rok odpočívat, že na to měly celou zimu laugh. Čím ten "výpadek" může být?

Vzadu je vidět opěrný kůl protože po zaschnutí zadního rozvětvení před 3 roky se stromek nakláněl dopředu
Vzadu je vidět opěrný kůl protože po zaschnutí zadního rozvětvení před 3 roky se stromek nakláněl dopředu
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 25.6.2014 10:42

Z obecného hlediska může být ten výpadek způsoben následujícími vlivy: vymrznutím pupenů, nevhodně provedeným řezem, chorobou anebo vyčerpáním stromu nedostatečnou výživou. Reálně to bývá kombinace některých z těchto čtyř vlivů. Je otázkou, co ve vašem případě mělo na letošní výpadek rozhodující vliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 25.6.2014 11:32

Tak podle fotky nevypadá, že by strom byl vyčerpaný a neměl dostatek živin. Naopak, listy jsou sytě zelené, velké a píšete, že broskvoň postupně měla více a větší plody. To by mohlo ukazovat na nadbytek dusíku, jehož následkem pak květní pupeny špatně vyzrávají a jsou náchylné k vymrznutí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
samarit - (26) - 12.72 (?), 25.6.2014 12:18

Děkujji za odpovědi. Stromek jsme nijak nepřihnojovali, pouze prořez, postřik a jinak žádná jiná péče. Vypadá zdravě a co mne zaráží, že květy byly jen 4, kdyby vymrzly, tak by jich bylo víc. Obvzlášť letošní mírná zima nenapáchala žádné škody, byly tu i jarní mrazíky, ale top až po opadání květu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 25.6.2014 12:36

V zimě mohou vymrznout květní pupeny, takže strom vůbec nevykvete. To se ale stane při mrazech nad -20°C, což letos nebylo. Pak ještě mohou vymrznout květy nebo plůdky na jaře, když přijdou noční mrazíky. Což letos někde nastalo. Zeptám se, všiml jste si loni na podzim a nebo v počátku zimy na vašem stromě pupenů? A byly mezi nimi i pupeny květní? To jsou takové ty trojité (tři pupeny těsně vedle sebe, z obou krajních se vyvinou květy, z prostředního letorost).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
samarit - (26) - 12.72 (?), 25.6.2014 12:59

Manželka říká, že dělala radikální letní řez na konci srpna a květní pupeny tam nechala v co největším množství. Na jaře se už nestříhalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 25.6.2014 13:47

Pokud tam květní pupeny byly a na jaře se nerozvily, tak s největší pravděpodobností došlo k jejich poškození ve fázi počátečního nakvétání. Jak to u vás bylo letos z jara s nočními mrazíky? Například u nás na zahradě (Strakonicko) máme takovou "mrazovou kotlinku", a letos poprvé šlehlo 17. a 18. dubna přesně ve fázi, kdy začaly broskvoně kvést. Naměřil jsem až -6,5°C. Květy v různých fázích vývoje postupně opadaly, opadaly i nerozvinuté květní pupeny. No a bylo vymalováno. Zkuste své ovocné stromy pečlivěji sledovat v průběhu celé sezony a tak snáze zjistíte ve které fázi vývoje nastal případný problém a snáze zjistíte i příčinu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 18.68 (?), 25.6.2014 14:12

Dobrý den. Pane Wimpi, trošku budu nesouhlasit. I v mírných zimách mohou být květní pupeny poškozeny, jako se to stalo v té letošní tady u mně. Během zimy bylo hodně teplo, pupeny se začaly nalévat a pak přišlo období, kdy bylo jen -12°C. Ale to plně stačilo na poškození těch mírně narašených. Očekával jsem letos úrodu několika set plodů, ale bude možná jen několik desítek plodů. Už tomu nasvědčoval tvar květů při samotném kvetení, to už jsem nervózně obcházel celou výsadbu broskvoní a zdálo se mi, že bude problém. A taky opravdu je. Takže snad až za rok. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 25.6.2014 14:55

To, co popisujete pane Stanislawe, samozřejmě může v nepříznivých zimách nastat a stává se to. Lze to shrnout tak, že čím více jsou pupeny narašené a ve svém vývoji se blíží k plnému rozvití, tím více jsou náchylné na mrazové poškození. Takže zatímco ke zničení zavřených pupenů je nutný silný mráz, u narašených pupenů stačí už jen slabý a krátkodobý pokles pod nulu. A to je právě největší hendikep všech "nevinařských" oblastí, ve kterých se snažíme pěstovat ovocné druhy, které startují své kvetení "sotva sleze sníh".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 14.199 (?), 25.6.2014 14:08

Nejsem odborník na broskvoně, ale myslím, že paní může mít pravdu. U stromů to není tak, že si měsíc orazí a pak zas jedou naplno, to jaksi nejde. Tak prostě vypustí celou jednu sezónu. nemají fosfor, teplo, chladno, chuť do práce, či jánevímco, tak se na to jeden rok prostě vykašlou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika