Sklizeň ranných brambor



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 47.105 (?) 
7.7.2014 21:38, zobrazeno: 57587x

dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je možné již sklízet brambory, které ješte nekvetly, datum výsadby 15.4

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 7.7.2014 22:09

Koukněte se průzkumně pod jednu rostlinu. Jestli je co sklízet, pak je to možné sklízet. Některé odrůdy nekvetou, jiné ochotně kvetou i nasazují plody podobné rajčatům.

Takto předčasně sklízené brambory nejsou pro uskladnění, ale pro okamžitou spotřebu (podle míry vyzrání i jen do 3 dnů od sklizně).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 8.7.2014 9:29

...takto sklizené brambory jsou určeny nejen pro okamžitou spotřebu, ale vydrží možná i do podzimu.

Nezjístil jsem, zda ty moje ranné kvetly nebo né, ale nať už slehává-někde leží.První dva metry řádků ranných už jsou vykopány.Slupka tenká, některé ani neškrábu, zvláště ty, které jsou určeny na americké brambory, a drobasy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 8.7.2014 10:33

ono nejde o to, že by ty nepoškozené nevydržely fyzicky do podzimu, ale spíše o to, že chuťově je lepší o 3-7 dní později nakopat brambory čerstvé než řešit chuť brambor zavadlých aromatičtějším dresinkem, přisolením,...

Navíc nevykopaná hlíza je v růstu a je lepší sklízet střední než "malinové".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 58.231 (?), 8.7.2014 11:48

Vyjímečně souhlasím se Standou. Pokud nevyzrálé brambory chcete nechávat do podzimu a říkat tomu, že vydrží, tak nemusíte pěstovat a rovnou můžete nakupovat ranné, sklizené kdoví kdy, v obchodě. Pěstuji, abych měl dobré, čerstvé a ne sajrajt jako z krámu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 8.7.2014 12:46

Když nyní průbežně sklízím ranné brambory pro denní potřebu, tak tím myslím, že jsou narostlé, nať z poloviny slehlá.Rozhoduje doba sadby,počasí, odrůda,hnojení-doba vyorávky je relatívní.Mnou uvedená doba skladování do podzimu je přibližná doba+/-,do kdy je možno skladovat ranné odrůdy.Nechci ranné brambory dlouhodobě skladovat.Vždyť každý přece ví, že ranné brambory nejsou určeny pro zimní skladování, ale pro to mít co nejdříve zkraje léta brambory čerstvé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.7 (?), 8.7.2014 12:05

malinove brambory, ten vyraz sa mi pacismiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 8.7.2014 12:52

Používali jsme tu parafrázi na malé nové už jako děti a věřím že ji budou užívat i moje vnoučata.

wink

Pak ještě jsme měli pojem "kradené". To sice byly brambory z vlastní zahrady, ale místo vykopání celé rostliny se zboku odhrnula zemina a pokud se narazilo na velkou hlízu, tak se "ukradla" a místo se opět přihrnulo. U odrůd co dávají běžně 12-15 hlíz se takto braly až 3 hlízy a ty ponechané pak většinou narostly větší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 21.5 (?), 22.7.2014 20:19

Hmmm, já sázím JENOM velmi ranné odrůdy a vydrží mi do května.Magda, Impala vloni a předloni.Letos mám Rivieru již sklizenou a Adélu ještě na poli.Přitom tu Rivieru(pod keříkem cca12 ks hlíz,2-3 o váze 230g, ostatní menší) již konzumujeme 3 týdny(a ne dny).Tak nevímsmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 23.7.2014 10:08

Ono ani tak nejde o to jestli vydrží, ale jaká je jejich kvalita. Je to asi jako s PC 386DX - to nyní při zapojení do zásuvky také poběží, ale používat jej nebudete. Stejně tak mám nyní ve sklepě 4 kg loňské Dalí a ta jen čeká na to, až jí vyhodím na kompost i když jsou to brambory dosud použitelné. Jenže v řádku už jsou nové a použitelné jsou i poloranné, co jen nemají sklizňovou zralost pro zimní uskladnění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika