Můžu zasadit "obyčejné" brambory, ne sadbové?



Stránky: 1,  2   
host - 82.198 (?) 
21.4.2013 10:18, zobrazeno: 40351x

Dobrý den, mám ve sklepě od zemědělce ještě dva pytle brambor, začínají klíčit a určitě je nestihneme všechny zpracovat. Takže - co se stane, když je zasadím? Vyrostou normálně nebo s nimi bude nějaký problém, když to nejsou oficiální sadbové brambory? Díky za rady :) linda 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.252 (?), 21.4.2013 10:25

zdravím, sadí se jakékoliv brambory, doporučuji je rozpůlit, aby na každé půlce bylo stejné množství klíčků, takže i podélně, příčně,křížem... jak vyjde

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 21.4.2013 11:16

Pokud jich má dost, proč by je krájel? Jen si tím může roznést z jedné vadné brambory nemoci na ostatní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.2 (?), 21.4.2013 10:26

Sázejte včas, dokud jsou klíče malé a tlusté. Dlouhé by se musely olámat a to zpozdí růst. Nepoškoďte klíče při sázení. Nic dramatického se nestane, brambory normálně porostou a podle toho jaká jste selka, i zarodí. cheeky  Nesouhlasím, nekrájejte to!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Františka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (164) - 176.163 (?), 21.4.2013 10:36

Pokud vám chutnaly, jsou z ověřeného zdroje můžete je zasadit. Sadbové brambory se pouze více ošetřují a kontrolují v porostu i při skladování, aby se nepřenášely a nešířily virové choroby. Uznaná sadba brambor musí být absolutně zdravá. Já to dělám tak, že pokaždé třetinu až polovinu sadby koupím zbytek vyberu z loňských brambor. Nesázela bych brambory neznámého původu např. zakoupené u silnice a koupené na jaře jako konzumní protože mohou být ošetřeny prostředkem proti klíčivosti. Pokud jste je kupovala od zemědělce neměl by být problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 23.1 (?), 23.4.2013 18:16

Každořočně sázím brambory koupené v hyproši a nevidím problém od sadby koupené. Sázím mírně naklíčené, cca 0,5-2cm klíčků. Důležitější je spíše zálivka a přihrnování zeminy. Proč kupovat sadbové za dvoj-trojnásobek ceny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sindynka - (9) - 21.1 (?), 5.1.2014 15:41

můžu se také zeptat, když už se tu řeší brambory a někdo psal, že e mají rozkrájet... chci se tedy zeptat,.. když se zasadí půlka jádra, nevyroste nic (aspoň to jsme se učili kdysi na zš). Proto se ptám, je potřeba sázet celé hlízy, nebo když chci brambory využít v kuchyní, ale objeví se mi na nich sem tam někde klíček..dá se třeba jen vyříznout ten klíček s kusem brambory (to kůli solaninu, nebo jak se to jmenuje) a zasadit jen ten klíček? vyroste z toho normální plnohodnotná rostlina, co bude mít na podzim na kořenech bramboty, nebo to nejde a vyroste z toho nepoužitelná kytka... (nikdy sem brambory nepěstovala, zkusila jsem to jednou takhle z klíčků, zelené sice vyrostlo, ale zlkvidovali to hned na jaře slintáci, letos sem chtěla zkusit pěstovat na slámě... a tak zjišťuju, jestli musím celé brambory, nebo stačí kousky. Moc děkuji za realce...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.2 (?), 5.1.2014 16:59

Základ je pochopit, že brambora není ořech, v tom tkví první stupeň poznání. (Mělo by se to učit už na ZŠ, ale jak se postupně Amerikanizujeme...) Otázka je, co chcete dělat, zda pěstovat brambory, nebo vám je líto vyhozených klíčů, nebo jste tak šetrná. Pokud tedy chcete pěstovat brambory, použijte strřední hlízu, viditelně zdravou, pokud možno z České produkce, ne z dovozu. Libovolné odrůdy. Nemusí to být nutně certifikovaná sadba.  Zasaďte do konce dubna do brázd o rozteči 625 mm. Metodiku ošetřování si najděte na síti. Až zvládnete základní postup, zkoušejte experimenty, kdy občas komusi vyrostly brambory leckdes.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
EvinaH - (8) - 240.1 (?), 3.3.2015 12:00

Brambory normálně krájím, keramický nůž nemám, takže klasika. Loni jsem využila slupek s klíčky - v lednu jsem je dala do misky s vodou, jakmile bylo dostatek kořenů, začala jsem zasypávat hlínou a až vylezla nať, brambory ven. Ať již půlené či jen ty slupky-vždy je nechám cca 12hodin položené na dřevěném popelu. Z takto zasazených "slupek", cca záhon dva metry, bylo skoro 6kilo brambor různé velikosti. Takže na akci pokus-omyl snad ok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 6.3.2015 21:25

Vyprávěl mi volyňský čech jak se v době hladu sázely jen klíčky brambor. Pokud byl příznivý rok tak se urodilo z těch klíčků dostatečné množství brambor. V našich podmínkách pěstovat brambory z klíčků je pracné a nevyplatí se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika