Příprava půdy pro brambory



Stránky: 1,  2,  3   
Jarda H. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (63) - 215.26 (?) 
26.4.2008 17:36, zobrazeno: 43305x

Můžete mi poradit, jak správně připravit půdu pro brambory?

Na podzim jsem zrenovoval políčko (cca 120m2), které asi 3 roky leželo ladem, a tak zarostlo travou. Používám stroj VARI, pluh ale (zatím) nemám, použil jsem tedy rotavátor a celé zatravněné pole jsem pojezdil několikrát křížemkrážem. Takto to zůstalo přes zimu. Na jaře to samosebou slehlo a vyrašil plevel. Asi před týdnem jsem tedy vzal znovu rotavátor a opět to celé několikrát křížemkrážem řádně zkypřil na tu největší hloubku, co stroj dovoluje.  Pak nastoupily brány (ručně), jimiž jsem se snažil vytahat co nejvíce plevele a zbylých drnů. Políčko se zdálo krásně kypré. Tedy aspoň navrchu. Takhle jsem to nechal asi 3 dny a dnes jsme se jali sázet brambory. Hrobkovač mám jen ruční, tak jsem tam najel a ouha, moc to nešlo. Občas se to řádně nezarylo do země, sem tam to poskakovalo povrchu, pak se to zase zarylo... no nakonec, když jsem každej řádek projel 2x, jsem tam nějakých 10cm hloubky měl. Brambory jsme nasázeli, ale hrůza přišla nakonec - hrobkovačem brambory zahrnout. Tak to už nešlo vůbec. Vůbec se to nezarylo, skákal jsem jen povrchu a nic nepřihrnul. Nakonec jsem ve vzteku vzal motyku, musel jsem zeminu doslova nakopat a teprve pak to přihrnout. Půda byla děsně ubouchaná, hrudovitá... jak kdybych nic nekypřil. Ani nevím, jestli takhle brambory vůbec vyrostou, pod takovýma hroudama.

Můžete mi poradit, co bylo špatně a co příště zlepšit?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 26.4.2008 17:45

Na takto ladem ležící půdu se brambory vždy sázely pod pluh.To znamená, že se sází přímo do brázdy.Vaše technika zatím působí pouze na množení plevelů, pro zdárný růst brambor nic nepřinese.Pokud jsme takto sázeli brambory (do ouhoru) výsledky byly uspokojivé a drny se bez problémů rozpadly, tedy žádný rotavátor není potřeba.Pokud pluh chhybí,nezbývá nežli použít Vámi uvedenou techniku,tedy motyku.Tu pak vezmete do ruky i v případě dalšího proorání(prokopání a přihrnutí půdy k rostlině.Dělali to naši předkové,tak to nebude nic nového a výsledek odpovídá vynaložené námaze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jarda H. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (63) - 215.26 (?), 26.4.2008 17:51

Tedy jít za pluhem a hned tam vkádat brambory? A dalším řádkem se to hned přihrne? No jo, to už je pozdě, navíc jak píšu, pluh zatím nemám a rýčem ... takový lán se mi nechtělo.

Tak uvidíme, snad z toho něco bude. Příští rok to třeba už bude lepší (třeba k vánocům dostanu pluh )

A jak to myslíte s tím množením plevele?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 26.4.2008 18:01

Na množení plevele je nejlépe použít rotavátor, ten umí dobře nařezat kořeny plevelů a tím pěkně namnožit jejich počty.Pokud se naopak chcete plevele zbavit je nutno pole zorat a použít kultivátor, kterým půdu (posíváte),vláčíte, čímž postupně vytahujete kořeny plevelů.Není to však práce na hodinu, dost také záleží na kvalitě kultivátoru a Vaší trpělivosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jarda H. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (63) - 215.26 (?), 26.4.2008 18:08

No jo, holt člověk se učí celej život. A to je dobře. To zahrádkaření mě stejně baví...

A tak rotavátor se používá (kromě množení plevele) na co? Já ho nekupoval, válel se tu celej systém ve stodole, tak jsem to dal dokupy a snažim se to používat. Něco se mi zdá méně užitečné, něco bych zase uvítal, ale chybí to tu (pluh, hrobkovač,...)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 26.4.2008 19:49

Rotavátor určitě usnadní zpracování a přípravu půdy, promíchání (vpravení komppostu, provzdušnění atd). Negativu (tj. množení plevele) je lépe zabránit vhodnou technologijí.Rozumějte tím odstranění plevelú (kultivace, vláčení) a poté můžete využít rotavátor na prokypření a dokonalejší rozmělnění půdy.Zásadou je počínat si tak, abychom nemnožili plevele.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 199.110 (?), 26.4.2008 21:15
Jsem na tom podobne... vidim alespon dle popisu ze puda na vasi zahradce je znacne jilovita nemam pravdu? tim bych vysvetloval narocne obdelavani...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 26.4.2008 21:33

Přesně tak!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jarda H. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (63) - 215.26 (?), 26.4.2008 22:25

No, nejspíše ano. Zprvu to tak nevypadalo. Když je sucho (navrchu) dosti sypká, předchozí majitel tam sypal i dost popele. Ale ve větší hloubce je opravdu asi dosti těžká. Maže se.

Dá se to zlepšit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.110 (?), 26.4.2008 22:36
Je to tezky boj chce to pridavat kompost trochu pisku a hlavne trpelivost.Ja jsem se na podobny problem ptal pred asi mesicem na tomto serveru a udelal jsem toto.Navozil jsem od souseda do pudy cca 14 kolecek hnoje pak zapravil rotavatorem pak jsem se tu zeptal jestli muzu pridat starou vapennou zvetralou omitku ktera se rospada na pisek no a tu jsem pridal a zapravil rotavatorem o par dnu pozdeji jsem sadil brambory a ryhy kopal rucne motykou nic moc to neslo. Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika