Špatná sklizen



Stránky: 1,  2   
host - 99.57 (?) 
24.9.2016 22:11, zobrazeno: 12232x

Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli někdo ví kde jsem udělala chybu. Moje úroda je totiž menší než to co jsem vysadila laugh

Na záhon ze kterého jsem někdy v polovině června vyndala tulipány, jsem se rozhodla vysadit brambory. Sadba již tou dobu nikde nebyla a tak jsem si jako prodavačka vzala z práce staré brambory určené již na vyhození.

Dala jsem pod ně posečenou trávu, trochu hlíny a sadbu. Nat normální, vše ok. Včera jsem se pustila do kopání a... a nic.  Většinou jsem našla 1-2 brambory menší velikosti, někde dokonce žádnou nebo 2cm mini brambůrky.  Žádné myši u nás nejsou, brambory Laury vysazené na konci března byli ok.

Čím to?  Víte někdo?

Díky za odpověd abych se na příště poučila...

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 182.227 (?), 25.9.2016 8:18

To je tím, že jste je sázela brzo. kdybyste je nasázela teď, začátkem října, mohla jste mít čerstvé, nové už v únoru. P 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 25.9.2016 8:51

Tenhle vtípek by mohl platit nejblíže tak na Tenerife, kde skutečně mívají i 3 sklizně brambor za rok, pokud dostatečně prší. Mě by toto téma taky zajímalo, protože to mám vyzkoušeno se stejně negativním výsledkem. Vysvětloval jsem si to jednak menšími srážkami v letním období a také nevhodností dané odrůdy k této vegetační době. Ještě jeden faktor může mít vliv-příliš dlouhý den v červnu v našich podmínkách na rozdíl od subtropů.  Přitom Aljašské brambory rostou skvěte i ve dvacetihodinovém dnu. Snad se zde najde skutečný bramborolog, který vše uvede na správnou míru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.137 (?), 25.9.2016 8:53
Na rozdiel od prvého reagujúceho nechcem byť ironický, aj keď Váš príspevok k tomu naozaj zvádza. Ak "v polovine června" zasadíte "staré brambory určené již na vyhození", výsledok ťažko môže byť iný ako bol. Ak použijete certifikované sadivo a v správnom sadzobnom termíne, tak to bude OK ako tá Laura. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 25.9.2016 8:59

Znám jednoho chlapíka, který v dřívějších dobách sázel brambory do skleníku a měl je na prodej na jaře. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6487) - 9.135 (?), 25.9.2016 9:09

A na trhu je vyvažovali zlatem, že?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 25.9.2016 9:37

Nerad mluvím o něčem, čemu nerozumím. Ale druhá sklizeň je globální potřebou lidstva. Takže bych to s tou pokorou k neměnným zákonům přírody tak nepřeháněl. Pokud dobře roste nať, mělo by to za nějakých podmínek fungovat i na hlízy. Červnovou úspěšnou výsadbu brambor znám však bohužel jen z Ameriky a ze středomoří v oblastech, kde je v červnu mnohem kratší den než u nás. Kvalitní čerstvá certifikovaná sadba letos už neporoste. Vyrazí až na jaře. Na Balkáně jsem včera viděl prodávat zelí zasazené před dvěma měsíci s kapkovou závlahou, na Sicílii zrovna sázejí druhá rajčata na vánoční sklizeň. U nás něco podobného půjde taky, když to někdo propracuje. Já začnu ozimým salátem.

Nevím, zda poznámka o zlatu patří ke skleníkovým bramborům nebo k Aljašským. Aljašské se dají běžně koupit kilo asi za dolar a jsou obrovské - dobře se škrábou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.227 (?), 25.9.2016 10:04

Kdy je sázel nevím. Ale míval je o dost dřív, než byly v obchodech první brambory. V této době, kdy seženete nové brambory v obchodňáku snad už v lednu, tohle smysl nemá. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6487) - 9.135 (?), 25.9.2016 11:58

Tak by si měl 182.227 trochu urovnat myšlenky. V jednom postu píše "kdybyste je sázela v říjnu.." v dalším "viděl jsem sázet do skleníku...". Asi to spolu nesouvisí, ale pochopil jsem to, že brambory sázené v říjnu do skleníku jsou ke sklizni brzy na jaře. Co by to v našich podmínkách stálo si netroufnu odhadnout. Samozřejmě že leckde mají dvě nebo více sklizní, stejně jako jinde mají žádnou. Rozhodnutím strany a vlády ale zařídit povinně dvě sklizně celosvětově půjde dost obtížně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 25.9.2016 12:31

Ale vůbec ne. Sázené brambory v říjnu do skleníku by byl ekonomický nesmysl i dříve. A asi nejen ekonomický. To jsem opravdu psal ironicky. Co by u nás mohlo narůst venku z neprodaných bramorových zbytků sázených v červnu. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika